Schade door 'spoofing' loopt op ondanks aandacht van banken
AMSTERDAM (ANP) - De schade die mensen lijden door zogeheten spoofing blijft toenemen. Bij deze manier van oplichting maken mensen geld van hun bankrekening over naar criminelen die zich voordoen als bankmedewerkers. Aandacht van de politiek, banken en media voor het probleem heeft de toename nog niet kunnen stoppen, zegt Betaalvereniging Nederland.
Zoals het er nu naar uitziet kan de schade van de relatief nieuwe manier van bankhelpdeskfraude volgens de vereniging dit jaar oplopen naar 40 miljoen euro. Dat was vorig jaar bijna 27 miljoen euro. De fraude zou maandelijks driehonderd slachtoffers eisen en iedere gedupeerde zou al snel 10.000 euro kwijt zijn.
Slachtoffers van spoofing zijn volgens de Betaalvereniging met name ouderen. Criminelen benaderen hen met de boodschap dat hun rekening niet veilig is. Vervolgens vragen de daders om het geld over te maken naar een rekeningnummer, waarna slachtoffers hun geld kwijt zijn. Ook komt het voor dat mensen wordt gevraagd hun bankpas en pincode per post op te sturen of af te geven aan iemand die thuis langskomt.
Onveilige situatie
Betaalvereniging Nederland waarschuwt dat banken nooit om pincodes of het overmaken van geld naar een veilige rekening zouden vragen, omdat zij bij een een onveilige situatie zelf de rekening kunnen blokkeren.
Banken startten eerder dit jaar een collectieve campagne om mensen te wijzen op de gevaren van spoofing. Daarnaast waarschuwen zij klanten via internetbankieren. Minister Hoekstra maakte eind vorig jaar afspraken met banken zodat zij de schade van klanten die slachtoffer werden van spoofing gaan vergoeden.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De grote beursuitbaters Nasdaq en Deutsche Börse worden verdacht van kartelvorming. De Europese Commissie zegt een onderzoek te hebben geopend naar de twee financieel dienstverleners, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat ze illegale afspraken hebben gemaakt. Daarbij zouden ze hebben beloofd elkaar niet te beconcurreren bij het aanbieden van bepaalde diensten. Ook worden ze verdacht van het maken van prijsafspraken.
29 minuten geledenPAPENDRECHT (ANP) - ME'ers zijn het gebouw van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht ingegaan waar sinds donderdagochtend een bezetting is door actievoerders. Binnen zitten actievoerders naar eigen zeggen vastgeketend. Ook staan er actievoerders op het dak.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Rockstar Games, de uitgever van de populaire gameserie Grand Theft Auto, heeft vorige week dertig tot veertig werknemers ontslagen. Ze hadden vertrouwelijke bedrijfsinformatie gelekt op een publiek forum, meldt de game-uitgever aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Tientallen medewerkers van het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht verlaten donderdag aan het einde van de ochtend het pand, ziet een verslaggever. Actievoerders van de groepering Fok Fokker hebben het kantoor bezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft de druk op de Europese Unie opgevoerd om een formeel onderzoek te starten naar Shein. De oproep volgt op grote ophef die ontstond nadat op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel.
2 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders van de groepering Fok Fokker houden donderdagochtend het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezet. Zij menen dat Fokker zou moeten stoppen met de export van onderdelen voor de F-35 naar Israël.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde donderdag tot de winnaars op het Damrak. Het staalconcern presteerde afgelopen kwartaal beter dan kenners hadden verwacht. Topman Aditya Mittal verklaarde daarnaast optimistisch te zijn over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Brussel kondigde in oktober maatregelen aan om de noodlijdende Europese staalsector te beschermen tegen een stortvloed van goedkoop staal, met name uit China. Het aandeel steeg bijna 5 procent.
3 uur geleden