
Scheidend NAVO-chef laat toekomst open, nog geen opvolger
BRUSSEL (ANP) - Scheidend NAVO-chef Jens Stoltenberg sluit niet uit dat hij toch nog wat langer aanblijft. Dat is niet aan hem maar aan de NAVO-landen, zei hij voor aanvang van overleg met de defensieministers van de westerse militaire alliantie.
De 64-jarige Stoltenberg zwaait, na negen jaar als secretaris-generaal van het bondgenootschap, in principe dit najaar af. Het is de bedoeling op de NAVO-top in juli een opvolger te kiezen. Maar daarvoor moeten de 31 lidstaten het wel eens worden. Diplomaten opperen steeds nadrukkelijker dat ze de ervaren Noor zouden kunnen vragen nog een jaar te blijven nu er nog geen overeenstemming gloort over een opvolger. Vorig jaar deden ze dat ook al, toen omdat ze liever geen machtswisseling wilden in het woelige vaarwater na de Russische invasie in Oekraïne.
De afgelopen weken werden de Deense premier Mette Frederiksen en de Britse defensieminister Ben Wallace het meest genoemd als mogelijke nieuwe NAVO-baas. Maar niet iedereen zou zich volgens diplomaten kunnen vinden in hun aanstelling. Tegen Wallace zou spreken dat hij nooit regeringsleider was en niet uit een EU-land komt. Frederiksen zou al de derde secretaris-generaal uit Noord-Europa op rij zijn.
Frederiksen voor verlengen
Stoltenberg verzekert dat hij niet van mening is veranderd en "niet uit is op verlenging". Maar "dat is een kwestie waarover de 31 bondgenoten moeten beslissen. Ik ben verantwoordelijk voor alle besluiten die de alliantie moet nemen, op een na en dat is over mijn toekomst."
Frederiksen noemt langer aanblijven van Stoltenberg "een echt goede oplossing". Ze is zelf "niet op weg naar de NAVO", zegt ze desgevraagd. "Ik vind mijn baan erg leuk en ben van plan om 'm te houden", verzekerde ze in een interview met de Deense omroep DR.
Reactie Duitse defensieminister
Ook Duitsland zou meteen voor langer doorgaan met Stoltenberg te vinden zijn. De NAVO kan niet zonder aanvoerder komen te zitten als de lidstaten het niet eens worden over een opvolger. "Daarom ben ik natuurlijk voor een verlenging, in het bijzonder omdat ik onze samenwerking waardeer", zegt defensieminister Boris Pistorius.
Als Stoltenberg pas volgend jaar terugtreedt kunnen er nieuwe kandidaat-opvolgers in beeld komen, zeggen NAVO-bronnen. Sommige personen die als geschikt gelden zitten nu nog vast aan een andere belangrijke functie, zoals de voorzitter van de Europese Commissie of de Spaanse of Nederlandse premier.
Ollongren
Defensieminister Kajsa Ollongren houdt zich op de vlakte, maar geeft wel een waarschuwing af. "Óóit zullen we Jens Stoltenberg toch moeten laten gaan", sprak ze met een knipoog.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
3 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse Hooggerechtshof heeft een aanklacht tegen de Spaanse oud-koning Juan Carlos wegens belastingfraude verworpen. De vader van koning Felipe werd door een groep voormalige juristen, rechters en openbaar aanklagers beschuldigd. Volgens het hof zijn er geen nieuwe feiten, bewijzen of documenten ingediend die het rechtvaardigen het onderzoek opnieuw te openen.
4 uur geleden