Scholieren leggen zonnebloemen bij Indisch Monument
DEN HAAG (ANP) - Mensen die vanwege de coronamaatregelen op 15 augustus niet uitgenodigd zijn voor de nationale herdenking van de bevrijding van het Koninkrijk der Nederlanden, kunnen op die dag een zonnebloem laten leggen bij het Indisch Monument in Den Haag. Daar heeft in kleine kring de herdenking plaats van het einde van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië. De capitulatie van Japan betekende 75 jaar geleden de bevrijding van het hele koninkrijk.
De Nationale Herdenking 15 augustus 1945 trekt elk jaar vele duizenden bezoekers. Maar dat is dit jaar niet mogelijk vanwege de coronacrisis. Daarom kunnen mensen via internet voor 1 euro een zonnebloem bestellen. Scholieren van het Vrijzinnig-Christelijk Lyceum in Den Haag en het Zeekadettencorps Vlaardingen leggen de bestelde bloemen tijdens het defilé op 15 augustus bij het monument. Koning Willem-Alexander opent het defilé. Hij legt ook als eerste een krans bij het monument. Minister-president Mark Rutte spreekt de herdenkingsrede uit.
Zanger Dinand Woesthoff en zangeres Yosina Roemajauw treden samen op tijdens de herdenking, die van 12.10 uur tot 13.30 uur rechtstreeks te zien is op NPO1. Na afloop van de plechtigheden is er gewoonlijk in Den Haag nog een gezamenlijke maaltijd met een middagprogramma, maar ook dat gaat niet door. De stichting Nationale Herdenking 15 Augustus 1945 zendt via YouTube een interactief kookprogramma uit, waarin de traditionele rijstmaaltijd wordt klaargemaakt. Het programma wordt opgenomen in het Wereldmuseum in Rotterdam. Op tal van plaatsen in Nederland zijn op 15 augustus besloten herdenkingsbijeenkomsten.
Meer uit Binnenland
SAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van de WorldPride in Amsterdam heeft "met grote verslagenheid" kennisgenomen van de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Ze spreekt van tragisch nieuws en betuigt medeleven met "de slachtoffers, hun dierbaren en de gehele LGBTQIA+-gemeenschap in Berlijn".
15 uur geleden