Schaatser Roest rijdt Nederlands record op 10.000 meter
HEERENVEEN (ANP) - Schaatser Patrick Roest heeft bij het kwalificatietoernooi in Heerenveen in de voorlaatste rit het Nederlands record op de 10.000 meter verbeterd. De 25-jarige allrounder van Team Jumbo-Visma finishte in een prachtige tijd van 12.35,20. Daarmee reed hij het nationaal record van teamgenoot Sven Kramer, die op 12.38,89 uitkwam in 2017 in Zuid-Korea, uit de boeken.
Roest reed de tweede tijd ooit op de 10.000 meter. Alleen de Canadees Graeme Fish was in februari dit jaar op de hooglandbaan in Salt Lake City sneller: 12.33,86. Voor Roest, die in de eindfase nog een indrukwekkende versnelling plaatste, zat een sensationeel wereldrecord er net niet in.
Tegenstander Jorrit Bergsma fungeerde als een prima gangmaker, reed halverwege zelfs even weg bij Roest, maar moest in de laatste twee ronden toch zijn meerdere erkennen in de drievoudige wereldkampioen allround. De Friese stayer greep het tweede en laatste ticket voor de WK afstanden half februari met een tijd van 12.37,72. Marwin Talsma, die begin november verrassend de Nederlandse titel veroverde op de 10.000 meter, moest in de laatste rit genoegen nemen met de derde tijd: 13.00,04.
Sven Kramer
Kramer meldde zich af voor de 10.000 meter. De 34-jarige Fries wil zich volledig gaan concentreren op de 5000 meter en de ploegachtervolging bij de wereldbekers in januari en de WK afstanden. Hij liep zondag plaatsing voor de EK allround, half januari in Thialf, mis door een teleurstellende race op de 1500 meter (zeventiende tijd).
De ontketende Roest won eerder in Thialf de 1500 meter en de 5000 meter (in een baanrecord). Hij profiteerde optimaal van de uitstekende omstandigheden in Heerenveen met een lage luchtdruk en een goede ijsvloer. "Jorrit en ik hebben er een mooie strijd van gemaakt. We hebben elkaar echt naar een hoger niveau getild", sprak de sterke boerenzoon uit Lekkerkerk glunderend bij de NOS.
"De angst om kapot te gaan, is weg. Misschien kan ik nog wel beter op deze afstand, gezien mijn slotronden van 28,3 en 28,2 seconden. Dat is best bijzonder, maar dat heb ik mede te danken aan Jorrit. Hij ging iets eerder aan, waardoor ik extra moest aanzetten om hem nog voorbij te gaan. Ja, we zaten ook nog dicht op het wereldrecord, maar dat wist ik niet toen ik aan het rijden was. Dat was voor vandaag echter nog net iets te hoog gegrepen."
Meer uit Sport
ROSMALEN (ANP) - Oud-winnaar Alex de Minaur doet volgende week opnieuw mee aan het tennistoernooi in Rosmalen. De organisatie van het Libéma Open heeft de nummer 7 van de wereld een wildcard gegeven, waardoor het aantal top 10-spelers op drie uitkomt. Eerder zegden de Canadees Félix Auger-Aliassime en de Rus Daniil Medvedev hun deelname al toe aan het grastoernooi op het Autotron.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Sportief directeur Grischa Niermann vertrekt bij Visma - Lease a Bike, bevestigt de Nederlandse wielerploeg. Ploegleider Marc Reef neemt zijn functie per 1 september over.
11 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Shorttracker Itzhak de Laat beëindigt zijn loopbaan. Dat meldt schaatsbond KNSB. De 31-jarige De Laat nam deel aan de Olympische Winterspelen van 2018, 2022 en 2026.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva (19) heeft Sorana Cîrstea (36) in de kwartfinale van Roland Garros gedeclasseerd. De 19-jarige Russische won in Stadion Philippe-Chatrier in minder dan een uur afgetekend in twee sets van de 36-jarige Roemeense: 6-0 6-3. Andrejeva speelt in de halve finale tegen de winnares van het Oekraïense onderonsje tussen Jelina Svitolina en Marta Kostjoek.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Europees kampioenschap waterpolo voor vrouwen is in 2028 opnieuw in Eindhoven. Het Pieter van den Hoogenband Zwemstadion was in 2024 ook al het decor van de strijd om de Europese titel, toen gewonnen door de waterpolosters van Oranje.
12 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka heeft de kwartfinale van Roland Garros bereikt. De nummer 1 van de wereld uit Belarus rekende op het gravel in twee sets af met viervoudig grandslamwinnares Naomi Osaka uit Japan: 7-5 6-3.
1 dag geledenWARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketballers zijn het WK in Warschau goed begonnen. Zowel het mannen- als het vrouwenteam, dat de titelverdediger is, won de eerste twee groepswedstrijden.
1 dag geleden