Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schade klimaatverandering loopt volgens onderzoek in de biljoenen

Schade klimaatverandering loopt volgens onderzoek in de biljoenen

POTSDAM (ANP) - De gevolgen van klimaatverandering gaan de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar kosten, becijferen onderzoekers van het Potsdam-Instituut voor Klimaateffectenonderzoek in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Een deel van de hogere kosten door extreem weer, gezondheidsschade, lagere landbouwopbrengsten en verminderde productiviteit is nu al onvermijdelijk. Als de wereld de opwarming verder laat oplopen, kan de schadepost volgens de wetenschappers nog explosief stijgen.

Het instituut schat de totale wereldwijde klimaatschade met de huidige stand van zaken op 38 biljoen dollar per jaar in 2050. Dat komt dan neer op een 19 procent lager wereldwijd inkomen dan als er geen klimaatverandering zou zijn. Op de meeste plekken in de wereld zien de onderzoekers negatieve gevolgen, zowel van de hogere temperaturen als van hevigere buien en overstromingen die daarvan het gevolg zijn. Ze verwachten dat de schade veruit het grootst is in Afrika en het zuiden van Azië.

"Deze schade komt voort uit onze uitstoot uit het verleden. We moeten meer adaptatiemaatregelen nemen als we op zijn minst een deel ervan willen voorkomen", zegt hoofdonderzoeker Leonie Wenz in een begeleidende verklaring. Als de huidige uitstoot van broeikasgassen niet "drastisch" omlaag gaat, lopen de kosten volgens haar analyse nog een stuk hoger op in de tweede helft van deze eeuw.

Hardste economische klappen

De berekeningen laten volgens het Duitse klimaatinstituut "duidelijk zien dat het beschermen van ons klimaat veel goedkoper is dan als we dat nalaten". De onderzoekers wijzen erop dat ze het hier alleen nog maar hebben over de economische schade. Verlies van mensenlevens en biodiversiteit komen daar nog bij.

Landen die het minst hebben bijgedragen aan de uitstoot van broeikasgassen, de drijvende kracht achter het veranderende klimaat, krijgen volgens het onderzoek de hardste economische klappen. De schade die zij oplopen ligt 60 procent hoger dan die van rijke landen, die in de loop der jaren veel meer hebben uitgestoten.

Meer uit Buitenland

Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

4 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

5 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

5 uur geleden
Polen onderschept Russisch vliegtuig boven Baltische Zee

Warschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.

6 uur geleden
Jackpot van 1,8 miljard dollar valt in Arkansas

ARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).

7 uur geleden
Leo XIV hekelt situatie in Gaza tijdens eerste kerst als paus

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.

7 uur geleden
Brand in Russische olietanks door Oekraïense droneaanval

MOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.

8 uur geleden