Schermtijd jonge kinderen toegenomen tot honderd minuten per dag
HILVERSUM (ANP) - De schermtijd van kinderen tot en met zes jaar is met zeven minuten toegenomen ten opzichte van 2022. Inmiddels besteden zij gemiddeld honderd minuten per dag aan digitale media. Een kwart van de ouders van 0- en 1-jarigen geeft daarbij aan dat hun kind minstens twee uur per dag aan beeldschermen besteedt. Dat meldt Netwerk Mediawijsheid.
Een op de vijf peuters maakt zelfs meer dan drie uur per dag gebruik van digitale media. Volgens de officiële richtlijnen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zouden kinderen tot 2 jaar geen schermtijd moeten hebben, en kinderen tot 5 jaar maximaal een uur per dag.
Daarbij wijst onderzoek van het Netwerk ook uit dat digitaal mediagebruik vaak samengaat met stilzitten, en dat dit toeneemt als kinderen ouder worden. Lector Jeugd & Media Peter Nikken van hogeschool Windesheim vindt de ontwikkelingen zorgelijk. "Overmatig gebruik van digitale media en te weinig beweging op jonge leeftijd kan slaap en taalontwikkeling negatief beïnvloeden en overgewicht en bijziendheid in de hand werken", zegt hij.
Merendeel ouders tevreden
Bijna 80 procent van de ouders geeft overigens aan tevreden te zijn over de balans van slapen, bewegen en zitten bij hun kind. Ouders hebben hierin een belangrijke voorbeeldrol, stelt het Netwerk Mediawijsheid, zowel op het gebied van beweging als gebruik van digitale media. Meer dan de helft van de ouders in dit onderzoek zegt zich bewust te zijn van deze rol. Tegelijkertijd vindt bijna de helft van de ouders het moeilijk om het goede voorbeeld te geven. "Dat digitale media onderdeel zijn van het dagelijks leven, daar kunnen we niet meer omheen, maar we kunnen wel kijken naar hoe, wanneer en hoe lang jonge kinderen er gebruik van maken", zegt onderzoeker Anouk Tuijnman van het Trimbos-instituut.
Staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) heeft zorgen over de toegenomen schermtijd. Hij vindt dat het gesprek daarover moet worden aangegaan. Maar dat is niet een taak van het kabinet. Het gesprek moet in de maatschappij plaatsvinden, zegt Van Ooijen. "Het zijn vooral ouders en scholen die daar invloed op hebben." Hij wil het gesprek wel faciliteren.
Meer naar buiten
Het Oogfonds pleit er onder meer voor dat kinderen meer naar buiten gaan. "Kinderen die op jonge leeftijd veel van dichtbij naar een scherm kijken of een boek lezen én weinig buitenspelen, lopen het grootste risico om myopie ofwel bijziendheid te ontwikkelen."
Het fonds beveelt een paar leefregels aan, zoals toepassen van de 20-20-2 regel: wanneer je 20 minuten van dichtbij hebt gekeken, moet je 20 seconden wegkijken. En elke dag moet je elke dag minimaal 2 uur naar buiten. De schermen moeten ook op armlengte van de ogen worden gehouden.
Regelmatig oogonderzoek
Het Oogfonds raadt verder aan regelmatig de ogen te laten controleren: "Je gaat ook naar de tandarts."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het is nog te vroeg om een volledig beeld te geven over mogelijke Nederlandse slachtoffers en vermisten bij de overstromingen in Nepal. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is er enkel gebeld door mensen die hun naasten in Nepal niet meteen konden bereiken. In sommige gevallen is dat contact inmiddels weer hersteld.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Israël Producten Centrum (IPC) wordt volgens directeur Pieter van Oordt "onevenredig" geraakt door het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden. De Nederlandse importeur van Israëlische producten probeerde woensdag in de rechtbank in Den Haag het verbod van tafel te krijgen.
39 minuten geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van Nederland kan het donderdagavond en in de nacht naar vrijdag onweren. Het KNMI waarschuwt voor buien met kans op hagel, windstoten en veel regen in korte tijd. Ook is lokaal wateroverlast mogelijk, aldus het weerinstituut. In het hele land geldt in de loop van donderdagavond of in de nacht naar vrijdag code geel.
2 uur geledenUITHUIZEN (ANP) - De noodopvanglocatie voor asielzoekers in Uithuizen, onderdeel van de Groningse gemeente Het Hogeland, blijft langer open. De locatie in Noord-Groningen, met plek voor 250 mensen, zou eigenlijk per 1 september sluiten. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) kan de bewoners vanwege het landelijke tekort aan opvangplekken echter nergens anders onderbrengen.
2 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De 26-jarige man die is aangehouden in een onderzoek naar de dood van een bewoner van woonzorgcentrum Joris Zorg in Oirschot wordt ook verdacht van betrokkenheid bij het overlijden van een tweede persoon. Ook deze persoon was een bewoner van het zorgcentrum, meldt het Openbaar Ministerie (OM).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft woensdag een 29-jarige invalkracht van jeugdzorginstelling iHUB veroordeeld tot vier jaar cel voor de verkrachting van een minderjarig meisje in de nacht van 5 op 6 november vorig jaar. Een 21-jarige collega van de man werd vrijgesproken van verkrachting van een 14-jarig meisje maar kreeg zes maanden cel voor aanranding. De slachtoffers verbleven in de Alphense vestiging van iHUB, op een afdeling voor meisjes die slachtoffer zijn of dreigen te worden van mensenhandel of uitbuiting.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de provincie Utrecht is iemand overleden aan westnijlkoorts, meldt het RIVM. De persoon liep de infectie met het virus op in Nederland.
4 uur geleden