Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schaatsers moeten in Calgary laatste startplekken Beijing grijpen

Schaatsers moeten in Calgary laatste startplekken Beijing grijpen

SALT LAKE CITY (ANP) - De Nederlandse schaatsers zijn na drie van de vier wereldbekerwedstrijden nog niet op alle afstanden zeker van het maximale aantal startplaatsen voor de Olympische Spelen. "Vooral de tweede startplek op de massastart bij de mannen wordt nog spannend", legt technisch directeur Remy de Wit van de schaatsbond KNSB uit.

De klassementen van de wereldbeker bepalen hoeveel schaatsers Nederland mag afvaardigen naar Beijing. Halen de schaatsers niet op alle disciplines het maximaal aantal startplekken, dan mag TeamNL niet het hoogste aantal van negen mannen en negen vrouwen afvaardigen naar de Spelen.

Ook de massastart telt hierbij mee. Bart Hoolwerf haalde op de twee wereldbekerwedstrijden de finale niet en staat momenteel 24e. Een plaats in de top 24 is noodzakelijk om twee rijders te laten starten in Beijing. Als dat niet lukt mag Nederland meteen ook maar acht schaatsers naar China sturen. "Daar zit zeker druk op", zegt De Wit. "Hij moet in Calgary goed rijden. En als onze tweede man die daar start (Kars Jansman) de finale haalt, is dat waarschijnlijk ook genoeg."

Algoritme

De selectiecommissie langebaan heeft vooraf aan de wereldbekerwedstrijd in Calgary per afstand berekend welke startplekken zeker zijn en welke nog niet. "We hebben een algoritme gebouwd dat een prognose maakt over alle rijders en daar zijn de randvoorwaarden en vrijwel alle mogelijke scenario's van de wereldbeker in Calgary in meegenomen", legt De Wit uit.

Zo is volgens de KNSB de kans dat er geen drie rijders bij de top 20 eindigen op de 500 meter en 1500 meter bij de mannen dermate klein dat geen van de topschaatsers verplicht moet starten in Calgary. Kai Verbij, Dai Dai N'tab en Merijn Scheperkamp staan in dat klassement achtste, elfde en twaalfde en zullen volgens de berekeningen ondanks hun afmelding bij de beste 20 blijven. Hetzelfde geldt voor Patrick Roest die op de 1500 meter vijftiende staat. Thomas Krol en Kjeld Nuis staan daar in de top 10. De Wit: "Er zijn altijd risico's, maar die zijn minimaal. Ik denk dat we daar doorheen gaan komen."

Risico's

Uit de berekeningen bleek dat het risico van de derde startplek op de 3000 meter bij de vrouwen dermate groot was, dat de selectiecommissie het niet aandurfde de derde en vierde Nederlandse schaatsster in dat klassement vrijaf te geven. "Joy Beune en Carlijn Achtereekte hebben daarop hun verantwoordelijkheid genomen en zullen starten, al is dat voor hen niet de ideale route richting het olympisch kwalificatietoernooi (OKT)", zegt De Wit. "Als we ons niveau halen, zijn de risico's niet zo groot. De afvaardiging die we daarvoor nodig hebben is aanwezig."

Op de 5000 en 10.000 meter zijn de risico's volgens De Wit minimaal, al zijn die er altijd. "Op de 5000 meter start Marwin Talsma in Calgary. Hij moet daar wel finishen." Door goede prestaties van Roest, Jorrit Bergsma, Irene Schouten en Antoinette de Jong zijn de andere startplekken zeker.

Meer uit Sport

Verstappen mikt in jubileumrace op eerste zege ooit in Singapore

SINGAPORE (ANP) - Max Verstappen viert zondag een jubileum. De Grote Prijs van Singapore wordt zijn 250e race in de Formule 1 en hij gaat proberen op het stratencircuit van Marina Bay een "onafgemaakte zaak" te regelen. De viervoudig wereldkampioen won races op 26 verschillende Formule 1-circuits, maar nog nooit op het stratencircuit van Marina Bay in de Zuidoost-Aziatische stadstaat.

4 uur geleden
Afzwaaiende Izagirre met polsbreuk in Ronde van Lombardije

BERGAMO (ANP) - De Spaanse wielrenner Ion Izagirre doet zaterdag met een gebroken pols mee aan de Ronde van Lombardije. De laatste klassieker van het jaar zou na een carrière van zeventien jaar de afscheidskoers vormen voor Izagirre (37), maar zijn polsbreuk na een trainingsongeval ruim een week geleden leek dat te voorkomen. "Ik wil mijn loopbaan niet op deze manier afsluiten. Daarom zie ik jullie zaterdag bij de start in Lombardije", meldde de renner via zijn ploeg Cofidis.

5 uur geleden
Tennisser Van de Zandschulp moeizaam door in masters Shanghai

SHANGHAI (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft met enige moeite de tweede ronde bereikt in het masterstoernooi van Shanghai. De 31-jarige tennisser won van de Spanjaard Daniel Merida in drie sets: 1-6 6-3 6-4.

5 uur geleden
Judoka Van Dijke strandt in achtste finales WK Bakoe

BAKOE (ANP) - Judoka Sanne van Dijke is op de WK judo in Bakoe (Azerbeidzjan) uitgeschakeld in de achtste finales in de klasse tot 70 kilogram. De winnares van het brons vorig jaar op de WK in Boedapest verloor in Bakoe van de Spaanse Ai Tsunoda Roustant.

5 uur geleden
Sinner en Alcaraz spelen tegen amateurs bij Australian Open

MELBOURNE (ANP/RTR) - Tennissers Jannik Sinner en Carlos Alcaraz hebben hun deelname toegezegd aan het demonstratietoernooi tussen amateurs en profs, voorafgaand aan de Australian Open. De winnaar van het zogeheten 'One Point Slam' ontvangt 1 miljoen Australische dollar (omgerekend 621.000 euro).

8 uur geleden
Van Dijke door op WK judo, De Voogd vroeg uitgeschakeld

BAKOE (ANP) - Judoka Sanne van Dijke is op de WK judo in Bakoe (Azerbeidzjan) doorgedrongen tot de achtste finales in de klasse tot 70 kilogram. De winnares van het brons vorig jaar op de WK in Boedapest won in Bakoe haar eerste twee partijen. Nadat ze in de eerste ronde afrekende met Celinda Corozo uit Ecuador, volgde daarna een zege op de Kroatische Lara Cvjetko, de huidige aanvoerster van de wereldranglijst in de klasse tot 70 kilogram.

8 uur geleden
Amerikaanse skibond verrast met selectie revaliderende Vonn

NEW YORK (ANP/DPA) - De Amerikaanse skibond heeft verrassend genoeg Lindsey Vonn opgenomen in de hoofdselectie voor het komende seizoen in de wereldbeker. De 41-jarige Vonn maakt deel uit van het A-team van in totaal zeventien skiërs (vrouwen en mannen).

9 uur geleden