Schadeclaim in de maak om stelen van data geteste mensen bij GGD
DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe stichting werkt aan een collectieve schadeclaim tegen het ministerie van Volksgezondheid. Reden is de grote dataroof die eerder dit jaar bij de GGD aan het licht kwam. Medewerkers haalden privégegevens van mensen die zich op het coronavirus lieten testen uit de systemen en verkochten die online op de zwarte markt.
De initiatiefnemer van de schadeclaim, stichting ICAM, opent maandag de website datalek-ggd.nl. Daar kunnen mensen zich aansluiten bij de claim. De stichting wil 1500 euro schadevergoeding voor mensen van wie zeker is dat hun gegevens zijn gestolen, en 500 euro voor mensen van wie de gegevens in de GGD-systemen stonden "en dus gestolen konden worden".
Een van de mensen achter de stichting is oud-Kamerlid Astrid Oosenbrug, die zich al jaren bezighoudt met cyberveiligheid. Ze zegt dat de computersystemen van de GGD'en verkeerd zijn ingericht. "Veel te veel mensen hadden toegang tot de gegevens. Mensen konden zonder controle grote bestanden met persoonsgegevens downloaden. Medewerkers waren niet goed geïnstrueerd, niet goed gescreend en wat ze deden werd niet goed bijgehouden. Dan ben je geen slachtoffer, maar had je zelf beter op je winkel moeten letten."
Cybercriminelen handelen op ondergrondse fora volop in persoonlijke informatie. Ze kunnen zich voordoen als een bedrijf of instantie en mensen oplichten, met phishingmails bijvoorbeeld. Oosenbrug: "De overheid is de grootste verzamelaar van gegevens. Mensen hebben in alle vertrouwen contact gezocht en data afgestaan. Dat vertrouwen moet hersteld worden."
Oosenbrug benadrukt dat ze er begrip voor heeft dat de GGD het druk had met het bestrijden van de corona-uitbraak. "We zitten in een pandemie. Die overkomt je, en het is uitlegbaar dat de systemen niet gebouwd zijn om zo veel gegevens van zo veel mensen te verzamelen. Dat kan gebeuren. Maar we zijn bijna twee jaar verder en het is nog steeds niet op orde. Dat vind ik schadelijk."
Stichting ICAM wil eerst in gesprek met het ministerie. Als dat niets oplevert "dan verwachten we in februari de dagvaarding uit te kunnen sturen".
Mensen die zich aansluiten, hoeven daar niet voor te betalen. De kosten worden voorgeschoten door een anonieme financier. Die krijgt 20 procent van de vergoeding die deelnemers krijgen als ze de zaak winnen, tot maximaal vijf keer het voorgeschoten bedrag. De hoogte van dat bedrag is niet bekendgemaakt.
Het ministerie van Volksgezondheid was niet bereikbaar voor een reactie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdagochtend twaalf mensen gevonden in de laadruimte van een vrachtwagen in Vlaardingen. Het voertuig werd aangetroffen op een bedrijventerrein aan de Vulcaanweg in de Zuid-Hollandse plaats.
20 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Op meerdere wegen rond Den Bosch staan files door tractoren die naar het provinciehuis trekken. Boeren protesteren daar tegen het plan van de provincie Noord-Brabant om de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken.
48 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het boerenprotest in Den Bosch blijven vele tientallen actievoerders arriveren. Rond 09.00 uur stonden er ruim honderd mensen op het plein voor het provinciehuis. Om 09.30 uur debatteren de Provinciale Staten over het voornemen van het provinciebestuur om de vergunning van vijf pluimveeboeren in te trekken.
50 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het provinciehuis in Den Bosch zijn vrijdagochtend de eerste boeren met trekkers gearriveerd. Ze protesteren tegen het plan van de provincie Noord-Brabant om de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken. Een ANP-verslaggever ziet enkele tientallen luid toeterende trekkers met omgekeerde vlaggen en een groot bord met daarop "Makelaar Van Essen. Te koop. Wij verkopen het platteland". Jaimi van Essen is als landbouwminister verantwoordelijk voor het stikstofbeleid.
1 uur geledenVLIJMEN (ANP) - Ongeveer dertig tractoren rijden vrijdagochtend over de A59 bij Vlijmen, richting Den Bosch. Daar is later op de dag een grote demonstratie tegen het stikstofbeleid van het kabinet. De politie had donderdag laten weten dat boeren die met tractoren over de snelweg willen rijden niet worden tegengehouden.
2 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De natuurbrand bij de Remmerdense Heide tussen Elst en Veenendaal in de provincie Utrecht is onder controle, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. Het nablussen van "de laatste smeulende plekken" kan nog enige tijd duren.
3 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - Bij de Remmerdense Heide, tussen Elst en Veenendaal, woedt een natuurbrand aan beide kanten van de Defensieweg. Dat meldt de veiligheidsregio Utrecht.
5 uur geleden