Schaker Giri stunt met zege op gigant Carlsen in Wijk aan Zee
WIJK AAN ZEE (ANP) - De Nederlandse grootmeester Anish Giri heeft in de vierde ronde van het internationale schaaktoernooi van Wijk aan Zee gestunt met een zege op Magnus Carlsen. De Noorse gigant, die al jaren de wereldranglijst aanvoert, capituleerde na 35 zetten. Giri nam met zijn tweede zege van het toernooi de leiding bij de Masters in Tata Steel Chess.
Giri moest jaren wachten op een nieuwe zege op Carlsen in het klassieke schaken. De Nederlander wist in 2011 op 16-jarige leeftijd de Noorse grootmeester te verrassen door hem in 22 zetten te verslaan. Ook toen was Wijk aan Zee het decor.
De 32-jarige Carlsen (32) is achtvoudig winnaar van het toonaangevende Nederlandse toernooi en met een rating van 2859 de nummer 1 van de wereld. De nu 28-jarige Giri is met een rating van 2764 de nummer 7 van de wereld. Hij was er al een paar keer dichtbij, maar wacht nog altijd op zijn eerste eindzege in Wijk aan Zee.
12 jaar
De Noor, die ook regerend wereldkampioen is, koos met zwart voor een opening die heel lang geleden in een groot toernooi tot succes leidde, maar met het verschil dat hij toen met de witte stukken speelde. De gok pakte verkeerd uit en Giri nam met wit al vrij snel het initiatief in de partij. De Nederlandse grootmeester wist Carlsen vervolgens onder druk te houden met uitgekiend aanvalsspel.
Toen Carlsen inzag dat zijn tweede nederlaag tegen Giri na 12 jaar onontkoombaar was, schudde hij zijn tegenstander de hand. De twee bleven nog lang aan het bord zitten om over de partij na te praten.
4 punten
Giri won in de tweede ronde ook al van de 16-jarige Dommaraju Gukesh uit India. Met remises in de eerste ronde tegen de Amerikaan Fabiano Caruana en in de derde ronde tegen de Iraniër Parham Maghsoodloo is hij op 4 punten gekomen.
Jorden van Foreest, de tweede Nederlander in de elitegroep van veertien schakers, speelde zijn derde remise. De winnaar van Wijk aan Zee in 2021 deelde het punt met Gukesh.
Meer uit Sport
AMSTERDAM (ANP) - Rico Verhoeven doet op 23 mei in Egypte een gooi naar de wereldtitel boksen in de categorie zwaargewicht. Verhoeven neemt het op tegen regerend wereldkampioen Oleksandr Usyk. Dat meldt de organisatie van het evenement.
9 uur geledenWENEN (ANP) - De Nederlandse basketballers hebben hun derde duel in de WK-kwalificatie gewonnen. De ploeg van bondscoach Johan Roijakkers versloeg Oostenrijk in Wenen met 81-71. Bij rust stond Oranje al met 40-34 voor.
9 uur geledenDUBAI (ANP) - Tallon Griekspoor is voor de zesde keer in zijn carrière doorgedrongen tot de finale van een ATP-toernooi. De nummer 25 van de wereldranglijst was in Dubai met 7-5 7-6 (6) te sterk voor de als vijfde geplaatste Rus Andrej Roeblev. De Nederlander blesseerde zich aan het einde van de eerste set, maar kon alsnog doorspelen.
11 uur geledenPRAAG (ANP) - Schaatsbond KNSB stuurt kunstrijdster Niki Wories en het duo Daria Danilova en Michel Tsiba naar de WK kunstrijden. Dat toernooi vindt van 24 tot en met 29 maart plaats in Praag, Tsjechië.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Schaatsbond KNSB wijst geen vervanger aan voor Jutta Leerdam in aanloop naar het WK sprint. Dat meldt een woordvoerder van de KNSB. De olympisch kampioen op de 1000 meter gaf donderdagavond aan haar seizoen te beëindigen en geen gebruik te maken van de aanwijsplek. Femke Kok kreeg de andere aanwijsplek voor het WK en zal daar wel gebruik van maken.
16 uur geledenBELFAST (ANP) - Michael van Gerwen is in de eerste ronde van de wedstrijd in de Premier League in Belfast uitgeschakeld. De drievoudig wereldkampioen verspeelde een voorsprong van 5-3 tegen Gerwyn Price uit Wales (5-6).
1 dag geledenHEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Merel Conijn is niet tevreden over de "bijzondere keuze" die de KNSB heeft gemaakt met betrekking tot de aanwijsplekken voor het WK allround. "Ze hebben mijn kans afgepakt om me te plaatsen voor het WK", zei Conijn na afloop van de huldiging van de olympiërs van TeamNL in Heerenveen.
1 dag geleden