Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schaker Van Foreest geniet ook van de stilte in Wijk aan Zee

Schaker Van Foreest geniet ook van de stilte in Wijk aan Zee

WIJK AAN ZEE (ANP) - Jorden van Foreest heeft geen moeite met de stilte die dit jaar om Tata Steel Chess hangt. De schaakgrootmeester mist wel een beetje zijn vrienden en kennissen die normaal komen kijken als hij speelt op het internationale toernooi in Wijk aan Zee, maar hij geniet er toch vooral van dat hij de stukken weer mag schuiven. "Natuurlijk is het jammer dat er dit jaar geen publiek is, maar ik ben hier voor het schaken. Ik vind het geweldig om daar iedere dag mee bezig te zijn.’’

De 21-jarige Van Foreest speelde op zijn tiende al mee in Wijk aan Zee bij de amateurs. "Zat ik samen met mijn broertje en opa in een huisje vlakbij. We vonden het leuk om bij de grote schaakjongens te kijken, maar had niet gedacht dat ik ooit zelf tegen de wereldtoppers zou spelen’’, zegt Van Foreest, die dit jaar voor de derde keer meedoet bij de Masters en dinsdag tegen de Noorse wereldkampioen Magnus Carlsen speelde.

"Het was een redelijk snelle remise dit keer. Bij mijn debuut op Tata Steel twee jaar geleden verloor ik heel snel van hem. Vorig jaar was het ook remise, maar stond ik in gewonnen positie. Deze derde keer keek ik weer enorm uit naar de partij, omdat het gewoon zo bijzonder is tegen Carlsen te spelen. Ik speelde met wit en dan ga je voor de winst, maar een onnauwkeurigheid vroeg in de partij brak me op. Ik raakte mijn voordeel kwijt en moest verdedigen. Gelukkig was zijn voordeel weer niet zo groot dat hij mijn verdediging kon breken.’’

Lastige tegenstanders

Op zich kon Van Foreest daar best trots op zijn, want Carlsen heeft maar weinig nodig om te winnen. "Zijn grote vaardigheid is tegenstanders te verslaan als hij maar een klein beetje beter staat. Dan gaat hij ervoor totdat er niets meer van de stelling over is. Hij is daar de beste in en heeft op die manier mooie overwinningen behaald.’’

Met 2 punten uit de eerste vier speelronden is Van Foreest tevreden. "Zeker gezien de lastige tegenstanders die ik al heb gehad. Ik heb al tegen titelverdediger Fabiano Caruana gespeeld (remise) en tegen Anish Giri (remise). Na de rustdag moet ik tegen Alireza Firouzja, de beste jeugdspeler van de wereld. Daarna kan ik even ademhalen. Dus 2 uit vier is prima, maar ik ben over mijn spel nog niet te spreken. Dat onnauwkeurige moet eruit.’’

Van Foreest, geboren in Utrecht maar getogen in Groningen, staat momenteel 66e op de wereldranglijst. Hij is prof en kan leven van de sport. "Ik doe iedere dag wat ik het liefste doe en hoef me geen zorgen te maken over geld. Ik heb zeker wel doelen. Ik heb nu een rating van 2671, maar wil naar de 2700 toe. Top 20 van de wereld is een mooi streven. Dat is nog lastig genoeg, maar mijn gevoel zegt dat ik nog veel kan verbeteren.’’

Meer uit Sport

Coureur Frijns na zes seizoenen weg bij Formule E-team Envision

LONDEN (ANP) - Autocoureur Robin Frijns vertrekt na zes seizoenen bij het Formule E-team van Envision. Daarmee is de toekomst van de 34-jarige Limburger in de raceklasse voor elektrische sportauto's onzeker.

10 minuten geleden
Sinner na urenlange regenpauze naar kwartfinales in Cincinnati

CINCINNATI (ANP) - De Italiaanse tennisser Jannik Sinner heeft de kwartfinales bereikt van het masterstoernooi van Cincinnati. De titelverdediger versloeg de Franse routinier Adrian Mannarino na een urenlange regenpauze met 6-4 7-6 (4).

2 uur geleden
Basketballers onderuit in Oostenrijk in strijd om WK-kwalificatie

SCHWECHAT (ANP) - De Nederlandse basketballers hebben tegen Oostenrijk hun eerste nederlaag geïncasseerd in het derde duel in de strijd om een plaats op het WK-kwalificatietoernooi. Oranje verloor de uitwedstrijd in Schwechat met 83-70, waardoor een plek in de volgende ronde van de kwalificatie nog niet zeker is.

14 uur geleden
Hockeysters groepswinnaar op EK na ruime zege op Frankrijk

MÖNCHENGLADBACH (ANP) - De Nederlandse hockeysters zijn als groepswinnaar doorgedrongen tot de halve finales van het EK in Mönchengladbach. Na eerdere zeges op Ierland (2-0) en Duitsland (5-1) was het team van bondscoach Raoul Ehren in het laatste groepsduel met 6-0 te sterk voor Frankrijk. Oranje speelt in de halve finales tegen Spanje, de nummer 2 van de andere poule.

16 uur geleden
Tennisster Venus Williams (45) met wildcard naar US Open

NEW YORK (ANP/RTR) - Tennisster Venus Williams heeft een wildcard ontvangen voor de US Open. De 45-jarige Amerikaanse maakte vorige maand na zestien maanden afwezigheid haar rentree. De voormalige nummer 1 van de wereld won in het verleden het laatste grandslamtoernooi van het jaar twee keer, in 2000 en 2001.

17 uur geleden
Noor Waerenskjold sprint naar ritzege in Ronde van Denemarken

GLADSAXE (ANP) - De Noor Søren Waerenskjold heeft de tweede etappe van de Ronde van Denemarken gewonnen. Het was een vlakke rit van Rødovre naar Gladsaxe over 110 kilometer. De renner van Uno-X Mobility hield in de massasprint de Belg Steffen De Schuyteneer en de Fransman Axel Zingle achter zich. De Nederlander Nils Eekhoff eindigde als vijfde.

17 uur geleden
Bondscoach Delmee wil met hockeyers veel meer dan EK winnen

VENLO (ANP) - Jeroen Delmee (52) wil als bondscoach geschiedenis schrijven met het Nederlands hockeyelftal. "Als je wint, dan kom je in de boeken. Hoe meer prijzen je verovert, hoe bijzonderder het wordt", zei de oud-hockeyer in aanloop naar de halve finale van het EK waarin Oranje donderdag tegen Frankrijk speelt tegen het ANP. "Met deze generatie kunnen we iets moois neerzetten. Dat moet het streven zijn. Bij mij als coach leeft dat wel."

19 uur geleden