Schaduwregering Myanmar gaat aanhangers beschermen
NAYPYIDAW (ANP/RTR) - De schaduwregering in Myanmar zegt zijn eigen aanhangers te gaan beschermen tegen het geweld van de junta. De tegenstanders van de coupplegers hebben een "volksverdedigingsmacht" opgericht.
De zogeheten Nationale Eenheidsregering bestaat uit gevluchte parlementariërs en andere tegenstanders van het leger. Zij melden in een verklaring dat de nieuwe veiligheidsdienst de voorloper is van een nog op te richten Federaal Eenheidsleger.
Sinds de staatsgreep op 1 februari is het zeer onrustig in Myanmar. Een lokale mensenrechtenorganisatie meldt dat de veiligheidsdiensten meer dan 750 mensen hebben gedood en meer dan 4700 arrestaties hebben verricht.
Hervormingen
De schaduwregering zegt ook de verantwoordelijkheid te dragen om "effectieve hervormingen door te voeren in de veiligheidssector om een einde te maken aan de zeventig jaar durende burgeroorlog".
Het leger greep de macht in Myanmar, nadat het de regeringspartij van Aung San Suu Kyi had beschuldigd van fraude bij de verkiezingen van eind 2020. Het waren de tweede democratische verkiezingen in decennia. Aung San Suu Kyi's partij behaalde ten koste van het leger een grotere verkiezingswinst dan bij de stembusgang daarvoor.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
2 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
6 uur geleden