Scheepsbouwer Damen heeft voor recordbedrag aan werk liggen
GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft voor een recordbedrag aan werk op de plank liggen. Het bedrijf merkt een grote vraag naar jachten. Daarnaast zit ook de orderportefeuille bij de divisie die werkschepen maakt goed vol.
De orderportefeuille van Damen stond eind vorig jaar op 8,8 miljard euro, meldde 's lands grootste scheepsbouwer vrijdag. Daarmee werd voor 800 miljoen euro aan opdrachten binnengehaald. Bij de Workboats-divisie moeten nog zeker 99 schepen worden gebouwd zoals sleepboten, binnenvaartschepen, pontons, fregatten en vissersboten. Ook bij Damen Yachting is het drukker dan ooit.
Volgens topman Arnoud Damen was 2021 een goed jaar. De onderneming sloot het jaar af met een operationele winst van 25 miljoen euro. Daarmee schreef het bedrijf voor het eerst in vier jaar weer zwarte cijfers. Damen benadrukt dat het positieve resultaat van het bedrijf ook komt door de inzet op duurzamere schepen. Zo werd onder meer de eerste volledig elektrisch aangedreven havensleepboot gebouwd voor de haven van Auckland.
Onzekerheden
Damen leverde vorig jaar 143 schepen af. Dat waren er evenveel als een jaar eerder. Qua reparatie en het ombouwen van schepen had Damen het iets minder druk.
Door de oorlog in Oekraïne wordt Damen dit jaar geconfronteerd met onzekerheden. Na de Russische inval in Oekraïne heeft Damen besloten voorlopig geen schepen meer te bouwen voor Russische en Belarussische opdrachtgevers. Een aantal schepen was al in aanbouw. Het bedrijf zoekt voor deze kwestie naar een oplossing.
De onderneming had voor de inval 214 mensen aan het werk in vestigingen in Cherson en Mikolajiv. De scheepsbouwer stelt dat een groot aantal gezinnen de afgelopen maanden naar veiligere oorden zijn gebracht, waarbij de medewerkers op andere scheepswerven van Damen in Roemenië, Polen en Nederland aan het werk konden. Ook heeft Damen geprobeerd achterblijvers te ondersteunen, onder andere door geld en spullen te sturen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
3 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
6 uur geleden