Schilderij De Vaandeldrager aangekomen in Nederland
DEN HAAG (ANP) - Het schilderij De Vaandeldrager van Rembrandt is aangekomen in Nederland. Staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur en Media) meldt dat het werk is ondergebracht in het restauratieatelier van het Rijksmuseum.
In totaal kostte het 175 miljoen euro om het doek naar Nederland te halen. Daarvan betaalde de staat 150 miljoen euro.
De aankoop kon in het parlement op lauw enthousiasme rekenen. Veel partijen vonden de timing slecht. De cultuursector kampt met grote problemen door de coronapandemie. Veel Kamerleden vonden het onverteerbaar dat het kabinet juist nu zoveel geld voor een enkel werk uittrekt.
Ingrid van Engelshoven, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap in het kabinet-Rutte III, erkende dat de timing "buitengewoon ongelukkig" was. Wel zei ze dat er geen ander moment komt om het doek te kopen, mocht Nederland nu van de aanschaf afzien. Ook Uslu, die de portefeuille overnam in het kabinet-Rutte IV, begreep dat de aankoop "ongemakkelijk" voelde. Zij verdedigde de aankoop, omdat het werk volgens haar "een kantelpunt" betekende in de carrière van Rembrandt.
Het Rijk koopt vaker kunst. Zo kocht het in 1998 het werk Victory Boogie Woogie van schilder Piet Mondriaan, voor 80 miljoen gulden, het toenmalige equivalent van 36,3 miljoen euro. In 2015 kocht het Rijk samen met Frankrijk de twee huwelijksportretten van Maerten Soolmans en Oopjen Coppit. Die doeken zijn ook geschilderd door Rembrandt. Beide landen betaalden 80 miljoen euro. De werken mogen alleen gezamenlijk in het Louvre of het Rijksmuseum hangen, waar zij afwisselend tentoongesteld worden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kinderen op basisscholen zouden meer les moeten krijgen in het voeren van gesprekken, dus in het spreken met en luisteren naar anderen. Dat adviseert de Inspectie van het Onderwijs.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer Nederlanders wantrouwen informatie op het internet. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal 72 procent van de 5000 Nederlanders die meededen aan het onderzoek naar ICT-gebruik zegt dat ze informatie tegenkomen die volgens hen niet klopt. Twee jaar eerder was dat 67 procent en in 2021 nog 63 procent. Vooral berichten op sociale media roepen twijfel op.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In ruim een week tijd hebben Nederlanders 1,2 miljoen euro gedoneerd aan giro 7244, meldt het Rode Kruis donderdag. De hulporganisatie riep het gironummer vorige week maandag in het leven wegens "het historisch hoge aantal conflicten in de wereld".
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
16 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
17 uur geleden