Schiphol verwerkte vorig jaar bijna 442.000 vluchten
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft het afgelopen jaar iets minder dan 442.000 vluchten verwerkt, waarvan bijna 426.000 passagiersvluchten, heeft de luchthaven vrijdag bekendgemaakt. Dat is een stijging van 11 procent ten opzichte van 2022. Het aantal vluchten ligt nog wel flink onder het niveau van 2019, het laatste jaar voor de coronacrisis. Toen verwerkte Schiphol bijna 500.000 vluchten.
Het aantal passagiers dat via Schiphol reisde, steeg het afgelopen jaar met 18 procent tot bijna 62 miljoen. Daarvan waren ruim 39 miljoen mensen directe reizigers van of naar Schiphol. 36 procent van de reizigers maakte een overstap op de luchthaven, wat neerkomt op 11 miljoen unieke overstappers. Schiphol legt daarbij uit dat deze groep "in de internationale telwijze" dubbel wordt geteld: "als reiziger bij aankomst en als reiziger bij vertrek".
Er is veel te doen om de capaciteit op de grootste luchthaven van het land. Zo zijn er 500.000 vluchten toegestaan, maar dreigde dat aantal het afgelopen jaar omlaag te gaan. Het kabinet wilde namelijk dat het maximumaantal jaarlijkse vluchten naar 460.000 zou gaan, tot onvrede van luchtvaartmaatschappijen. Inmiddels is het krimpplan opgeschort. Schiphol maakte onlangs bekend volgend jaar plek te hebben voor 483.000 vluchten.
Voorlopige cijfers
Onder de Schiphol Group vallen naast Schiphol ook de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam. Eindhoven Airport zag 8 procent meer reizigers voorbijkomen in het afgelopen jaar, een stijging van 8 procent op jaarbasis. Dat aantal ligt boven het niveau van 2019, toen ruim 6,7 miljoen mensen via de Eindhovense luchthaven reisden. Het aantal vluchten nam met 3 procent toe tot ruim 41.000.
Via Rotterdam The Hague Airport reisden in 2023 ruim 2,2 miljoen reizigers. Dat is 5 procent meer dan in 2022 en ook meer dan in het laatste jaar voor de pandemie. Het aantal vluchten, ruim 16.000, lag eveneens hoger in vergelijking met 2022 en 2019.
De Schiphol Group meldt verder dat het om voorlopige cijfers gaat. De definitieve cijfers volgen bij de publicatie van de jaarcijfers in februari.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
2 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
8 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
11 uur geleden