Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schade avondklokrellen R'dam lastig te verhalen door snelrecht

Schade avondklokrellen R'dam lastig te verhalen door snelrecht

ROTTERDAM (ANP) - De amper verhaalde schade van de Rotterdamse avondklokrellen op de daders heeft te maken met de keuze van het Openbaar Ministerie (OM) om destijds gebruik te maken van snelrecht. Dat laat de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb weten op vragen van onder meer de VVD-fractie en Leefbaar Rotterdam.

Uit onderzoek van RTL Nieuws bleek dinsdag dat het vooral de gemeenten, overheid en verzekeringen zijn die opdraaien voor de schade van de avondklokrellen een jaar geleden. De partijen noemden dat onacceptabel: "In Rotterdam zijn 200 relschoppers opgepakt en 47 voor de rechter gebracht, waarvan de helft vrijuit ging", aldus de Rotterdamse VVD. "Het moet niet zo zijn dat de relschoppers ermee wegkomen." De partijen wilden weten waarom het in gemeenten als Den Bosch en Eindhoven beter is gelukt om de schade te verhalen op de daders.

Aboutaleb verklaarde dat dit in Rotterdam moeilijk was door de keuze van het OM voor het toepassen van snelrecht, waarbij de zittingen binnen vier dagen na de rellen moesten plaatsvinden. Om de schade te achterhalen moet een schaderapport worden opgesteld en een schade-expert worden ingeschakeld en dat kost veel tijd. "Het was dus een duivels dilemma tussen lik-op-stukbeleid en grondig te werk gaan en onderzoeken of die persoon kan worden gekoppeld aan de schade", verduidelijkte hij tijdens een gemeenteraadsvergadering donderdag.

Zwaardere strafzaken

Bij de Coolsingelrellen van afgelopen november koos het OM voor berechting door een meervoudige strafkamer, die ingewikkeldere en zwaardere strafzaken behandelt. Daar werd onder meer voor gekozen omdat hierbij geweld werd gebruikt tegen dienders en dus de overheid, aldus Aboutaleb.

Bij de Rotterdamse avondklokrellen tegen de coronamaatregelen vorig jaar januari vernielden relschoppers voor 300.000 euro, onder andere op de Beijerlandselaan in Rotterdam-Zuid. Zeventien winkels werden beschadigd, waarvan er zeven werden geplunderd. De getroffen ondernemers kregen destijds onder meer een voorschot van de gemeente om de schade aan hun winkel te herstellen.

Vijf relschoppers zijn in Rotterdam veroordeeld tot het betalen van de schade, bij elkaar nog geen 10 procent van het schadebedrag. Zo moest een 20-jarige Rotterdammer ruim 20.000 euro aan schade aan een vernield politiebureau en een bestormd tankstation vergoeden.

Meer uit Binnenland

Kosten Koninklijk Huis stijgen tot boven 60 miljoen

DEN HAAG (ANP) - De begroting van het Koninklijk Huis groeit in 2026 tot boven de 60 miljoen euro. De uitgaven van het Rijk aan het Koningshuis stijgen met bijna 1,9 miljoen euro in 2026, blijkt dinsdag uit de miljoenennota. Dat is een stijging van ruim 3,2 procent ten opzichte van vorig jaar.

15 minuten geleden
Conciërge school Zoetermeer verdacht van kinderporno en ontucht

DEN HAAG (ANP) - Een 57-jarige conciërge van een basisschool in Zoetermeer wordt verdacht van het maken en in bezit hebben van kinderporno. De Zoetermeerder zou ook op de school waar hij werkte stiekem foto's en video's hebben gemaakt, die mogelijk kinderpornografisch zijn. In totaal zijn honderdduizenden afbeeldingen en video's in beslag genomen.

35 minuten geleden
Klimaatdoel blijft buiten bereik, PBL roept op tot stabiel beleid

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse klimaatdoel voor 2030 is nauwelijks nog haalbaar. Zelfs als alles meezit, is het "heel erg onwaarschijnlijk" dat de uitstoot van broeikasgassen genoeg daalt om te voldoen aan de Klimaatwet. Tot die conclusie komt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een doorrekening van het klimaatbeleid. Het planbureau roept de politiek op te zorgen voor "zekerheid en stabiliteit".

1 uur geleden
Rijtoer en balkonscène verlopen zonder groot protest

DEN HAAG (ANP) - De balkonscène bij Paleis Noordeinde is zonder protest verlopen. Er waren geen spandoeken of vlaggen te zien en er was ook geen boegeroep te horen. Op het balkon stonden koning Willem-Alexander, koningin Máxima, de prinsessen Amalia, Alexia en Ariane en prins Constantijn en prinses Laurentien.

2 uur geleden
LTO: Tweede Kamer moet landbouwplannen niet blokkeren

DEN HAAG (ANP) - Land- en Tuinbouw Organisatie LTO roept de Tweede Kamer op om samen te werken met het demissionaire kabinet en maatschappelijke partners om oplossingen te vinden voor onder meer de stikstofkwestie in Nederland. "Dankzij Prinsjesdag ligt de financiering van de landbouwplannen van minister Wiersma vandaag op tafel. Het zou onverantwoord zijn als de Tweede Kamer de voortgang op stikstof, dierwaardige veehouderij en mest nu blokkeert", reageert LTO-voorzitter Ger Koopmans op de troonrede die koning Willem-Alexander heeft uitgesproken.

3 uur geleden
Werkenden betalen de prijs voor prinsjesdagplannen, stelt CNV

UTRECHT (ANP) - Het kabinet belooft gouden bergen, maar het zijn de werkenden die de prijs daarvoor betalen. Dat stelt CNV in reactie op de troonrede. De vakbond noemt onder meer de ambtenaren die op de nullijn blijven. "Dit betekent dat tienduizenden werkenden er niets bijkrijgen", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin. "Met name de ambtenaren in lagere schalen kunnen straks moeilijk rondkomen. De inflatie blijft immers doorstijgen."

3 uur geleden
Republikeins protest langs route glazen koets

DEN HAAG (ANP) - De organisatie Republiek heeft in Den Haag gedemonstreerd tijdens Prinsjesdag. Toen de glazen koets met de koning en koningin op de heenweg langsreed, zaten ongeveer vijftien republikeinen op de tribune op het Tournooiveld. Ze hadden witte sjaaltjes met de tekst 'schaamteloos', liet een van hen na afloop weten.

3 uur geleden