Schiphol komt met plan om vliegtuigen duurzamer te laten taxiën
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol en andere partijen uit de luchtvaart hebben een stappenplan gepresenteerd om vliegtuigen duurzamer te laten taxiën. Het plan moet helpen om tijdens het rijden van de vliegtuigen over de grond het brandstofgebruik op de luchthaven en de daarmee gepaarde CO2-, stikstof- en fijnstofuitstoot sterk te verminderen. De partijen hebben het voorstel aangeboden aan Barbara Visser, demissionair minister van Infrastructuur en Waterstaat.
Het idee is vliegtuigen voortaan van en naar de start- en landingsbaan te brengen met een speciaal sleepvoertuig, waar eerder een proef mee is gedaan. Dan kunnen de vliegtuigmotoren voor het grootste deel uit blijven. Voor dit nieuwe taxiproces zijn volgens Schiphol wel ingrijpende aanpassingen nodig aan infrastructuur, processen en techniek.
Halverwege volgend jaar worden twee nieuwe sleepvoertuigen in gebruik genomen voor een vervolgproef. Als de proeffase succesvol is, kan worden begonnen met het duurzaam taxiën van vliegtuigen van en naar de Polderbaan. Uiteindelijk zou duurzaam taxiën uiterlijk 2030 de standaardprocedure moeten zijn op heel Schiphol.
Schiphol reageerde maandag ook op het nieuwe klimaatrapport van het KNMI. Daarin wordt volgens de luchthaven de urgentie om te verduurzamen nogmaals benadrukt. "We hebben ambitieuze doelstellingen en hebben daarin al stappen gezet. Belangrijk is dat we de komende jaren met elkaar doorpakken."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft aangekondigd de importtarieven op landbouwmachines zoals maaidorsers en oogstmachines te verlagen om de kosten voor Amerikaanse boeren en fabrikanten te drukken. De tarieven dalen van 25 naar 15 procent. Buitenlandse bedrijven kunnen daarbij in aanmerking komen voor een lager tarief van 10 procent als hun apparatuur voor minstens 85 procent uit Amerikaans staal of aluminium bestaat.
15 minuten geledenARNHEM (ANP) - Bij de regionale netbeheerder Liander staan op dit moment 7300 huishoudens en kleine ondernemers op een wachtlijst voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting. Huishoudens gebruiken steeds meer elektriciteit en op sommige plekken op het stroomnet is het daardoor te druk geworden voor de aangevraagde aansluitingen.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in mei 3,5 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee verder gestegen ten opzichte van de 2,8 procent in april.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jonge ondernemers hebben dit jaar 1 miljoen euro meer nodig om bij de honderd rijkste 'selfmade' miljonairs onder de 40 jaar te horen. Er is nu minimaal 18 miljoen euro nodig voor een plekje in de lijst van zakenblad Quote. Het gezamenlijke vermogen van de honderd rijkste jonge ondernemers is in een jaar met 6 procent gegroeid, tot bijna 6,4 miljard euro.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Eurostar heeft opnieuw meer treinreizigers van en naar Nederland vervoerd. Dat meldt de spoorvervoerder in de jaarcijfers over 2025. Het bedrijf kondigt ook nieuwe internationale routes aan, waaronder de verbinding tussen Amsterdam en het Zwitserse Genève.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
8 uur geleden