
Schiermonnikoog herdenkt 75 jaar vrijheid
SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het is donderdag precies 75 jaar geleden dat het allerlaatste stukje van Nederland werd bevrijd. Dat was het Waddeneiland Schiermonnikoog, dat de 75 jaar vrijheid donderdagmiddag viert in aanwezigheid van defensieminister Ank Bijleveld en ooggetuigen van toen.
Op Schiermonnikoog waren tijdens de Tweede Wereldoorlog zeshonderd Duitse militairen gelegerd. In april 1945 kwamen daar 120 SS'ers en SD'ers bij. Die waren gevlucht uit de stad Groningen toen de Canadese bevrijders daar op de stoep stonden. Deze groep fanatieke nazi's weigerde te capituleren.
Omdat niemand precies wist hoe groot de groep was, duurde het na de bevrijding van de rest van Nederland nog weken voordat er een plan was bedacht om de Duitsers van het eiland te halen. Uiteindelijk zijn de nazi's met een list van het eiland gelokt en gearresteerd. Daarna vertrokken op 11 juni ook de Duitsers die de oorlog op Schiermonnikoog hadden doorgebracht.
De bevrijding van Schiermonnikoog zou groots herdacht worden, maar dat gaat vanwege de coronamaatregelen niet door. Omroep Friesland zendt donderdagmiddag tussen 15.30 en 16.55 uur een rechtstreeks herdenkingsprogramma uit vanaf het eiland.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Sinds de persconferentie van de Amsterdamse driehoek van vrijdagavond, kan de politie nog geen update geven over ontwikkelingen in de zaak-Lisa. Dat komt vooral doordat de verdachte, een 22-jarige asielzoeker, in volledige beperkingen zit, legt een woordvoerster uit. Dat houdt in dat de man alleen contact mag hebben met zijn advocaat.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de kades in Amsterdam komt de stroom bezoekers op gang voor de vierde dag van SAIL. Bij sommige schepen staat alweer een flinke rij. De organisatie houdt er rekening mee dat zaterdag de drukste dag wordt. "Een echte familiedag", zegt de woordvoerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen 19 uur is er 20.000 euro ingezameld om langs Nederlandse snelwegen de boodschap 'Wij eisen de nacht op, laat vrouwen veilig thuiskomen' te tonen. Initiatiefneemster Danique de Jong wil die tekst "zo snel mogelijk overal in Nederland" op snelwegmasten zien.
3 uur geledenISTANBUL (ANP) - In de Turkse stad Istanbul zijn twee Nederlandse broers van 15 en 17 jaar overleden in hun hotel. Dat bevestigt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na berichtgeving in het AD en Turkse media. De vader van de jongens ligt in het ziekenhuis.
3 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Zandvoort rekent komende week op duizenden extra bezoekers vergeleken met eerdere edities van het Formule 1-weekend. Met een uitgebreider programma wil de stichting Zandvoort Beyond ervoor zorgen dat rond de raceactiviteiten op het circuit meer mensen in het centrum van de Noord-Hollandse kustplaats zullen zijn. "Overdag liep er andere jaren alleen een verdwaalde toerist in het dorp, ik ben ervan overtuigd dat het nu veel drukker wordt", zegt directeur Rob Langenberg van Zandvoort Beyond.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier mensen uit een woning gered die vol was komen te staan met rook door een brand. De brand brak vrijdagavond laat uit op de eerste etage van een gebouw aan de J.J. Viottastraat in het Museumkwartier. De oorzaak van de brand is niet bekend.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet een nationaal verbod op import uit illegale Israëlische nederzettingen nu niet zitten. Ruben Brekelmans (VVD), waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, wil eerst op Europees niveau kijken of overeenstemming over een boycot mogelijk is. Als dat niet het geval is, wil hij "overwegen om met een groep gelijkgezinde landen op nationaal niveau die maatregelen te nemen".
13 uur geleden