Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schermtijd jonge kinderen toegenomen tot honderd minuten per dag

Schermtijd jonge kinderen toegenomen tot honderd minuten per dag

HILVERSUM (ANP) - De schermtijd van kinderen tot en met zes jaar is met zeven minuten toegenomen ten opzichte van 2022. Inmiddels besteden zij gemiddeld honderd minuten per dag aan digitale media. Een kwart van de ouders van 0- en 1-jarigen geeft daarbij aan dat hun kind minstens twee uur per dag aan beeldschermen besteedt. Dat meldt Netwerk Mediawijsheid.

Een op de vijf peuters maakt zelfs meer dan drie uur per dag gebruik van digitale media. Volgens de officiële richtlijnen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zouden kinderen tot 2 jaar geen schermtijd moeten hebben, en kinderen tot 5 jaar maximaal een uur per dag.

Daarbij wijst onderzoek van het Netwerk ook uit dat digitaal mediagebruik vaak samengaat met stilzitten, en dat dit toeneemt als kinderen ouder worden. Lector Jeugd & Media Peter Nikken van hogeschool Windesheim vindt de ontwikkelingen zorgelijk. "Overmatig gebruik van digitale media en te weinig beweging op jonge leeftijd kan slaap en taalontwikkeling negatief beïnvloeden en overgewicht en bijziendheid in de hand werken", zegt hij.

Merendeel ouders tevreden

Bijna 80 procent van de ouders geeft overigens aan tevreden te zijn over de balans van slapen, bewegen en zitten bij hun kind. Ouders hebben hierin een belangrijke voorbeeldrol, stelt het Netwerk Mediawijsheid, zowel op het gebied van beweging als gebruik van digitale media. Meer dan de helft van de ouders in dit onderzoek zegt zich bewust te zijn van deze rol. Tegelijkertijd vindt bijna de helft van de ouders het moeilijk om het goede voorbeeld te geven. "Dat digitale media onderdeel zijn van het dagelijks leven, daar kunnen we niet meer omheen, maar we kunnen wel kijken naar hoe, wanneer en hoe lang jonge kinderen er gebruik van maken", zegt onderzoeker Anouk Tuijnman van het Trimbos-instituut.

Staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) heeft zorgen over de toegenomen schermtijd. Hij vindt dat het gesprek daarover moet worden aangegaan. Maar dat is niet een taak van het kabinet. Het gesprek moet in de maatschappij plaatsvinden, zegt Van Ooijen. "Het zijn vooral ouders en scholen die daar invloed op hebben." Hij wil het gesprek wel faciliteren.

Meer naar buiten

Het Oogfonds pleit er onder meer voor dat kinderen meer naar buiten gaan. "Kinderen die op jonge leeftijd veel van dichtbij naar een scherm kijken of een boek lezen én weinig buitenspelen, lopen het grootste risico om myopie ofwel bijziendheid te ontwikkelen."

Het fonds beveelt een paar leefregels aan, zoals toepassen van de 20-20-2 regel: wanneer je 20 minuten van dichtbij hebt gekeken, moet je 20 seconden wegkijken. En elke dag moet je elke dag minimaal 2 uur naar buiten. De schermen moeten ook op armlengte van de ogen worden gehouden.

Regelmatig oogonderzoek

Het Oogfonds raadt verder aan regelmatig de ogen te laten controleren: "Je gaat ook naar de tandarts."

Meer uit Binnenland

Enkele tientallen mensen bij inloopbijeenkomst Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Bij het Verenigingsgebouw Overasselt komen vrijdagmiddag steeds meer bewoners langs voor de inloopbijeenkomst die door de gemeente Heumen is georganiseerd. De deuren gingen om 16.00 uur open en sindsdien zijn enkele tientallen inwoners van Overasselt en Nederasselt naar binnen gegaan in de hoop hun vragen beantwoord te krijgen.

4 minuten geleden
Alle 32 voorgeleide verdachten van geweld Overasselt langer vast

ARNHEM (ANP) - Alle 32 verdachten die vrijdag voorgeleid werden aan de rechter-commissaris wegens het geweld in Overasselt eerder deze week blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank in Arnhem bekendgemaakt.

38 minuten geleden
Kickbokser Badr Hari mag behandeling zaak in vrijheid afwachten

AMSTERDAM (ANP) - Kickbokser Badr Hari mag de behandeling van een zaak waarin hij wordt verdacht van een aantal delicten in vrijheid afwachten. De 41-jarige Amsterdammer wordt verdacht van bedreiging, dwang en doxing, meldt de rechtbank, zonder de naam van de verdachte te noemen.

39 minuten geleden
Argentijnse rechter beveelt teruggave Goudstikker-schilderij

BUENOS AIRES (ANP) - Het door nazi's geroofde schilderij uit de Goudstikker-collectie moet worden teruggegeven aan de erfgenaam van die Joodse kunstverzamelaar. Dat heeft een rechter in Argentinië besloten, meldt de Argentijnse krant Clarin.

1 uur geleden
Burgemeester Brummen: overlijden 12-jarige heeft grote impact

BRUMMEN (ANP) - Burgemeester Jan Nathan Rozendaal van de gemeente Brummen zegt dat het overlijden van de 12-jarige jongen uit Eerbeek hem "diep raakt". Het Gelderse dorp Eerbeek valt onder die gemeente.

1 uur geleden
Voorgeleiding verdachten Overasselt 'grote' logistieke uitdaging

ARNHEM (ANP) - De voorgeleiding van 32 verdachten van het geweld in het Gelderse Overasselt is een "enorme uitdaging", zei plaatsvervangend hoofdofficier van justitie van het parket Oost-Nederland Monique Vinkesteijn vrijdag.

1 uur geleden
Nog steeds honderden vrachtwagens per dag over Merwedebrug

UTRECHT (ANP) - Elke werkdag rijden gemiddeld tussen de 500 en 550 vrachtwagens en touringcars over de verzwakte Merwedebrug. De cijfers zijn stabiel sinds de week van 10 augustus, zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat.

1 uur geleden