Schiphol gaf vorig jaar recordbedrag uit aan investeringen
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft vorig jaar een recordbedrag van 1 miljard euro geïnvesteerd, zei topman Pieter van Oord van de luchthaven dinsdag tijdens een nieuwjaarsreceptie. "Dat is ruim 40 procent meer dan het jaar ervoor en een record dat we in alle jaren, ik zou zeggen in de honderd jaar van Schiphol, niet gezien hebben", aldus Van Oord.
De helft daarvan investeerde Schiphol in onderhoud en reparatie, de andere helft in verduurzaming en vernieuwing. Afgelopen zomer kondigde de luchthaven nog aan de komende jaren miljardeninvesteringen te gaan doen in de infrastructuur, arbeidsomstandigheden en dienstverlening. In totaal wil Schiphol in vijf jaar tijd 6 miljard euro gaan investeren in de luchthaven.
De topman richtte zich ook nog tot de luchtvaartmaatschappijen. "Om Nederland goed te blijven verbinden met de rest van de wereld en om ervoor te zorgen dat Schiphol voor alle Nederlanders een fijne thuishaven is, zullen we flink moeten investeren", aldus Van Oord.
Onvermijdelijk
"Willen we een kwalitatieve luchthaven worden, dan heeft dat een prijs", stelt de topman. Om de investeringen te bekostigen zijn de havengelden de komende jaren flink verhoogd. "We begrijpen dat dit pijnlijk is voor luchtvaartmaatschappijen. Toch zijn wij ervan overtuigd dat deze grote investeringen ook in het belang zijn van de luchtvaartmaatschappijen."
Luchtvaartmaatschappijen hebben de verhoging van de tarieven van 41 procent voor dit jaar eerder afgekeurd. KLM noemde deze "onredelijk en onverstandig" en waarschuwde dat hogere ticketprijzen voor reizigers onvermijdelijk zijn.
Nieuwe terminal
De nieuwe tarieven worden volgens Van Oord gebruikt om een "substantiële" bijdrage te leveren aan geluidsreductie op de luchthaven. Luchtvaartmaatschappijen worden "gestimuleerd" om hun meest stille toestellen te gebruiken, nachtvluchten worden fors duurder dan dagvluchten en de luidruchtigste toestellen worden geweerd, somt de topman op. "Bij elkaar is dit de belangrijkste actie van Schiphol voor geluidsreductie sinds de opening van de Polderbaan."
Van Oord verwacht voor komend jaar een groei van het aantal reizigers op de luchthaven en een besluit over een nieuw te bouwen terminal. Schiphol heeft volgens hem die ruimte nodig voor de toename van het aantal passagiers en voor extra capaciteit om onderhoud mogelijk te maken.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
4 uur geleden