Schaker Gukesh verslaat Ding en is jongste wereldkampioen ooit
SINGAPORE (ANP) - Dommaraju Gukesh heeft als jongste schaker ooit de wereldtitel veroverd. De 18-jarige grootmeester uit India versloeg de Chinese titelverdediger Ding Liren in de veertiende en laatste ronde.
Gukesh kwam als eerste op een totaal van 7,5 punten. De 32-jarige Ding Liren bleef steken op 6,5 punten. Beide schakers hadden in een play-off snelschaken om de winst moeten strijden als de veertiende partij in remise was geëindigd.
De pas 18-jarige Gukesh mag zich de jongste wereldkampioen ooit noemen. Garri Kasparov en Magnus Carlsen waren 22 jaar toen ze voor het eerst de wereldtitel veroverden. Gukesh bracht Ding afgelopen zondag al aan het wankelen met winst in de elfde ronde. Maar Ding sloeg direct terug in de twaalfde ronde. Na een remise in de dertiende ronde stond Gukesh er lang beter voor in de veertiende partij. Zijn voordeel leek aanvankelijk onvoldoende voor een zege maar dat veranderde toen Ding blunderde met zijn 55e zet.
Motivatie
Gukesh is de tweede Indiase wereldkampioen ooit, na Viswanathan Anand. Gukesh doet in januari ook mee aan het schaaktoernooi Tata Steel Chess in Wijk aan Zee.
Ding Liren veroverde in april vorig jaar als eerste Chinees de wereldtitel. Hij versloeg de Rus Ian Nepomniachtchi in de finale na een tiebreak. Daarvoor was Carlsen tien jaar lang wereldkampioen. De Noor liet twee jaar geleden weten dat hij zich voorlopig niet kan motiveren voor een tweekamp om de wereldtitel.
Het totale prijzengeld van de tweekamp om de wereldtitel in Singapore bedraagt 2,5 miljoen dollar, een kleine 2,4 miljoen euro.
Meer uit Sport
ARNHEM (ANP) - NOC*NSF zal geen bestuurlijke afvaardiging naar de komende Jeugd Olympische Spelen van Dakar in Senegal sturen. Dat maakte de sportkoepel woensdag bekend op de eigen website. NOC*NSF noemt als redenen het feit dat Rusland onder eigen vlag deelneemt, de Senegalese wetgeving op het gebied van lhbtiq+-rechten en de hoge kosten.
2 uur geledenWEVELGEM (ANP) - Wielrenner Dylan van Baarle heeft woensdag bij een trainingsongeluk een breuk in zijn pols opgelopen. Het seizoen van de 34-jarige Nederlander is daarmee voorbij. Dat meldt zijn ploeg Soudal Quick-Step op de eigen website.
4 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De Nederlandse baanwielrenners zijn nog niet onder de indruk van de olympische piste van de Spelen van Los Angeles in 2028. "Afgelopen zomer zijn we een week naar LA geweest om de baan te verkennen, maar die voelt heel klein en compact. Het is niks vergeleken hier met Omnisport", zei vijfvoudig olympisch kampioen Harrie Lavreysen tijdens een persmoment langs de wielerbaan in Apeldoorn.
6 uur geledenŠENČUR (ANP) - De Sloveense wielrenner Primož Roglič is in eigen land voor het eerst Europees kampioen tijdrijden geworden. De 36-jarige routinier was in Šenčur op het parcours van 22,1 kilometer sneller dan de Fransen Bruno Armirail en Maxime Decomble. De Nederlander Sjoerd Bax eindigde op de 23e plaats.
6 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Baanwielrenner Harrie Lavreysen is er na zijn zeldzame nederlagen op de sprint dit jaar extra op gebrand er tijdens de WK volgende week in Shanghai weer te staan. De vijfvoudig olympisch kampioen slaat de kilometer tijdrit over om zo vol voor prolongatie van zijn sprinttitel te gaan. Op dat onderdeel was de 29-jarige Brabander sinds 2019 ongeslagen, maar dit jaar verloor hij zowel op de EK als in de wereldbeker.
7 uur geledenBAKOE (ANP) - Judoka Joanne van Lieshout heeft de Nederlandse ploeg niet aan de eerste medaille kunnen helpen op de WK in Bakoe (Azerbeidzjan). De Europese kampioene verloor in de klasse tot 63 kilogram de strijd om het brons van Enkhriilen Lkhagvatogoo uit Mongolië.
8 uur geledenŠENČUR (ANP) - Wielrenster Marlen Reusser is voor de vijfde keer in haar carrière Europees kampioen tijdrijden geworden. De Zwitserse wereldkampioene tijdrijden was in Slovenië 23 seconden sneller dan Demi Vollering, de wereldkampioene op de weg. Juliette Berthet uit Frankrijk, ploeggenote van Vollering bij FDJ United-Suez, werd derde op 1.09 minuut. De andere Nederlandse deelnemer, Lieke Nooijen, werd tiende op 2.40 minuten van de winnares.
9 uur geleden