Schadelijke software die gegevens steelt uit de lucht gehaald
DEN HAAG (ANP) - Bij een internationale politieactie is een netwerk uit de lucht gehaald waarmee cybercriminelen gegevens van nietsvermoedende mensen wisten buit te maken. In Nederland zijn drie servers van de bende overgenomen, in België zijn twee mensen gearresteerd. In de Verenigde Staten is een vermeende beheerder aangeklaagd en zijn twee domeinnamen in beslag genomen. De criminelen gebruikten kanalen op Telegram om te communiceren. Die kanalen zijn ook gestopt.
De operatie was gericht tegen de schadelijke software (malware) RedLine en META. Als die op een apparaat werden geplaatst, konden de criminelen niet alleen gebruikersnamen en wachtwoorden in handen krijgen, maar ook gegevens die mensen invulden op webformulieren, zoals adressen en telefoonnummers. Ook kregen ze informatie over rekeningen (wallets) met virtueel geld. Die gegevens konden de criminelen gebruiken voor fraude, maar ze konden de informatie ook doorverkopen op ondergrondse onlinemarktplaatsen.
De politie zegt een tip van cyberbeveiliger ESET te hebben gekregen dat de hackers servers in Nederland gebruikten om de schadelijke software aan te sturen.
Miljoenen slachtoffer
Volgens de Europese justitie-organisatie Eurojust zijn miljoenen mensen over de hele wereld slachtoffer geworden van RedLine en META. Het Amerikaanse Openbaar Ministerie spreekt van "een van de grootste malware-varianten ter wereld".
Behalve Nederland, België en de Verenigde Staten waren ook Groot-Brittannië, Portugal en Australië betrokken bij de politieactie.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - Op het grasveld voor het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn vier tenten van het Rode Kruis neergezet. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om in te slapen, liet een woordvoerder eerder al weten.
8 uur geleden