Schaatsploeg IKO overweegt juridische stappen tegen KNSB
HEERENVEEN (ANP) - Schaatsploeg IKO overweegt juridische stappen te nemen tegen de KNSB. Het team van trainer en medeoprichter Martin ten Hove begrijpt niets van het besluit van de schaatsbond om buitenlandse (top)rijders vanaf het seizoen 2024/2025 niet meer toe te laten bij Nederlandse commerciële teams.
"Alle commerciële teams zijn hier op tegen. We hopen dat we dit besluit in goed overleg met de KNSB nog kunnen terugdraaien. Als dat niet lukt, willen we stappen ondernemen. Een advocaat kijkt voor ons nu naar de zaak en is het een en ander aan het uitzoeken", vertelt Ten Hove.
De KNSB besloot dinsdag dat schaatsers die op een afstand bij de top 8 van de wereld of top 4 van Europa horen vanaf volgend jaar niet meer kunnen uitkomen voor een Nederlandse ploeg. De bond is van mening dat de buitenlandse schaatsers te veel profiteren van het hoge niveau en de faciliteiten bij de Nederlandse teams. Het zinde Remy de Wit, technisch directeur van de KNSB, bijvoorbeeld niet dat de Belg Bart Swings vorig jaar bij de Winterspelen van Beijing de massastart won.
Profiteren
Swings staat onder contract bij IKO, net als de Est Marten Liiv, die in januari bij de EK sprint als derde eindigde. "Ik kan de argumentatie niet volgen", aldus Ten Hove. "Het is juist zo dat schaatsers in onze ploeg profiteren van de samenwerking met een topper als Bart. Wij worden hier als team het hardst door geraakt, maar het lijkt haast wel een actie gericht tegen België." Ten Hove doelt daarmee, naast Swings, op de twee succesvolle Belgische shorttrackers Stijn en Hanne Desmet. Ook zij mogen komend seizoen voor het laatst met het Nederlandse team meetrainen.
Ten Hove begrijpt dat Nederland bij de Winterspelen weer net zoveel medailles wil winnen als in 2014 in Sotsji, toen met 24 plakken een record werd verbroken. "Maar ik zou het chiquer vinden als je je als land op jezelf focust. Hoe kun je er bijvoorbeeld voor zorgen dat Nederland de massastart wel op eigen kracht wint?"
De schaatscoach betwijfelt of het besluit van de KNSB juridisch standhoudt. "De huidige licentieovereenkomst hebben de KNSB en de commerciële ploegen gezamenlijk bedacht. Daar staat in dat bij elke ploeg maximaal twee buitenlandse schaatsers onder contract mogen staan. Wij begrijpen ook wel dat het voor Nederland niet wenselijk is hier een team vol Japanners naartoe te halen", zegt Ten Hove. "Daarnaast vraag ik me af of je dit arbeidsrechtelijk wel kunt maken. Dat je mensen buiten de top 8 wel mag toelaten en mensen binnen de top 8 niet."
Meer uit Sport
ROTTERDAM (ANP) - Mikky Keetels is komende zondag in de marathon van Rotterdam favoriet voor de Nederlandse titel op de marathon. De rennende stewardess mikt zelf op een tijd van onder de 2.30 uur. Hoewel ze ChatGPT niet meer gebruikt als hardloopcoach, is ze nog steeds haar eigen trainer. "Ik heb inmiddels zo veel van andere atleten gehoord en geleerd, dat ik het nu zelf bedenk", zei de 27-jarige Keetels tijdens een persconferentie.
7 minuten geledenEIBAR (ANP) - Wielrenner Paul Seixas heeft zijn derde etappe gewonnen in de Ronde van Baskenland. De 19-jarige Fransman van Decathlon CMA CGM versloeg in de vijfde rit met start en finish in Eibar medevluchter Florian Lipowitz uit Duitsland en verstevigde zijn leidende positie in het algemeen klassement. De Spanjaard Javier Romo finishte als derde op iets meer dan een minuut.
1 uur geledenMONACO (ANP) - De Italiaanse tennisser Jannik Sinner heeft zich in zijn jacht op zijn eerste titel op een groot graveltoernooi geplaatst voor de halve finales van het masterstoernooi van Monte Carlo. De nummer 2 van de wereld versloeg de Canadees Félix Auger-Aliassime met 6-3 6-4.
4 uur geledenMONACO (ANP) - Tennisser Alexander Zverev heeft zich als eerste geplaatst voor de halve finales van het masterstoernooi van Monte Carlo. De Duitse nummer 3 van de wereldranglijst boekte een zege in drie sets op de Braziliaan João Fonseca: 7-5 6-7 (3) 6-3.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volleybalster Celeste Plak heeft zich niet beschikbaar gesteld voor de wedstrijden van Oranje deze zomer. Dat meldde de volleybalbond op de eigen website. De 30-jarige diagonaalspeelster ontbreekt op de 'longlist' van bondscoach Felix Koslowski voor de komende periode, waarin Nederland speelt op de Four Nations Cup en de Volleyball Nations League.
7 uur geledenAUGUSTA (ANP) - Golfer Rory McIlroy is uitstekend begonnen aan zijn jacht op titelprolongatie op de Masters. De 36-jarige Noord-Ier deelt na een eerste ronde van 67 slagen (5 onder par) de leiding met de Amerikaan Sam Burns.
12 uur geledenBRIGHTON (ANP) - Darter Michael van Gerwen heeft in de tiende speelronde van de Premier League de finale bereikt. De Nederlander knokte zich in de halve finale in Brighton tegen de Engelsman Stephen Bunting terug van een achterstand van 4-2 en won met 6-5.
21 uur geleden