Scholen moeten ernstig pestgedrag melden, staat in nieuwe wet
DEN HAAG (ANP) - Scholen moeten ernstig pestgedrag melden bij de inspectie. Dat staat in de Wet vrij en veilig onderwijs die staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Specifiek gaat het om "veiligheidsincidenten waarbij ernstige sociale, psychische of fysieke schade" ontstaat.
De toelichting van de wet noemt als voorbeeld "fysiek geweld of grove pesterijen met zwaar lichamelijk letsel of de dood tot gevolg". Ook vuurwapenbezit valt onder de meldplicht. Minder heftige incidenten zoals geweld, seksuele intimidatie of stelselmatige discriminatie hoeven scholen niet te melden, maar moeten ze wel bijhouden.
"Gepest worden of je op een andere manier onveilig voelen op school laat diepe sporen na", zegt VVD-staatssecretaris Paul in een verklaring. "Daarom moeten we er alles aan doen om dit te voorkomen en anders snel op te lossen."
Vertrouwenspersonen
Verder moeten scholen twee vertrouwenspersonen aanstellen, klachtenprocedures inrichten en jaarlijks naar het veiligheidsbeleid kijken.
De Raad van State was dit voorjaar kritisch op het wetsvoorstel. Door de focus op melden en controleren komt de nadruk op procedures te liggen, vreesde de adviseur. "Hierdoor bestaat het risico dat er juist minder ruimte, tijd en aandacht is voor het open gesprek." De Raad van State vroeg zich ook af of de voordelen van de maatregelen opwegen tegen de extra werklast voor scholen.
Het kabinet heeft de wet op verschillende punten aangepast. In de uitleg ligt nu meer nadruk op het belang van een "open gesprek".
Meer uit Binnenland
'S-GRAVENZANDE (ANP) - Jade Kops, die via Instagram openhartig vertelde over haar leven met kanker, is overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt op Instagram. Ze is 19 jaar geworden.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
4 uur geleden