Schiphol vreest verkeersinfarct als er geen ov rijdt door staking
HAARLEM (ANP) - Schiphol vreest dat er woensdagochtend vroeg rond de luchthaven een verkeersinfarct ontstaat door de staking van de NS. Volgens de advocaat van Schiphol bereikt het wegennet al aan het begin van de actie om 04.00 uur de maximale capaciteit, zei ze in de rechtbank in Haarlem. Daarom eisen de luchthaven en de gemeente Haarlemmermeer in een kort geding tegen vakbond FNV een minimale dienstregeling.
"Op het moment dat de staking begint, is er een piekmoment in het aantal vertrekkende vluchten, aankomend personeel en passagiers", aldus de raadsvrouw. De luchthaven heeft berekend dat als gevolg van de ov-staking 7000 passagiers meer met de auto komen als er geen openbaar vervoer rijdt, plus nog eens 25 procent extra personeel dat normaal gesproken met het ov reist. Dat brengt volgens de advocaat veiligheidsrisico's met zich mee. Ze wees erop dat in het verleden mensen op de nabijgelegen snelweg A4 uitstapten om hun vlucht te kunnen halen. Ook bestaat vrees dat hulpdiensten Schiphol niet kunnen bereiken als er file staat en voor verstoring van de openbare orde op de luchthaven, omdat passagiers een kort lontje hebben gekregen door stress over het halen van hun vlucht.
Haar collega-raadsman benadrukte dat het om een "zuiver politieke staking" gaat, waarin Schiphol geen partij is. De luchthaven vindt het dan ook niet passend dat Schiphol zo hard door de actie wordt getroffen. "De actie is symbolisch en gaat om het afgeven van een signaal", aldus de raadsman. "De FNV weet dat een staking op Schiphol veel aandacht trekt."
Weinig treinverkeer
De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, was ook bij de zitting. De gemeente wil met minimaal vier treinen per uur onveilige situaties voorkomen. "We moeten altijd uitgaan van een calamiteit", zei de burgemeester. "Als die plaatsvindt, ben ik verantwoordelijk."
De advocaat van vakbond FNV weersprak de bezwaren van de luchthaven. Volgens hem is de actie van korte duur en ruim van tevoren aangekondigd. Hij verwacht dat een verkeerschaos uitblijft, omdat de staking tijdens uren staat gepland waarop er doorgaans nog niet veel treinverkeer is in het land. De raadsman denkt dan ook niet dat er veel meer auto's zullen zijn dan wanneer de treinen wel volgens de dienstregeling zouden gaan. Wie wel de auto pakt, reist volgens hem op het moment dat het nog rustig is op de wegen.
Medewerkers van NS en het streekvervoer staken voor een betere regeling om eerder te kunnen stoppen met werken.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
3 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft woensdag de 20-jarige Mahir B. uit Purmerend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij een aanslag met een vuurwerkbom in de Maasstraat in zijn woonplaats in december 2024. Daarbij raakte een 16-jarige jongen ernstig gewond.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren kunnen langer nadenken of ze minder koeien willen houden en daarvoor subsidie willen ontvangen. De subsidieregeling daarvoor zou eigenlijk eind deze maand sluiten, maar het ministerie verlengt deze tot eind januari 2027. De afgelopen maanden hebben slechts 42 boeren zich aangemeld, waarmee 700 koeien minder gehouden worden.
52 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vervoersbedrijf RET laat in een verklaring weten erg geschrokken te zijn van de kop-staartbotsing van twee trams op de Erasmusbrug. "We hebben de beelden zien langskomen en zijn erg geschrokken. We leven mee met de slachtoffers en de aanwezige reizigers."
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn twee trams op elkaar gebotst. Daarbij zijn achttien mensen gewond geraakt, van wie twee zwaargewond, meldt de veiligheidsregio.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet voor de tweede keer in een maand tijd een boete van 100.000 euro betalen, omdat het staalbedrijf rauwe kooks heeft geproduceerd. Daarbij komen stoffen vrij die schadelijk zijn voor mens en milieu. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft in de afgelopen jaren al drie keer een zogeheten last onder dwangsom opgelegd aan Tata Steel, om zo te proberen het ontstaan van rauwe (ongare) kooks te stoppen.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Er is een 18-jarige man uit Rotterdam aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij het dodelijke schietincident dinsdagavond nabij de Vierdaagsefeesten in Nijmegen. Dat meldt de politie. De omgeving is woensdagochtend nog steeds afgezet voor forensisch onderzoek.
7 uur geleden