Schiphol gaf vorig jaar recordbedrag uit aan investeringen
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft vorig jaar een recordbedrag van 1 miljard euro geïnvesteerd, zei topman Pieter van Oord van de luchthaven dinsdag tijdens een nieuwjaarsreceptie. "Dat is ruim 40 procent meer dan het jaar ervoor en een record dat we in alle jaren, ik zou zeggen in de honderd jaar van Schiphol, niet gezien hebben", aldus Van Oord.
De helft daarvan investeerde Schiphol in onderhoud en reparatie, de andere helft in verduurzaming en vernieuwing. Afgelopen zomer kondigde de luchthaven nog aan de komende jaren miljardeninvesteringen te gaan doen in de infrastructuur, arbeidsomstandigheden en dienstverlening. In totaal wil Schiphol in vijf jaar tijd 6 miljard euro gaan investeren in de luchthaven.
De topman richtte zich ook nog tot de luchtvaartmaatschappijen. "Om Nederland goed te blijven verbinden met de rest van de wereld en om ervoor te zorgen dat Schiphol voor alle Nederlanders een fijne thuishaven is, zullen we flink moeten investeren", aldus Van Oord.
Onvermijdelijk
"Willen we een kwalitatieve luchthaven worden, dan heeft dat een prijs", stelt de topman. Om de investeringen te bekostigen zijn de havengelden de komende jaren flink verhoogd. "We begrijpen dat dit pijnlijk is voor luchtvaartmaatschappijen. Toch zijn wij ervan overtuigd dat deze grote investeringen ook in het belang zijn van de luchtvaartmaatschappijen."
Luchtvaartmaatschappijen hebben de verhoging van de tarieven van 41 procent voor dit jaar eerder afgekeurd. KLM noemde deze "onredelijk en onverstandig" en waarschuwde dat hogere ticketprijzen voor reizigers onvermijdelijk zijn.
Nieuwe terminal
De nieuwe tarieven worden volgens Van Oord gebruikt om een "substantiële" bijdrage te leveren aan geluidsreductie op de luchthaven. Luchtvaartmaatschappijen worden "gestimuleerd" om hun meest stille toestellen te gebruiken, nachtvluchten worden fors duurder dan dagvluchten en de luidruchtigste toestellen worden geweerd, somt de topman op. "Bij elkaar is dit de belangrijkste actie van Schiphol voor geluidsreductie sinds de opening van de Polderbaan."
Van Oord verwacht voor komend jaar een groei van het aantal reizigers op de luchthaven en een besluit over een nieuw te bouwen terminal. Schiphol heeft volgens hem die ruimte nodig voor de toename van het aantal passagiers en voor extra capaciteit om onderhoud mogelijk te maken.
Meer uit Financieel
BREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse olieraffinaderijen hebben hun capaciteit door de Iranoorlog tot het maximum opgevoerd en aangepast om zoveel mogelijk kerosine en diesel te kunnen verkopen. Nederland is binnen Europa de grootste exporteur van deze momenteel schaarse brandstoffen en hoeft daardoor zelf voorlopig niet te vrezen voor een tekort, zegt directeur Jan-Willem van den Beukel van branchevereniging VEMOBIN.
4 uur geleden