Schaatsster Kok prolongeert wereldtitel op 500 meter
CALGARY (ANP) - Femke Kok heeft bij de wereldkampioenschappen afstanden in Calgary haar wereldtitel op de 500 meter geprolongeerd. De 23-jarige Friezin troefde in de Olympic Oval met een Nederlands record van 36,83 Kim Min-sun uit Zuid-Korea en de Amerikaanse Kimi Goetz af.
Kok werd vorig jaar bij de WK in Heerenveen voor het eerst wereldkampioen op het kortste nummer van het langebaanschaatsen en deed dat als eerste Nederlandse. Ze werd in 2021 als tweede op de WK. Kok won eerder dit jaar de Europese titel op de 500 meter.
Jutta Leerdam werd met 37,42 zesde. Marrit Fledderus reed 37,61 en werd bij haar WK-debuut achtste.
Piek op juiste moment
Voor Kok kwam de piek net als vorig jaar opnieuw op het juiste moment. Toen greep ze in Thialf verrassend de wereldtitel na een jaar waarin ze weinig indruk had gemaakt. Dit seizoen won ze de tweede wereldbekerwedstrijd in Japan en ook de laatste in Quebec en deed het hele seizoen goed mee.
Leerdam kwam als eerste Nederlandse in actie. De 25-jarige schaatsster, vorig jaar goed voor WK-brons op de 500 meter, werd de afgelopen weken gehinderd door enkelproblemen, maar met 37,42 zette ze de tot dan toe verreweg snelste tijd neer. Ook Vanessa Herzog, die haar vorig jaar met zilver voor bleef op de WK, kwam daar niet aan. De Chinese Ruining Tian deed dat met 37,24 wel.
Fledderus
Fledderus kwam in de rit tegen olympisch kampioene Jackson op grote achterstand na de opening. Dat kon ze niet meer goedmaken in het volle rondje. Ze bleef achter de Amerikaanse, maar die was met 37,25 ook langzamer dan Tian.
De Zuid-Koreaanse Kim was wel sneller dan Tian met 37,19, maar Kok was daarna veel beter met 36,83. Haar opening van 10,31 was de beste van het hele veld en haar volle rondje ook, waardoor het verschil van 0,36 seconden met de nummer 2 heel groot is. Goetz werd derde met 37,21.
Meer uit Sport
ARNHEM (ANP) - Atlete Nienke Brinkman maakt een verrassende rentree in het trailrunnen. De 32-jarige marathonloopster gaat mee met de Nederlandse ploeg naar het EK in het Sloveense bergplaatsje Kamnik van 5 tot en met 7 juni. Ze komt uit op het onderdeel uphill, een bergloop over 8,9 kilometer met 1280 meter hoogteverschil.
2 uur geledenOSTRAVA (ANP) - Femke Broeders-Bol komt al uit op de 800 meter op de Gouden Spike in het Tsjechische Ostrava op 16 juni. Dat is vijf dagen voor haar race op de FBK Games in Hengelo, zo maakte de organisatie van de atletiekmeeting in Tsjechië bekend.
12 uur geledenOKLAHOMA CITY (ANP/AFP) - De basketballers van San Antonio Spurs hebben een 1-0-voorsprong genomen in de finale van de Western Conference van de NBA. Dankzij een indrukwekkend optreden van sterspeler Victor Wembanyama won de ploeg uit Texas na twee verlengingen met 122-115 bij titelverdediger Oklahoma City Thunder.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Aanvoerder Nika Daalderop van de Nederlandse volleybalsters mist naar verwachting een groot deel van het zomerprogramma van Oranje. De 27-jarige Amsterdamse kampt met een hamstringblessure. Daalderop ontbreekt deze week tijdens de wedstrijden in de Four Nations Cup in Apeldoorn en in juni bij de start van de Volleyball Nations League.
1 dag geledenREIMS (ANP/AFP) - De Tour de France start in 2028 in Reims. Dat heeft de organisatie van de grootste wielerwedstrijd ter wereld maandag bekendgemaakt in de noordoostelijk gelegen Franse stad. De edities van 2026 (Barcelona) en 2027 (Edinburgh) beginnen in het buitenland.
1 dag geledenSHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De internationale turnbond World Gymnastics gaat Russen en Belarussen weer toelaten bij internationale wedstrijden. Dat is de uitkomst van een vergadering van het uitvoerend bestuursorgaan van de bond in het Egyptische Sharm-el-Sheikh.
2 dagen geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner heeft zijn vijfde masterstoernooi van 2026 gewonnen. De Italiaanse nummer 1 van de wereld versloeg in Rome de Noor Casper Ruud in twee sets: 6-4 6-4.
2 dagen geleden