Scheepsbouwer Damen heeft voor recordbedrag aan werk liggen
GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft voor een recordbedrag aan werk op de plank liggen. Het bedrijf merkt een grote vraag naar jachten. Daarnaast zit ook de orderportefeuille bij de divisie die werkschepen maakt goed vol.
De orderportefeuille van Damen stond eind vorig jaar op 8,8 miljard euro, meldde 's lands grootste scheepsbouwer vrijdag. Daarmee werd voor 800 miljoen euro aan opdrachten binnengehaald. Bij de Workboats-divisie moeten nog zeker 99 schepen worden gebouwd zoals sleepboten, binnenvaartschepen, pontons, fregatten en vissersboten. Ook bij Damen Yachting is het drukker dan ooit.
Volgens topman Arnoud Damen was 2021 een goed jaar. De onderneming sloot het jaar af met een operationele winst van 25 miljoen euro. Daarmee schreef het bedrijf voor het eerst in vier jaar weer zwarte cijfers. Damen benadrukt dat het positieve resultaat van het bedrijf ook komt door de inzet op duurzamere schepen. Zo werd onder meer de eerste volledig elektrisch aangedreven havensleepboot gebouwd voor de haven van Auckland.
Onzekerheden
Damen leverde vorig jaar 143 schepen af. Dat waren er evenveel als een jaar eerder. Qua reparatie en het ombouwen van schepen had Damen het iets minder druk.
Door de oorlog in Oekraïne wordt Damen dit jaar geconfronteerd met onzekerheden. Na de Russische inval in Oekraïne heeft Damen besloten voorlopig geen schepen meer te bouwen voor Russische en Belarussische opdrachtgevers. Een aantal schepen was al in aanbouw. Het bedrijf zoekt voor deze kwestie naar een oplossing.
De onderneming had voor de inval 214 mensen aan het werk in vestigingen in Cherson en Mikolajiv. De scheepsbouwer stelt dat een groot aantal gezinnen de afgelopen maanden naar veiligere oorden zijn gebracht, waarbij de medewerkers op andere scheepswerven van Damen in Roemenië, Polen en Nederland aan het werk konden. Ook heeft Damen geprobeerd achterblijvers te ondersteunen, onder andere door geld en spullen te sturen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote internationale grondstoffenhandelaren Vitol en Trafigura voeren gesprekken met raffinagebedrijven in Azië over de verkoop van Venezolaanse olie. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Volgens Bloomberg hebben Vitol en Trafigura al voorlopige goedkeuring van de Amerikaanse regering gekregen voor het op de markt brengen van olie uit Venezuela.
6 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen gaan liever overdag een hapje of drankje doen dan 's avonds. En daar spelen horecazaken gretig op in. Het aantal koffiebars stijgt, terwijl de daling van het aantal cafés en discotheken doorzet. Deze ontwikkeling was al voor de coronacrisis ingezet, maar de beperkingen van die tijd hebben de vaart wel versneld. Dat zegt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN), tijdens vakbeurs Horecava in Amsterdam.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft in 2025 meer omzet geboekt onder de nieuwe strategie, die aan het begin van het tweede kwartaal werd ingezet. Ook kijkt het supermarktbedrijf "vol vertrouwen naar 2026" met Jesper Højer als nieuwe topman. Højer, die op 1 januari 2026 officieel interim-topman Tom Heidman opvolgde, wil de opgaande lijn in 2026 voortzetten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar meer aardgas getransporteerd dan een jaar eerder, doordat meer gas werd opgeslagen in bergingen, meer werd gebruikt in elektriciteitscentrales en omdat meer naar Duitsland werd geëxporteerd. In totaal ging het om 63,4 miljard kubieke meter gas. Dat is ruim 6 procent meer dan een jaar eerder.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.
5 uur geleden