Schiphol-baas: 2020 cruciaal jaar voor luchtvaartsector
AMSTERDAM (ANP) - Het jaar 2020 wordt een cruciaal jaar voor de luchtvaartsector en in het bijzonder voor luchthaven Schiphol. Dat stelt Schiphol-baas Dick Benschop in het jaarverslag van de luchthaven. Hij stipte onder meer de veiligheid, samenwerking binnen de sector en bovenal de politieke besluitvorming over de groei van de luchthaven en de opening van Lelystad Airport aan.
Volgens Benschop is het bouwen aan Lelystad Airport bijna voltooid. Hij noemde de richting die het kabinet heeft gekozen voor verdere groei "een goede". Schiphol mag namelijk gematigd en gecontroleerd groeien als hier minder geluidshinder tegenover staat. Volgens Benschop biedt deze benadering perspectieven voor zowel de luchthaven als de omgeving. Naast het reduceren van de uitstoot op en rond de luchthaven ligt de belangrijkste opgave voor de sector volgens de Schiphol-baas in het vernieuwen van de vloot en in het meer en meer gebruiken van duurzame brandstoffen.
Begin 2019 werd bekend dat betrokken partijen in de zogeheten Omgevingsraad Schiphol niet tot overeenstemming konden komen over de "gecontroleerde ontwikkeling" van het aantal vliegtuigbewegingen op Schiphol. Daarop greep minister van Infrastructuur en Waterstaat Cora van Nieuwenhuizen in. Zij stelde in een brief een plafond voor van maximaal 540.000 vliegbewegingen per jaar, tegen 500.000 nu. Wel is de toename van het aantal vliegtuigbewegingen afhankelijk van een daling van het aantal omwonenden dat ernstige geluidsbelasting ervaart.
Luchtvaartnota
De minister werkt momenteel aan de Luchtvaartnota 2020-2050, waarin de visie van de overheid op de ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaartsector in de komende decennia uiteengezet wordt. In de eigen visie 2050 van Schiphol stelt de luchthaven de nodige ambities op het gebied van leefomgeving, netwerk, veiligheid en service voor.
De afname van het publieke draagvlak voor de luchtvaart is een van de kwesties die voor Schiphol negatief kan uitpakken, zo valt te lezen. Maar ook de limiet van vliegtuigbewegingen wordt door de luchthaven als bedreiging gezien, net als terrorisme- en cyberrisico's. Verder wijst Schiphol in de sterkte-zwakteanalyse op de impact van uitstoot en de concurrentie van andere luchthavens en dan vooral op het gebied van transfers.
Schiphol raamt de bijdrage van de luchtvaart aan de Nederlandse economie op jaarlijks 10,4 miljard euro van het bruto binnenlands product en 114.000 banen.
Meer uit Financieel
TRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.
11 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
1 dag geleden