Schiphol komt met plan om vliegtuigen duurzamer te laten taxiën
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol en andere partijen uit de luchtvaart hebben een stappenplan gepresenteerd om vliegtuigen duurzamer te laten taxiën. Het plan moet helpen om tijdens het rijden van de vliegtuigen over de grond het brandstofgebruik op de luchthaven en de daarmee gepaarde CO2-, stikstof- en fijnstofuitstoot sterk te verminderen. De partijen hebben het voorstel aangeboden aan Barbara Visser, demissionair minister van Infrastructuur en Waterstaat.
Het idee is vliegtuigen voortaan van en naar de start- en landingsbaan te brengen met een speciaal sleepvoertuig, waar eerder een proef mee is gedaan. Dan kunnen de vliegtuigmotoren voor het grootste deel uit blijven. Voor dit nieuwe taxiproces zijn volgens Schiphol wel ingrijpende aanpassingen nodig aan infrastructuur, processen en techniek.
Halverwege volgend jaar worden twee nieuwe sleepvoertuigen in gebruik genomen voor een vervolgproef. Als de proeffase succesvol is, kan worden begonnen met het duurzaam taxiën van vliegtuigen van en naar de Polderbaan. Uiteindelijk zou duurzaam taxiën uiterlijk 2030 de standaardprocedure moeten zijn op heel Schiphol.
Schiphol reageerde maandag ook op het nieuwe klimaatrapport van het KNMI. Daarin wordt volgens de luchthaven de urgentie om te verduurzamen nogmaals benadrukt. "We hebben ambitieuze doelstellingen en hebben daarin al stappen gezet. Belangrijk is dat we de komende jaren met elkaar doorpakken."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
21 minuten geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Christine Lagarde heeft aangegeven dat ze verwacht haar termijn als president van de Europese Centrale Bank (ECB) te voltooien, meldt The Wall Street Journal. Eerder deze week meldde de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de ECB dat Lagarde van plan was haar termijn niet af te maken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
11 uur geleden