Schadelijke software die gegevens steelt uit de lucht gehaald
DEN HAAG (ANP) - Bij een internationale politieactie is een netwerk uit de lucht gehaald waarmee cybercriminelen gegevens van nietsvermoedende mensen wisten buit te maken. In Nederland zijn drie servers van de bende overgenomen, in België zijn twee mensen gearresteerd. In de Verenigde Staten is een vermeende beheerder aangeklaagd en zijn twee domeinnamen in beslag genomen. De criminelen gebruikten kanalen op Telegram om te communiceren. Die kanalen zijn ook gestopt.
De operatie was gericht tegen de schadelijke software (malware) RedLine en META. Als die op een apparaat werden geplaatst, konden de criminelen niet alleen gebruikersnamen en wachtwoorden in handen krijgen, maar ook gegevens die mensen invulden op webformulieren, zoals adressen en telefoonnummers. Ook kregen ze informatie over rekeningen (wallets) met virtueel geld. Die gegevens konden de criminelen gebruiken voor fraude, maar ze konden de informatie ook doorverkopen op ondergrondse onlinemarktplaatsen.
De politie zegt een tip van cyberbeveiliger ESET te hebben gekregen dat de hackers servers in Nederland gebruikten om de schadelijke software aan te sturen.
Miljoenen slachtoffer
Volgens de Europese justitie-organisatie Eurojust zijn miljoenen mensen over de hele wereld slachtoffer geworden van RedLine en META. Het Amerikaanse Openbaar Ministerie spreekt van "een van de grootste malware-varianten ter wereld".
Behalve Nederland, België en de Verenigde Staten waren ook Groot-Brittannië, Portugal en Australië betrokken bij de politieactie.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
5 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
5 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
5 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
8 uur geleden