Scholen blij met heropening, wel bezorgd over uitval door omikron
DEN HAAG (ANP) - Scholen zijn over het algemeen blij dat ze hun deuren maandag weer hebben geopend, na een kerstvakantie die een week eerder begon dan normaal. Wel leven nog altijd veel zorgen over coronabesmettingen, zeker nu de extra besmettelijke omikronvariant van het virus zich snel over het land verspreidt.
"Wat dat betreft houden we ons hart wel vast", zegt een woordvoerder van de Almeerse Scholen Groep. "We zitten in Almere al met een enorm lerarentekort, leraren die uitvallen vervangen is heel lastig." Op de eerste dag na de vakantie zijn alle 47 aangesloten scholen gewoon volgens plan opengegaan. "Ik heb niks gehoord over grote problemen. Het kan wel zijn dat hier en daar een klas moet worden samengevoegd."
Ook stichting BOOR, de koepelorganisatie van het openbaar onderwijs in Rotterdam, ziet nog geen hogere uitval dan de laatste tijd. "Door corona hebben we wel al langere tijd 1,5 à 2 procent meer verzuim", vertelt een woordvoerster. Zowel medewerkers die besmet raken als medewerkers die in quarantaine moeten, komen immers thuis te zitten. De Rotterdamse stichting vreest dat de komende dagen en weken wel meer leerlingen en medewerkers zullen uitvallen.
Quarantaineregels
Nu de kerstvakantie erop zit, zijn voor het onderwijs nieuwe quarantaineregels ingegaan. Voortaan moet een hele klas in quarantaine als binnen zeven dagen drie of meer besmettingen worden geconstateerd. Dan is volgens een richtlijn van het RIVM officieel sprake van een uitbraak. "De protocollen worden zo spoedig mogelijk aangepast", meldt sectororganisatie PO-Raad daarover. Of leerlingen en leerkrachten zijn gevaccineerd tegen corona, maakt voor de quarantaineregels geen verschil. Bij één of twee gevallen is quarantaine niet verplicht.
De Algemene Vereniging Schoolleiders (AVS) laat weten dat scholen over het algemeen "heel blij zijn dat de kinderen weer naar school kunnen". Wel maakt de AVS zich druk over de ventilatie, die nog altijd niet in alle schoolgebouwen goed op orde is. "Op die scholen zitten kinderen letterlijk in de kou, want daar moeten de ramen en deuren de hele tijd openstaan."
Uit onderzoek van het ministerie van Onderwijs bleek in augustus dat in ruim een kwart van de schoolgebouwen de ventilatie niet toereikend was. Een risico, want in slecht geventileerde ruimtes kunnen kleine virusdeeltjes zich ophopen in de lucht en daarmee stijgt het besmettingsrisico. Het is volgens de AVS vooral aan gemeenten, als eigenaren van schoolgebouwen, om hier actie tegen te ondernemen. "Daar moet echt werk van worden gemaakt", zegt de woordvoerder. "Je kunt besmettingen beter voorkomen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
13 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
14 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
15 uur geleden