Scherpe winstdaling voor olie- en gasreus Shell
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het vierde kwartaal van 2019 een fors lagere winst behaald, vooral onder druk van de gedaalde olie- en gasprijzen. Ook over heel het jaar nam de winstgevendheid van het Brits-Nederlandse olie- en gasconcern duidelijk af.
De winst op basis van actuele geschatte voorraadkosten (ccs) en exclusief eenmalige posten kwam voor het vierde kwartaal uit op 2,9 miljard dollar, wat een daling van 48 procent op jaarbasis inhoudt. Dat resultaat, maatgevend op de financiële markten, zakte over heel 2019 met 23 procent tot 16,5 miljard dollar. De cijfers vielen zwakker uit dan analisten hadden verwacht.
Topman Ben van Beurden sprak van uitdagende marktomstandigheden bij raffinage en chemische producten en wees ook op de gedaalde prijzen van olie en gas. Het blijft de bedoeling van Shell om zijn aandeleninkoopprogramma van 25 miljard dollar af te ronden, maar het tempo van de inkoop is afhankelijk van de macro-economische omstandigheden en de verdere schuldenafbouw, aldus de bestuurder. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat dit programma voor het einde van 2020 zou worden afgerond, maar afgelopen najaar waarschuwde Shell dat er vertraging zou kunnen optreden.
Aandelen
Het bedrijf kondigde wel aan een nieuwe tranche aandelen in te gaan kopen, van maximaal 1 miljard dollar. Deze inkoop loopt tot eind april. Dat bedrag is lager dan bij de tranche in het voorgaande kwartaal, toen het ging om 2,75 miljard dollar. Inmiddels heeft Shell al voor bijna 15 miljard dollar aan eigen aandelen ingekocht.
De productie van olie en gas lag in het afgelopen kwartaal op het equivalent van ruim 3,7 miljoen vaten per dag. De kwartaalomzet bedroeg 85 miljard dollar tegen bijna 105 miljard dollar een jaar eerder. Over heel 2019 zakten de inkomsten naar ruim 352 miljard dollar van meer dan 396 miljard dollar in 2018.
Investeringen
De onderneming gaf aan dat de kapitaalinvesteringen in heel 2020 waarschijnlijk aan de onderkant van de bandbreedte van 24 miljard tot 29 miljard dollar zullen uitkomen. Daarnaast mikt Shell voor de periode 2019-2020 op meer dan 10 miljard dollar aan desinvesteringen.
Shell is het eerste internationale olie- en gasconcern dat kwartaal- en jaarcijfers presenteert. De Amerikaanse branchegenoten ExxonMobil en Chevron publiceren vrijdag resultaten, terwijl de Europese rivalen BP en Total volgende week de boeken openen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt in de problemen te komen als het begrotingstekort 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) overstijgt in 2026. Dat zegt de president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag licht lager geopend. Daarmee bewoog de hoofdindex iets weg van de historische mijlpaal van 1000 punten, na het bereiken van een nieuwe recordslotstand dinsdag.
52 minuten geledenLONDEN (ANP/BELGA) - Eurostar heeft vorig jaar meer dan 20 miljoen reizigers vervoerd via zijn hogesnelheidstreinen, een nieuw record. Vooral tussen Amsterdam en Londen groeide het aantal reizigers.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - China ontmoedigt lokale bedrijven nu zelf om hoogwaardige AI-chips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Autoriteiten hebben deze week tegen douanepersoneel gezegd dat de H200-chips het land niet in mogen. De overheid raadt bedrijven af de chips te kopen, tenzij dit noodzakelijk is, melden bronnen aan persbureau Reuters. "De bewoording is zo streng dat het in feite neerkomt op een verbod", zegt een van hen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese handelsoverschot blijft groeien en is aan het eind van 2025 op een recordhoogte van 1,2 biljoen dollar uitgekomen. Dat terwijl de export naar de VS verder daalt. China richt zich nadrukkelijk op de rest van de wereld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in november opnieuw een stuk meer goederen dan een jaar eerder. De groei van 4,7 procent is wel iets lager dan de 5,7 procent van oktober, maar wel weer hoger dan in de zes maanden daarvoor. Vooral transportmiddelen en machines gingen vaker naar het buitenland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
6 uur geleden