Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schiphol mocht contract met bouwers voor A-pier niet beëindigen

Schiphol mocht contract met bouwers voor A-pier niet beëindigen

AMSTERDAM (ANP) - Schiphol is de komende tijd mogelijk nog veel geld kwijt aan een in 2021 beëindigd contract met bouwbedrijven Ballast Nedam en TAV voor de A-pier. De luchthaven was niet tevreden over de kwaliteit en voortgang en stopte de samenwerking voortijdig, maar volgens de rechtbank in Amsterdam waren de tekortkomingen daarvoor niet ernstig genoeg. De partijen kunnen nu samen tot een oplossing proberen te komen, anders buigt de rechter zich daarover.

Schiphol en BN/TAV, een bedrijf van Ballast Nedam en TAV, stonden begin april tijdens de zitting lijnrecht tegenover elkaar. De bouwbedrijven wijten de problemen aan het ontbreken van een uitgewerkt ontwerp door Schiphol en daar gaat de rechter nu in mee. Ook houdt de rechter rekening met de consequenties van de beëindiging voor de vele onderaannemers.

De bouw van de A-pier begon in 2018 en had in 2020 klaar moeten zijn. BAM heeft de werkzaamheden in 2022 overgenomen en is naar verwachting eind volgend jaar klaar. Schiphol rekende er vorig jaar op dat het project bijna 1,4 miljard euro zou kosten, meer dan een verdubbeling van het jaren eerder geschatte bedrag.

Rechtszaak

BN/TAV spande in 2023 een rechtszaak aan en eiste nog honderden miljoenen euro's aan meerkosten en schadevergoeding. Schiphol vindt juist 60 miljoen euro te veel te hebben betaald en eist daarom terugbetaling.

De rechter gaf bij de zitting al aan te verwachten dat een definitief oordeel tot 2030 op zich kan laten wachten. Daarbij verwees zij naar de juridische mogelijkheden die beide partijen nog hebben, tot aan de Hoge Raad toe.

Vervolgstappen

Schiphol is het niet eens met de uitspraak en beraadt zich op vervolgstappen. De luchthaven noemt het oordeel van de rechter "uiterst teleurstellend, juist omdat Schiphol tot op de dag van vandaag de gevolgen ondervindt van de samenwerking met Ballast Nedam-TAV". Volgens het vliegveld "blijft het voor Schiphol glashelder dat BN-TAV tijdens de bouw van de A-pier ernstig is tekortgeschoten in kwaliteit, uitvoering en voortgang". Schiphol merkt op dat zijn claims richting de bouwbedrijven met deze uitspraak nog niet van tafel zijn.

"In de tussentijd blijft Schiphol zich inzetten om de A-pier op een goede manier en zo snel mogelijk af te bouwen", voegt de luchthaven toe. De A-pier krijgt acht gates en wordt naar verwachting in april 2027 in gebruik genomen. Volgens Schiphol is de uitbreiding nodig met het oog op passagiersdoorstroming in piekperiodes.

Meer uit Financieel

Weinig beweging op Damrak na stevige winstbeurt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de stevige winstbeurt een dag eerder en kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die hield donderdag de leenkosten onveranderd en verhoogde de groeiverwachtingen voor de economie van het eurogebied.

9 minuten geleden
Hogere kosten drukken opnieuw op winst bouwmarktketen Hornbach

HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft de afgelopen maanden opnieuw minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. Klanten gaven wel weer meer geld uit bij de van oorsprong Duitse doe-het-zelver, onder meer dankzij de opening van nieuwe vestigingen en meer onlinebestedingen.

1 uur geleden
Bank of Japan verhoogt rente naar hoogste niveau in 30 jaar

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau in dertig jaar. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.

1 uur geleden
Vertrouwen van consumenten blijft gelijk in december

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in december onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen blijft staan op min 21. In november liet het vertrouwen nog de grootste verbetering zien in bijna 4,5 jaar.

2 uur geleden
Herstelplan Nike-topman Elliott Hill oogt succesvol

BEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.

10 uur geleden
Beurswaarde Trump Media stijgt zo'n 42 procent na kernfusiedeal

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.

11 uur geleden
Boete dreigt voor Gelders woningpark om gebrekkig stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.

12 uur geleden