Schaker Giri stunt met zege op gigant Carlsen in Wijk aan Zee
WIJK AAN ZEE (ANP) - De Nederlandse grootmeester Anish Giri heeft in de vierde ronde van het internationale schaaktoernooi van Wijk aan Zee gestunt met een zege op Magnus Carlsen. De Noorse gigant, die al jaren de wereldranglijst aanvoert, capituleerde na 35 zetten. Giri nam met zijn tweede zege van het toernooi de leiding bij de Masters in Tata Steel Chess.
Giri moest jaren wachten op een nieuwe zege op Carlsen in het klassieke schaken. De Nederlander wist in 2011 op 16-jarige leeftijd de Noorse grootmeester te verrassen door hem in 22 zetten te verslaan. Ook toen was Wijk aan Zee het decor.
De 32-jarige Carlsen (32) is achtvoudig winnaar van het toonaangevende Nederlandse toernooi en met een rating van 2859 de nummer 1 van de wereld. De nu 28-jarige Giri is met een rating van 2764 de nummer 7 van de wereld. Hij was er al een paar keer dichtbij, maar wacht nog altijd op zijn eerste eindzege in Wijk aan Zee.
12 jaar
De Noor, die ook regerend wereldkampioen is, koos met zwart voor een opening die heel lang geleden in een groot toernooi tot succes leidde, maar met het verschil dat hij toen met de witte stukken speelde. De gok pakte verkeerd uit en Giri nam met wit al vrij snel het initiatief in de partij. De Nederlandse grootmeester wist Carlsen vervolgens onder druk te houden met uitgekiend aanvalsspel.
Toen Carlsen inzag dat zijn tweede nederlaag tegen Giri na 12 jaar onontkoombaar was, schudde hij zijn tegenstander de hand. De twee bleven nog lang aan het bord zitten om over de partij na te praten.
4 punten
Giri won in de tweede ronde ook al van de 16-jarige Dommaraju Gukesh uit India. Met remises in de eerste ronde tegen de Amerikaan Fabiano Caruana en in de derde ronde tegen de Iraniër Parham Maghsoodloo is hij op 4 punten gekomen.
Jorden van Foreest, de tweede Nederlander in de elitegroep van veertien schakers, speelde zijn derde remise. De winnaar van Wijk aan Zee in 2021 deelde het punt met Gukesh.
Meer uit Sport
TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatser Bart Hoolwerf heeft bij de EK afstanden in Polen genoegen moeten nemen met zilver op de massastart. Hij werd geklopt door de Belgische titelverdediger Bart Swings, ook de olympisch kampioen. De Italiaan Andrea Giovannini werd derde.
9 uur geledenHUIJBERGEN (ANP) - Tibor del Grosso heeft zijn Nederlandse titel in het veldrijden geprolongeerd. Hij eindigde in het Brabantse Huijbergen voor Lars van der Haar, die zijn laatste NK reed. De derde plaats was voor Pim Ronhaar.
10 uur geledenST. MORITZ (ANP) - De Nederlandse bobsleeërs zijn bij de wereldbeker in het Zwitserse St. Moritz als dertiende geëindigd in de viermansbob. Dave Wesselink was met remmers Janko en Jelen Franjic en Timme Koster na twee runs 1,20 seconde langzamer dan de winnende Duitser Adam Ammour, die zijn landgenoot Johannes Lochner aftroefde.
10 uur geledenTOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatsster Chloé Hoogendoorn heeft bij de EK afstanden in Polen zilver gegrepen op de 1000 meter. De 21-jarige Zuid-Hollandse moest met 1.16,34 de titel laten aan Nikola Zdrahalova uit Tsjechië, die won in 1.16,06. Isabel Grevelt pakte brons.
11 uur geledenSYDNEY (ANP) - De tennissers van Polen hebben voor het eerst de United Cup gewonnen. Het team met onder anderen Iga Swiatek en Hubert Hurkacz was in de finale in Sydney te sterk voor Zwitserland: 2-1. Polen verloor de afgelopen twee jaar nog de finale van het toernooi voor gemengde landenteams.
12 uur geledenEGMOND AAN ZEE (ANP) - Atlete Nienke Brinkman is bij haar rentree derde geworden op de halve marathon van Egmond. De winst ging naar Florence Niyonkuru uit Rwanda in 1.10.38, voor haar landgenote Emeline Imanizabayo.
12 uur geledenBRISBANE (ANP) - De Belarussische tennisster Aryna Sabalenka heeft haar titel in Brisbane geprolongeerd. De nummer 1 van de wereld was in de finale duidelijk te sterk voor de Oekraïense Maria Kostjoek, de nummer 26 van de wereld: 6-4 6-3.
17 uur geleden