Schaatser Roest rijdt Nederlands record op 10.000 meter
HEERENVEEN (ANP) - Schaatser Patrick Roest heeft bij het kwalificatietoernooi in Heerenveen in de voorlaatste rit het Nederlands record op de 10.000 meter verbeterd. De 25-jarige allrounder van Team Jumbo-Visma finishte in een prachtige tijd van 12.35,20. Daarmee reed hij het nationaal record van teamgenoot Sven Kramer, die op 12.38,89 uitkwam in 2017 in Zuid-Korea, uit de boeken.
Roest reed de tweede tijd ooit op de 10.000 meter. Alleen de Canadees Graeme Fish was in februari dit jaar op de hooglandbaan in Salt Lake City sneller: 12.33,86. Voor Roest, die in de eindfase nog een indrukwekkende versnelling plaatste, zat een sensationeel wereldrecord er net niet in.
Tegenstander Jorrit Bergsma fungeerde als een prima gangmaker, reed halverwege zelfs even weg bij Roest, maar moest in de laatste twee ronden toch zijn meerdere erkennen in de drievoudige wereldkampioen allround. De Friese stayer greep het tweede en laatste ticket voor de WK afstanden half februari met een tijd van 12.37,72. Marwin Talsma, die begin november verrassend de Nederlandse titel veroverde op de 10.000 meter, moest in de laatste rit genoegen nemen met de derde tijd: 13.00,04.
Sven Kramer
Kramer meldde zich af voor de 10.000 meter. De 34-jarige Fries wil zich volledig gaan concentreren op de 5000 meter en de ploegachtervolging bij de wereldbekers in januari en de WK afstanden. Hij liep zondag plaatsing voor de EK allround, half januari in Thialf, mis door een teleurstellende race op de 1500 meter (zeventiende tijd).
De ontketende Roest won eerder in Thialf de 1500 meter en de 5000 meter (in een baanrecord). Hij profiteerde optimaal van de uitstekende omstandigheden in Heerenveen met een lage luchtdruk en een goede ijsvloer. "Jorrit en ik hebben er een mooie strijd van gemaakt. We hebben elkaar echt naar een hoger niveau getild", sprak de sterke boerenzoon uit Lekkerkerk glunderend bij de NOS.
"De angst om kapot te gaan, is weg. Misschien kan ik nog wel beter op deze afstand, gezien mijn slotronden van 28,3 en 28,2 seconden. Dat is best bijzonder, maar dat heb ik mede te danken aan Jorrit. Hij ging iets eerder aan, waardoor ik extra moest aanzetten om hem nog voorbij te gaan. Ja, we zaten ook nog dicht op het wereldrecord, maar dat wist ik niet toen ik aan het rijden was. Dat was voor vandaag echter nog net iets te hoog gegrepen."
Meer uit Sport
BRASILIA (ANP) - De Nederlandse volleybalsters hebben zich in de Nations League hersteld van de nederlaag van 3-1 tegen Brazilië. Het team van bondscoach Felix Koslowski versloeg Turkije in Brasilia met 3-0. De setstanden waren 25-23 25-17 25-18.
1 uur geledenROME (ANP) - Atlete Nadine Visser is in de Diamond League opnieuw als derde geëindigd op de honderd meter horden. De 31-jarige Nederlandse kwam donderdag in Rome tot een tijd van 12,58 seconden. De zege ging naar de Jamaicaanse Megan Simmonds in 12,50, voor de Amerikaanse Kendra Harrison (12,54).
3 uur geledenHENGELO (ANP) - Femke Broeders-Bol bestempelt zichzelf voor de FBK Games in Hengelo niet als favoriet op haar nieuwe afstand, de 800 meter. Volgens de 26-jarige Amersfoortse is aansluiting met de wereldtop een kwestie van jaren. "De kans is heel groot dat ik dit jaar niet alles ga winnen", vertelt ze in een persbericht van de organisatie in aanloop naar de wedstrijd op 21 juni.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Maja Chwalińska heeft in de halve finale op Roland Garros voor een nieuwe stunt gezorgd. De 24- jarige Poolse qualifier, die woensdag in de kwartfinale verrassend de Russin Anna Kalinskaja versloeg, was in twee sets te sterk voor diens landgenote Diana Sjnajder en staat in de finale: 7-6 (4) 6-4.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva staat voor het eerst in de finale van Roland Garros. De 19-jarige Russin versloeg in een beladen halve finale de Oekraïense Marta Kostjoek in twee sets: 6-1 6-3. Twee jaar geleden stond de huidige nummer 8 van de wereld al eens in de halve finale op het Franse grandslamtoernooi, maar die verloor ze destijds.
8 uur geledenMONACO (ANP) - Max Verstappen weet nog niet precies wat hij van de Red Bull kan verwachten in de straten van Monaco. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 is daarom voorzichtig in vragen over zijn kansen bij de Grand Prix van Monaco. "De kwalificatie is het hoogtepunt van het weekend. Daar moet je presteren", was Verstappen duidelijk.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketbalsters hebben op het WK in Warschau de kwartfinales bereikt. De regerend wereldkampioen won ook de derde en vierde groepswedstrijd van respectievelijk Kazachstan en Polen en is zo groepswinnaar in groep A.
1 dag geleden