Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schade klimaatverandering loopt volgens onderzoek in de biljoenen

Schade klimaatverandering loopt volgens onderzoek in de biljoenen

POTSDAM (ANP) - De gevolgen van klimaatverandering gaan de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar kosten, becijferen onderzoekers van het Potsdam-Instituut voor Klimaateffectenonderzoek in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Een deel van de hogere kosten door extreem weer, gezondheidsschade, lagere landbouwopbrengsten en verminderde productiviteit is nu al onvermijdelijk. Als de wereld de opwarming verder laat oplopen, kan de schadepost volgens de wetenschappers nog explosief stijgen.

Het instituut schat de totale wereldwijde klimaatschade met de huidige stand van zaken op 38 biljoen dollar per jaar in 2050. Dat komt dan neer op een 19 procent lager wereldwijd inkomen dan als er geen klimaatverandering zou zijn. Op de meeste plekken in de wereld zien de onderzoekers negatieve gevolgen, zowel van de hogere temperaturen als van hevigere buien en overstromingen die daarvan het gevolg zijn. Ze verwachten dat de schade veruit het grootst is in Afrika en het zuiden van Azië.

"Deze schade komt voort uit onze uitstoot uit het verleden. We moeten meer adaptatiemaatregelen nemen als we op zijn minst een deel ervan willen voorkomen", zegt hoofdonderzoeker Leonie Wenz in een begeleidende verklaring. Als de huidige uitstoot van broeikasgassen niet "drastisch" omlaag gaat, lopen de kosten volgens haar analyse nog een stuk hoger op in de tweede helft van deze eeuw.

Hardste economische klappen

De berekeningen laten volgens het Duitse klimaatinstituut "duidelijk zien dat het beschermen van ons klimaat veel goedkoper is dan als we dat nalaten". De onderzoekers wijzen erop dat ze het hier alleen nog maar hebben over de economische schade. Verlies van mensenlevens en biodiversiteit komen daar nog bij.

Landen die het minst hebben bijgedragen aan de uitstoot van broeikasgassen, de drijvende kracht achter het veranderende klimaat, krijgen volgens het onderzoek de hardste economische klappen. De schade die zij oplopen ligt 60 procent hoger dan die van rijke landen, die in de loop der jaren veel meer hebben uitgestoten.

Meer uit Buitenland

Trump over komst Bolsonaro naar VS: het zijn aardige mensen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.

12 minuten geleden
Zelensky: vooruitgang aan het front, inclusief nieuwe operatie

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.

21 minuten geleden
VS verstrekken visa aan Flávio Bolsonaro en familieleden

WASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.

22 minuten geleden
VS: kosten van oorlog tegen Iran lopen sterk op

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie ⁠in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon ​die persbureau Reuters heeft ingezien.

1 uur geleden
Kwart van de stemmen geteld, blok Netanyahu aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met een kwart van de stemmen geteld gaat het blok van zittend premier Benjamin Netanyahu aan kop. Dat maakte de kiescommissie rond 04.00 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.

2 uur geleden
Samenwerking met Arabische partijen een schande, zegt Netanyahu

JERUZALEM (ANP) - Premier Benjamin Netanyahu noemt het een schande dat partijen overwegen om samen te werken met Arabische partijen in Israël. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

2 uur geleden
Netanyahu: we moeten sterke rechtse nationale regering vormen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Premier Benjamin Netanyahu wil een sterke rechtse nationale regering vormen. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

2 uur geleden