Schaatsster Leerdam zoekt oplossing voor ongrijpbaar enkelprobleem
HEERENVEEN (ANP) - Met haar derde Europese titel op de 1000 meter op zak wil Jutta Leerdam zich helemaal richten op de WK, die van 15 tot en met 18 februari plaatsvinden in Calgary. Maar in de tussentijd moet de 25-jarige schaatsvedette een oplossing zien te vinden voor een vastzittende linkerenkel die haar timing verpest.
Leerdam zei het na haar zilver op de 500 meter op de EK zaterdag ook al. Het is niet zozeer een blessure en ze heeft geen pijn aan haar enkel, maar het hindert haar wel. De wereldkampioene op de 1000 meter vindt het vooral heel irritant. Ook met die hinder won ze haar derde EK-goud, maar ze baalt ervan dat ze niet kan laten zien hoe goed ze daadwerkelijk is.
"Ik ben fysiek zo veel beter dan ik nu laat zien", zegt de schaatsster over haar nog steeds overtuigende overwinning in Thialf. "Ik train elke dag keihard om vervolgens een rit te rijden op 80 procent. Dat is frustrerend. Door die belemmering kan ik niet mijn kracht laten zien."
Funest voor timing
De linkerenkel van Leerdam schiet soms vast en kan ineens ook weer los zitten. Het verandert steeds en dat is vooral funest voor haar timing, legt ze uit. En die is heel belangrijk in het schaatsen. "Ik kan er daardoor nooit aan wennen wat ik moet doen. Schaatsen is zo specifiek", legt ze uit. "Je moet de perfecte timing hebben. En als je die aan de linkerkant al niet hebt, heb je alleen een rechterkant die stabiel is."
Het vastzitten van de enkel kunnen ze wel verhelpen bij haar ploeg Jumbo-Visma, maar het gebeurt steeds weer opnieuw", zegt haar coach Jac Orie die het vergelijkt met een vastzittende nek. Het belemmert haar voor het rijden van echte toptijden. "Jutta heeft er twee jaar geleden ook last van gehad, maar toen een of twee keer, nu al zo'n 35 keer."
Oplossingen
Voor de komende weken wil Leerdam vooral heel snel bijleren hoe ze hiermee om moet gaan, wat helpt en wat niet. Daarnaast wil ze dan maar keihard werken aan datgene wat ze wel kan controleren. "Ook al heb ik dit, daaromheen ga ik de rest perfectioneren en stabieler maken dat ik het kan compenseren en alsnog kan winnen met een zeker basisniveau."
Daarnaast wordt er door haar ploeg hard gezocht naar oplossingen. Orie denkt dat het schoeisel waarop Leerdam loopt er onderdeel van kan zijn. Maar ook zelf blijft Leerdam niet afwachten. "Ik ga er niet bij zitten en denken, het komt vanzelf wel goed."
Meer uit Sport
MILAAN (ANP) - Shorttracker Jens van 't Wout heeft vrijdag in Milaan de Nederlandse vlag stadion San Siro binnengedragen tijdens de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Tegelijkertijd deed skeletonster Kimberley Bos dat in Cortina d'Ampezzo, dat de 25e editie van de Winterspelen samen met Milaan organiseert.
37 minuten geledenMILAAN (ANP) - De Verenigde Staten hebben voor het tweede jaar op rij hun jaarlijkse contributie aan het mondiale antidopingbureau WADA ingehouden. Het gaat om een bedrag van 3,6 miljoen dollar. Een wet die president Donald Trump ondertekende, bevestigde de daad.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - De Nederlandse Sport Pers (NSP) dient een klacht in bij Carl Verheijen, chef de mission van de Nederlandse sportploeg bij de Olympische Spelen in Milaan. De reden is dat schaatsster Jutta Leerdam in aanloop naar de 1000 meter van maandag journalisten niet te woord wil staan. Alle andere Nederlandse schaatsers praten tot dusver wel met journalisten in aanloop naar hun wedstrijd.
3 uur geledenMILAAN (ANP) - Suzanne Schulting vindt het vervelend dat het in de afgelopen weken zo veel over haar dubbele programma op de Olympische Spelen in Milaan is gegaan. "Sommige mensen zijn er positief over en sommigen negatief, maar op dit moment overheerst bij mij zo veel positiviteit en plezier om hier te staan", zegt de 28-jarige Friezin.
6 uur geledenMILAAN (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft in Milaan de Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet. Vance is vrijdagavond te gast bij de openingsceremonie van de Olympische Spelen en prees Italiƫ voor de goede organisatie.
8 uur geledenMILAAN (ANP) - Joy Beune neemt het op de eerste dag van het olympisch schaatstoernooi in Milaan in de slotrit van de 3000 meter op tegen Isabelle Weidemann uit Canada. Dat is de uitkomst van de loting van de eerste schaatsafstand op de Olympische Spelen van Milaan. Beune is de regerend wereldkampioene op de 3000 meter.
8 uur geledenDUBAI (ANP) - Lorena Wiebes heeft ook de tweede etappe van de UAE Tour gewonnen. In een vlakke rit van 145 kilometer rond Dubai was de renster van SD Worx-Protime wederom de sterkste in de massasprint.
8 uur geleden