Schiphol weer winstgevend in 2023, maar financiën 'onder druk'
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol Group, waar naast de gelijknamige luchthaven ook Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport onder vallen, heeft vorig jaar weer winst gemaakt, na een fors verlies een jaar eerder. Maar belangrijke activiteiten binnen de organisatie zijn nog steeds "stevig verlieslatend". Daarom heeft het luchthavenbedrijf besloten geen dividend uit te keren aan de aandeelhouders, waarvan de Staat en de gemeente Amsterdam de grootste zijn.
Schiphol Group heeft over 2023 een winst geboekt van 22 miljoen euro. Het jaar daarvoor ging er nog een verlies van 77 miljoen euro in de boeken. Maar bij het onderdeel Aviation werden nog flinke verliezen geleden. Onder deze tak vallen operationele activiteiten, zoals onder meer beveiliging, schoonmaak en onderhoud van luchthavens.
Het luchthavenbedrijf spreekt zelf van een "keerpunt". Ondanks de verbeterde resultaten, staan de financiën wel onder druk. Dat is volgens Schiphol Group het gevolg van gestegen kosten, investeringen en kwaliteitsverbeteringen.
Kwaliteitsimpuls
De organisatie investeert flink in het verbeteren van de kwaliteit van Schiphol. Topman Ruud Sondag ziet dat die investeringen zich uitbetalen. "Zowel werken op als reizen via Schiphol is aanzienlijk verbeterd. En we zijn nog niet klaar. We moeten doorgaan met investeren om de kwaliteit te waarborgen voor luchtvaartmaatschappijen, reizigers en medewerkers", stelt hij in een verklaring bij de jaarresultaten.
Die kosten moeten in rekening worden gebracht bij de gebruikers van de luchthaven. Dat kan betekenen dat de havengelden, die luchtvaartmaatschappijen betalen voor het gebruik van luchthavens, omhooggaan. In november meldde Schiphol al deze tarieven met bijna 15 procent te verhogen, in plaats van een eerder verwachte stijging van 12 procent. Daarmee wilde de luchthaven naar eigen zeggen gemiste inkomsten van 2022 compenseren. Luchtvaartmaatschappijen zullen die hogere kosten doorberekenen aan klanten, met hogere ticketprijzen tot gevolg.
Meer vliegbewegingen
Voor 2024 verwacht Schiphol Group weer meer reizigers en vliegtuigbewegingen te verwerken. Het luchthavenbedrijf gaat daarbij uit van 460.000 tussen 483.000 vluchten via Schiphol die in totaal tussen de 65 miljoen en 69 miljoen passagiers zullen vervoeren. Vorig jaar verwerkte Schiphol bijna 442.000 vluchten, 11 procent meer dan in 2022.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
7 uur geleden