Schadelijke software die gegevens steelt uit de lucht gehaald
DEN HAAG (ANP) - Bij een internationale politieactie is een netwerk uit de lucht gehaald waarmee cybercriminelen gegevens van nietsvermoedende mensen wisten buit te maken. In Nederland zijn drie servers van de bende overgenomen, in België zijn twee mensen gearresteerd. In de Verenigde Staten is een vermeende beheerder aangeklaagd en zijn twee domeinnamen in beslag genomen. De criminelen gebruikten kanalen op Telegram om te communiceren. Die kanalen zijn ook gestopt.
De operatie was gericht tegen de schadelijke software (malware) RedLine en META. Als die op een apparaat werden geplaatst, konden de criminelen niet alleen gebruikersnamen en wachtwoorden in handen krijgen, maar ook gegevens die mensen invulden op webformulieren, zoals adressen en telefoonnummers. Ook kregen ze informatie over rekeningen (wallets) met virtueel geld. Die gegevens konden de criminelen gebruiken voor fraude, maar ze konden de informatie ook doorverkopen op ondergrondse onlinemarktplaatsen.
De politie zegt een tip van cyberbeveiliger ESET te hebben gekregen dat de hackers servers in Nederland gebruikten om de schadelijke software aan te sturen.
Miljoenen slachtoffer
Volgens de Europese justitie-organisatie Eurojust zijn miljoenen mensen over de hele wereld slachtoffer geworden van RedLine en META. Het Amerikaanse Openbaar Ministerie spreekt van "een van de grootste malware-varianten ter wereld".
Behalve Nederland, België en de Verenigde Staten waren ook Groot-Brittannië, Portugal en Australië betrokken bij de politieactie.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De beveiliging van het gebied rond de Utrechtse Visscherssteeg, waar donderdag een of meerdere explosies waren, is opnieuw verlengd. Tot zeker maandag is beveiliging aanwezig in en rond de straat in de binnenstad, meldt de gemeente. Eerder was aangekondigd dat het gebied tot zeker vrijdag zou worden beveiligd.
2 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Dordrecht tien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 52-jarige Eric van K. uit Ter Aar voor het jarenlang en vele malen online misbruiken van zeer jonge Filipijnse meisjes. Volgens het OM heeft de verdachte zich schuldig gemaakt aan "jarenlang seksueel kindermisbruik van de zwaarste categorie".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia gaat volgende maand met haar ouders mee naar de Olympische Winterspelen in Italië. De prinses van Oranje vergezelt koning Willem-Alexander en koningin Máxima op 6 februari bij de openingsceremonie en op 7 februari brengt zij met haar ouders een bezoek aan het Olympisch Dorp. Het koningspaar zelf gaat van 5 tot en met 10 februari naar de Spelen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie heeft meegewerkt aan het oprollen van een internationale drugsbende waarbij ook Nederlandse burgers betrokken waren. Dat meldt de Europese politie (Europol) woensdag. De bende maakte en verspreidde synthetische drugs.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het weekend kunnen mogelijk de schaatsen aan in het noorden van het land, verwacht Weeronline. Vanaf donderdag wordt het in het noordoosten steeds kouder, met overdag maximaal 1 of 2 graden. In de nachten vriest het licht tot matig. Begin volgende week neemt de kans op "schaatspret" ook in het oosten toe.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.
14 uur geleden