Schaakgrootmeester Timman (74) overleden
DEN HAAG (ANP) - Schaakgrootmeester Jan Timman is woensdag op 74-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de Koninklijke Nederlandse Schaakbond (KNSB) na berichtgeving van de NOS. Timman was al langere tijd ziek.
Timman groeide uit tot verreweg de beste schaker van Nederland en ook tot een van de beste ter wereld. Hij kreeg in de jaren tachtig en negentig de bijnaam The Best of the Rest en The Best of the West. Timman won wereldwijd veel hoog aangeschreven toernooien, al kroonde hij zich nooit tot wereldkampioen. De Russen Anatoli Karpov en later Garri Kasparov waren nog iets beter.
Op 22-jarige leeftijd kreeg Timman de titel van internationaal schaakgrootmeester. Dat was relatief laat vergeleken met generatiegenoten in het buitenland. Vanaf dat moment ging Timman zich meer bezighouden met zijn schaakcarrière. In Nederland werd hij populairder dan Max Euwe, de wereldkampioen van 1935.
Boeken over schaken
"Hoe ik zijn talent herkende? Ik had niet eerder gezien dat iemand zó briljant een eindspel mishandelde. Verschrikkelijk, maar echt prachtig van opzet", zei zijn oud-trainer Hans Bouwmeester eens.
Timman was met zijn zege in 1985 lang de laatste Nederlandse winnaar van het schaaktoernooi in Wijk aan Zee, ook bekend als het 'Wimbledon van het schaken'. In 2021 kreeg hij in Jorden van Foreest een opvolger.
In de loop van de jaren negentig werd duidelijk dat het tijdperk-Timman ten einde liep. Hoewel hij nog steeds toernooien won en weer eens Nederlands kampioen werd, meldde de volgende generatie zich nadrukkelijk met Jeroen Piket, Loek van Wely en Ivan Sokolov. Bij Timman ging schrijven over het schaken, zijn andere grote liefde, de boventoon voeren. Hij publiceerde bijna twintig boeken, waarvan vooral de werken met schaakanalyses wereldwijd grote waardering genoten.
Meer uit Sport
AUGUSTA (ANP/AFP/RTR) - Golfer Rory McIlroy heeft voor het tweede jaar op rij de Masters gewonnen. Hij is daarmee de vierde speler ooit die deze prestatie levert. Jack Nicklaus, Nick Faldo en Tiger Woods gingen hem voor.
16 uur geledenLONDEN (ANP) - Tennisser Jannik Sinner voert weer de wereldranglijst aan. De Italiaan nam de leidende positie over van de Spanjaard Carlos Alcaraz, nadat hij zijn rivaal had verslagen in de finale van het masterstoernooi van Monte Carlo (7-6 (5) 6-3). Botic van de Zandschulp is gestegen naar de 49e plaats.
16 uur geledenAUGUSTA (ANP/AFP) - Golfer Rory McIlroy heeft voor het tweede jaar op rij de Masters gewonnen. Hij is daarmee de vierde speler ooit die deze prestatie levert. Jack Nicklaus, Nick Faldo en Tiger Woods gingen hem voor.
22 uur geledenROUBAIX (ANP) - Franziska Koch heeft Parijs-Roubaix gewonnen. De Duitse wielrenster van FDJ United-SUEZ versloeg Marianne Vos en Pauline Ferrand-Prévot in een sprint op de wielerbaan van Roubaix. Ploeggenoten Vos en Ferrand-Prévot waren er niet in geslaagd de Duitse renster te lossen.
1 dag geledenMONACO (ANP) - Jannik Sinner is na zijn overwinning in de finale van de Monte Carlo Masters weer de nummer 1 van de wereldranglijst. De 24-jarige Italiaan rekende op het gravel van Monaco in twee sets af met zijn grote rivaal Carlos Alcaraz: 7-6 (5) 6-3. Het was de eerste keer dat Sinner een groot graveltoernooi op zijn naam wist te schrijven.
1 dag geledenROUBAIX (ANP) - Mathieu van der Poel is er door lekke banden niet in geslaagd voor de vierde keer op rij Parijs-Roubaix te winnen. Hij kon in een lange achtervolging door lekke banden niet meer bij de koplopers geraken en eindigde als vierde. "Mijn koers was over in het Bos, ik heb er alles aan gedaan, maar net niet", reageerde de drievoudig winnaar bij de NOS op zijn lekke banden op de beruchte kasseistrook Bos van Wallers.
1 dag geledenROUBAIX (ANP) - Wout van Aert heeft voor het eerst Parijs-Roubaix gewonnen. De 31-jarige Belg van Visma - Lease a Bike was na 258,3 kilometer tussen Compiègne en Roubaix medevluchter Tadej Pogacar uit Slovenië te snel af in de sprint op de wielerbaan in Roubaix. Drievoudig winnaar Mathieu van der Poel eindigde na een lange achtervolging door lekke banden op ongeveer een halve minuut als vierde.
1 dag geleden