Schakers krijgen ongelijk en moeten coronatoegangsbewijs tonen
HAARLEM (ANP) - De zes Nederlandse topschakers die een kort geding hadden aangespannen tegen de Nederlandse schaakbond en de gemeente Hoogeveen zijn door de voorzieningenrechter in het ongelijk gesteld. Ze moeten daarom een coronatoegangsbewijs kunnen laten zien. Het toernooi in Hoogeveen begint vrijdag. Regerend kampioen Lucas van Foreest behoorde tot de eisers.
De gemeente Hoogeveen heeft het NK schaken voor mannen en vrouwen als 'evenement' aangemerkt. Daardoor hebben alle deelnemers een geldige QR-code nodig en kan de verplichting ontstaan om zich dagelijks te laten testen op het coronavirus. Volgens het zestal is dat niet noodzakelijk en bovendien vinden de schakers dat de verplichting ten koste gaat van hun prestaties.
"De voorzieningenrechter oordeelt dat het schaaktoernooi van dusdanig hoog niveau is dat het hier niet om een amateursporttoernooi gaat. De huidige regelgeving laat niet toe dat wedstrijden als deze worden georganiseerd zonder dat de deelnemers beschikken over een coronatoegangsbewijs. Een gemeente is bij uitstek gehouden deze regelgeving na te leven. Zij is immers het bevoegd gezag dat moet toezien op naleving van deze regelgeving", staat in een schriftelijke verklaring.
Al lang in voorbereiding
"De voorzieningenrechter is verder van oordeel dat de schaakbond het toernooi, dat al lang in voorbereiding is, niet op het laatste moment ergens anders hoeft te organiseren. Van de bond kan niet worden verlangd dat ze de belangen van een handvol schakers stelt boven de belangen van de schaakbond en de andere deelnemers."
De KNSB heeft de schakers begin augustus uitgenodigd voor deelname aan het Nederlands kampioenschap, dat zal plaatsvinden van vrijdag tot zaterdag 23 oktober op een etage in het gemeentehuis van Hoogeveen. De gemeente Hoogeveen heeft besloten om een coronatoegangsbewijs verplicht te stellen voor de 32 deelnemers van het schaaktoernooi.
Geen andere speellocatie
Een andere speellocatie voor het toernooi werd geopperd als een mogelijkheid om de coronapas te laten vervallen, maar de schaakbond zag dat niet meer gebeuren. "Het is een NK, daar komt organisatorisch veel bij kijken", zei advocaat Lex de Jager.
De andere vijf schakers die het kort geding hadden aangespannen zijn oud-kampioen Sergey Tiviakov, Sipke Ernst, Migchiel de Jong, Ivo Maris en Machteld van Foreest.
Meer uit Sport
TORONTO (ANP) - Zwemmer Caspar Corbeau heeft bij wereldbekerwedstrijden op de kortebaan in Toronto het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd. De 24-jarige Nederlander won in de Canadese stad in 1.59,52 en is daarmee de eerste zwemmer die onder de 2 minuten duikt.
33 minuten geledenSEPANG (ANP) - Motorcoureur Álex Márquez heeft de Grote Prijs van Maleisië in de MotoGP op zijn naam geschreven. De Spaanse rijder van Gresini-Ducati won de race voor zijn landgenoten Pedro Acosta en Joan Mir en boekte zijn derde zege van het seizoen.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Max Verstappen verwacht niet dat zijn Red Bull in de Grote Prijs van Mexico beter is dan in de kwalificatie. Daarin moest hij genoegen nemen met een vijfde plaats en veroverde concurrent Lando Norris in de McLaren de pole. "Voor de lange stukken morgen is het lastig te zeggen, maar ik verwacht niet dat het ineens veel beter zal zijn dan de snelheid over één rondje en het wordt moeilijk om in te halen", keek Verstappen somber vooruit.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Lando Norris heeft poleposition veroverd in de Grote Prijs van Mexico. De coureur van McLaren was verreweg de snelste op het hooggelegen circuit van Mexico-Stad. Max Verstappen kon niet tippen aan de tijd van Norris. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 moest genoegen nemen met de vijfde tijd.
9 uur geledenSANTIAGO (ANP) - Hetty van de Wouw heeft bij de WK baanwielrennen in Chili haar derde gouden medaille veroverd. De 27-jarige baanrenster uit Kaatsheuvel was na wereldtitels op de teamsprint en de sprint de beste op de kilometer tijdrit. In de finale reed Van de Wouw haar eigen wereldrecord alweer uit de boeken: 1.03,121.
12 uur geledenKAAPSTAD (ANP) - Beachvolleybalsters Katja Stam en Raïsa Schoon hebben op het Elite16-toernooi van Kaapstad de halve finales bereikt. Het Nederlandse koppel, sinds kort weer bij elkaar na blessureleed voor Stam, versloeg in de Zuid-Afrikaanse stad de Italiaanse vrouwen Valentina Gottardi en Reka Orsi Toth: 21-18 21-15.
14 uur geledenBATOEMI (ANP) - Atlete Femke Bol is voor de derde keer in haar carrière gekozen tot beste Europese atlete van het jaar. Ze is de eerste vrouw die de eretitel drie keer heeft gekregen. Bol won de verkiezing ook al in 2022 en 2023.
15 uur geleden