
Schap zet houtsnippers in om stikstof uit water te halen
DEN BOSCH (ANP) - Een vat met houtsnippers kan helpen om het water in sloten langs landbouwpercelen schoner te maken. Water dat van landbouwgrond in de sloot stroomt bevat meststoffen en die zorgen voor teveel stikstof in het water. Door het wegstromende water door het vat met houtsnippers te leiden worden schadelijke stoffen omgezet in onschuldig stikstofgas en loopt er schoon water in de sloot. Verschillende waterschappen en kennisinstituten proberen de methode uit in Noord-Brabant en Limburg, aldus het Brabantse waterschap Aa en Maas.
In Denemarken en de Verenigde Staten zijn al langer proeven met de houtsnippers gedaan. Daar bleek het water 20 tot 40 procent minder stikstof te bevatten. Waterschap Aa en Maas zegt dat de eerste resultaten in Nederland ook positief zijn. Mogelijk wordt er ook nog een testopstelling in Noord-Holland gebouwd.
Onder meer in Westerbeek in Brabant is een bioreactor bij een landbouwperceel ingegraven. Een bioreactor is een vat waarin biologische processen plaatshebben. In dit geval stimuleren houtsnippers, afkomstig van bomen uit de omgeving, bacteriën die van nature in de grond zitten. De bacteriën kunnen nitraat omzetten in stikstofgas. Nitraat in het water veroorzaakt algen en overmatige groei van kroos en planten en is slecht voor de waterkwaliteit. Hoe minder water met meststoffen in de sloot terechtkomt, hoe schoner het water wordt.
Aa en Maas denkt dat de houtsnipperreactor "simpel, relatief goedkoop en heel effectief" is. Het vat kan zo'n tien jaar mee. Aan de proef in Nederland werken behalve waterschappen ook onderzoeksinstituten Deltares en KWR, de Wageningen Universiteit en het RIVM mee. Twee ministeries dragen financieel bij.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het wordt in de laatste twee weken van augustus nog vrij warm zomerweer, meldt Weeronline. Wel zal het geleidelijk wisselvalliger zijn en komt het vaker tot regen of buien.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van de Nederlanders vertrouwt hun huissleutels aan de buren toe tijdens de vakantie. 65-plussers vertrouwen hun buren meer dan jongeren en mensen in stedelijke gebieden zijn minder geneigd hun buren de sleutel te geven dan bewoners van het platteland, zo blijkt uit onderzoek van het CBS, onder 180.000 mensen van vijftien jaar en ouder.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de Oranjesluizen in het IJ bij Amsterdam wordt komende week topdrukte verwacht. Tijdens SAIL passeren er naar verwachting zo'n 10.000 schepen de doorgang tussen het IJmeer/Markermeer en het IJ. Rijkswaterstaat (RWS) zet daarom extra mensen in om ervoor te zorgen dat het scheepvaartverkeer er veilig en vlot door kan, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die zaterdagmiddag is opgepakt voor het bekladden van het Nationaal Monument op de Dam, is zaterdagavond op vrije voeten gesteld. Hij blijft nog wel verdachte van vernieling, meldt zijn advocaat. Het Openbaar Ministerie moet beslissen of de man wordt vervolgd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de 1500 en 2000 betogers hebben zaterdag een pro-Palestijnse mars door Amsterdam gehouden. De demonstratie was gericht tegen het geweld van het Israëlische leger tegen de inwoners van Gaza, dat volgens de betogers op genocide neerkomt.
14 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Bewoners van Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba bereiden zich voor op het passeren van orkaan Erin. Die trekt aan het eind van de ochtend (begin van de avond Nederlandse tijd) voorbij ten noordoosten van Sint-Maarten. Erin is inmiddels in kracht toegenomen tot een orkaan van categorie 4, op een schaal van 5.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan een pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam zijn zaterdag begonnen aan hun mars door de stad. De betoging begon om 14.00 uur op de Dam en eindigt later op het Museumplein.
19 uur geleden