Schade kerncentrale Zaporizja, risico op lekken radioactiviteit
ZAPORIZJA (ANP/AFP) - De Oekraïense kerncentrale in Zaporizja heeft schade opgelopen door herhaaldelijke beschietingen de afgelopen 24 uur. Daardoor is er een risico dat er waterstof ontsnapt en er radioactieve stoffen worden uitgespuwd. Ook bestaat er grote kans op brand. Dat meldt de eigenaar van de centrale, Energoatom, op Telegram.
De centrale in Zaporizja, de grootste van Europa, is door Rusland bezet. Wie verantwoordelijk is voor de meest recente beschietingen is onduidelijk. De Russen zeggen dat Oekraïne erachter zit, maar volgens Energoatom is het juist het Russische leger.
"Het Oekraïense personeel van de kerncentrale doet zijn uiterste best om de veiligheid te garanderen en de gevolgen van de schade weg te nemen", aldus Energoatom. Volgens het bedrijf bestaan er "serieuze risico's voor een veilige werkwijze, door de aanwezigheid van het Russische leger, zijn wapens, uitrusting en explosieven in de energiecentrale".
Volgens Energoatom zet het Russische leger het Oekraïense personeel in de kerncentrale onder druk om, in aanloop naar een inspectie door het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), niets naar buiten te brengen over "de misdaden van de bezetters van de centrale en het gebruik daarvan als militaire basis."
Donderdag en vrijdag was de centrale voor het eerst in de geschiedenis losgekoppeld van het stroomnet. Dat kwam door een beschadiging aan de hoogspanningskabel die het complex van elektriciteit voorziet. Die zou zijn veroorzaakt door Russische beschietingen. Vrijdagavond werd de centrale weer aangekoppeld.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
49 minuten geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie lijken er steeds meer rekening mee te houden dat de verdwenen moeder van Guthrie niet meer in leven is. In een nieuwe verklaring zeggen ze dat ze geen rust zullen vinden tot ze gevonden is en dat "rouwen" tot die tijd moeilijk is.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP) - In Iran is al meer dan 500 uur sprake van een vrijwel totale internetblokkade. Volgens internetwaakhond Netblocks is de connectie met het buitenland volledig afgesneden en wordt de binnenlandse dienstverlening ernstig beperkt. De overheid treedt hard op tegen satellietverbindingen en VPN's.
52 minuten geledenDUBAI (ANP/AFP) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben zondag gezegd dat hun luchtafweersystemen reageren op inkomende luchtaanvallen vanuit Iran. Eerder meldde ook het ministerie van Defensie van Saudi-Arabië al aanvallen van Iran met drie raketten. "Eén raket is onderschept, de andere twee zijn in een onbewoond gebied neergekomen," schreef een woordvoerder van het ministerie op sociale media.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
7 uur geledenARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
10 uur geleden