Schaatsser De Jong heeft eindelijk een WK-titel
HEERENVEEN (ANP) - De gedachten van schaatsster Antoinette de Jong schoten direct na haar WK-race op de 3000 meter alle kanten op. "Dit gaat hem niet worden, dit is niet genoeg", spookte onder meer door haar hoofd. Maar de tijd van de 25-jarige Friezin (3.58,47) hield wel degelijk stand. Eerst redde titelhoudster Martina Sablikova uit Tsjechië het net niet (3.58,57) en daarna kwamen haar rivalen Irene Schouten (derde in 3.59,75) en de Russin Natalia Voronina (zevende in 4.02,85) eveneens tekort.
"Ik was even bang dat ik zelfs het podium niet zou halen met mijn tijd", bekende De Jong, die vorige maand haar Europese allroundtitel prolongeerde. "Toen Sablikova net boven mijn tijd bleef steken, dacht ik: 'nou ja, ik heb in elk geval brons'. Maar nadat Schouten en Voronina het ook niet hadden gehaald, kwam alle spanning er bij mij uit. Ik wilde zo graag een keer wereldkampioen worden. Daar droom ik al jaren van. Al het harde werk is nu beloond."
De Jong moest op het vrijwel verlaten middenterrrein in het sfeerloze Thialf ook nog even denken aan twee jaar geleden. Toen leek ze in Inzell al haar eerste individuele wereldtitel bij de WK afstanden binnen te halen. Sablikova was haar dankzij een ijzersterke slotronde echter nog net te snel af: 3.58,91 tegen 3.59,41. "Nu zijn de rollen omgedraaid, nu valt het eindelijk mijn kant op. Steeds was het net-niet, maar nu is het net-wel voor mij."
Nieuwe schaatsschoenen
De Jong, die bij de Winterspelen van 2018 brons behaalde op de 3000 meter, wist zich vorig seizoen tot haar grote teleurstelling niet te plaatsen voor de WK afstanden. Wanhopig en in tranen vroeg ze zich af hoe ze verder moest bij Team Jumbo-Visma. Onder leiding van coach Jac Orie hervond De Jong echter vrij snel het goede schaatsgevoel en dit seizoen blijft ze zichzelf verbeteren, ook dankzij de nieuwe schaatsschoenen die ze in december ging gebruiken. Ze kan daardoor sneller en stabieler haar rondjes rijden.
"Al mijn frustratie heb ik omgezet in energie. De vechtmodus staat aan, ik toon mijn sterke kop weer. Dat kon je in mijn race ook terugzien. Ik reed absoluut niet op safe, het was alles-of-niets. Ik wilde achteraf mezelf niets kunnen verwijten. Gelukkig was het deze keer goed genoeg voor goud. En ik ben nog niet klaar hier. Op de ploegachtervolging en 1500 meter ga ik er ook helemaal voor."
De Jong vierde na de spannende ontknoping een spontaan en emotioneel feestje met haar jongere zus Michelle, die als WK-reserve op de 500 meter ook tot de Friese schaatsbubbel behoort. "Heel bijzonder om op zo'n moment even te kunnen knuffelen met iemand van wie je houdt."
Meer uit Sport
SHANGHAI (ANP) - Cadillac heeft bewezen dat het de Formule 1 aankan. Dat zegt teambaas Graeme Lowdon in een vooruitblik op de Grote Prijs van China komend weekend. "Het was heel bijzonder om het Formule 1-team van Cadillac geschiedenis te zien schrijven door onze eerste race uit te rijden."
7 minuten geledenMILAAN (ANP) - Het Paralympisch Comité van Oekraïne stelt dat zijn atleten en coaches vanaf het begin van de Paralympische Spelen in Milaan "systematisch onder druk zijn gezet" door vertegenwoordigers van het Internationaal Paralympisch Comité (IPC).
1 uur geledenUCHON (ANP) - Jonas Vingegaard heeft de macht gegrepen in Parijs-Nice. In een chaotische etappe in regenachtige omstandigheden kwam de tweevoudig Tourwinnaar alleen boven op een klim van eerste categorie. De Nederlander Tim van Dijke werd derde op 45 seconden van de winnaar, vier seconden achter zijn ploeggenoot Daniel Martínez. Mick van Dijke, de tweelingbroer van Tim, werd vierde. Vingegaard neemt de leiding in het algemeen klassement over.
2 uur geledenUCHON (ANP) - Juan Ayuso is hard gevallen in de vierde etappe van Parijs-Nice. De Spaanse wielrenner was de leider in het algemeen klassement en heeft de rittenkoers verlaten.
3 uur geledenSHANGHAI (ANP) - Max Verstappen hoopt komend weekend in de Formule 1-race van Shanghai nadrukkelijker voorin mee te doen. "Het was fijn om weer te racen en het was veelbelovend om te zien dat we een goede comeback maakten. Maar er is nog veel te doen en er zijn veel lessen die we uit de eerste race kunnen trekken. We hopen deze week meer mee te doen in de strijd", liet de viervoudig wereldkampioen weten via zijn team Red Bull.
8 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Basketballer Bam Adebayo heeft dinsdag het op een na hoogste puntenaantal in een duel genoteerd. De 28-jarige speler van Miami Heat maakte 83 punten in het gewonnen thuisduel met Washington Wizards (150-129). Daarmee overtrof de Amerikaan de 81 punten van Kobe Bryant in een duel in 2006, maar bleef hij ver verwijderd van de score van 100 punten van Wilt Chamberlain uit 1962.
10 uur geledenMIAMI (ANP) - Andruw Jones wil ondanks een mislukte World Baseball Classic verder als bondscoach van de honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam. "Er komen zoveel talenten aan. Ik wil ze helpen", zei hij in het stadion van Miami Marlins, waar het uitgeschakelde Oranje ook het laatste groepsduel met Israël verloor: 6-2.
14 uur geleden