Schaatsster Schouten wint 3000 m, De Jong leidt na eerste EK-dag
HEERENVEEN (ANP) - Schaatsster Antoinette de Jong heeft na de eerste dag bij de EK allround in Heerenveen de leiding genomen in het klassement. De titelhoudster verloor op de 3000 meter echter een flink deel van haar voorsprong op haar landgenote Irene Schouten. De Jong eindigde als derde in 4.02,19 minuten. Schouten maakte veel indruk met een winnende tijd van 3.57,95.
In de tussenstand na twee afstanden leidt De Jong met een marge van 0,79 seconden op nummer 2 Schouten. De Russin Natalia Voronina, die op de 3000 meter de tweede tijd neerzette (3.58,62), moet zondag op de 1500 meter 1,28 seconden goedmaken op de klassementsleidster.
Joy Beune staat op de zesde plek in de algemene rangschikking, op 3,17 van De Jong. De EK-debutante reed op de 3000 meter de vijfde tijd: 4.03,18.
'Heel blij'
Marathonschaatsster Schouten liet zich door een snelle start van haar tegenstandster Voronina niet gek maken en reed haar eigen race. In de slotronde nam de sterke kopvrouw van Team Zaanlander alsnog afstand van de wereldkampioene op de 5000 meter. Schouten eindigde in de derde tijd ooit in Thialf gereden. Ze finishte eind december in Heerenveen in optimale omstandigheden, met een lage luchtdruk, in 3.57,87.
Schouten gaf op de 500 meter met een tijd van 39,86 seconden nog bijna 1 seconde toe op De Jong, die in de laatste race op de 3000 meter niet opnieuw kon excelleren. De 25-jarige Friezin reed eind december nog een mooi baanrecord (3.57,32), maar had het zaterdag zwaar in de laatste drie ronden. Daardoor verspeelde ze ruim 4 seconden van haar marge op Schouten, specialiste op de langere afstanden en de massastart.
"Ik geloofde mijn tijd eerst niet. En er zit echt nog meer in, kijk maar naar mijn slotronde van 30,8. Dat was mijn snelste rondje in de eindfase", sprak de 28-jarige debutante opgetogen bij de NOS. "Op de 1500 meter ga ik zeker weer wat verliezen, maar misschien kan ik dat dan weer goedmaken op de 5000 meter. Nee, allrounden is niet echt mijn ding. Vrijdag overwoog ik zelfs nog even om mijn plek af te staan, omdat ik niet wist of ik bij dit toernooi wel iets te zoeken had. Maar nu ben ik heel blij dat het zo goed gaat."
Meer uit Sport
PALMA MALLORCA (ANP/RTR) - Remco Evenepoel is niet de enige kopman van Red Bull-BORA-hansgrohe in de Tour de France. De Belg deelt zijn beschermde status met de Duitser Florian Lipowitz.
59 minuten geledenAIGLE (ANP) - Wielerploeg Picnic PostNL heeft bij de toekenning van de licenties voor de WorldTour voor de komende drie jaar alleen een licentie voor het komende seizoen gekregen. De Nederlandse ploeg van Iwan Spekenbrink moet van de licentiecommissie van wielerfederatie UCI aan voorwaarden betreffende financiële criteria voldoen om ook in aanmerking te komen voor de licentie voor 2027 en 2028.
3 uur geledenOBERHOFEN AM THUNERSEE (ANP/AFP) - Negen skiërs uit Rusland en Belarus hebben van de internationale skifederatie FIS toestemming gekregen om zich te mogen kwalificeren voor de Olympische Spelen in Milaan en Cortina. De skiërs nemen deel onder neutrale vlag.
4 uur geledenMEERKERK (ANP) - Judoka Tornike Tsjakadoea heeft zijn judocarrière beëindigd. De 29-jarige Nederlander van Georgische afkomst meldt op Instagram dat hij met trots terugkijkt op wat hij heeft bereikt.
5 uur geledenSANTIAGO DEL ESTERO (ANP) - De hockeyers hebben de eerste wedstrijd in de Pro League met 5-2 gewonnen van Pakistan. In Santiago del Estero in Argentinië was de ploeg van bondscoach Jeroen Delmee in de tweede helft sterker en maakte met drie treffers in het derde kwart het verschil.
8 uur geledenSANTIAGO DEL ESTERO (ANP) - De Nederlandse hockeysters zijn de Pro League begonnen met een zege op Duitsland. In Santiago del Estero in Argentinië won de ploeg van bondscoach Raoul Ehren met 2-0. Yibbi Jansen en Joosje Burg zorgden voor de doelpunten.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV-trainer Peter Bosz vond dat Atlético Madrid dinsdag in de Champions League een verdiende zege (2-3) boekte in Eindhoven. "Het begin was voor ons, daarna namen zij het heft in handen", zei Bosz.
14 uur geleden