Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scan met suiker kan snij-onderzoek schildklierkanker voorkomen

Scan met suiker kan snij-onderzoek schildklierkanker voorkomen

NIJMEGEN/LEIDEN (ANP) - Een scanonderzoek met radioactief suiker kan schildklierkanker uitsluiten en daardoor zijn er veel minder onderzoeksoperaties nodig. Dat is vastgesteld op basis van onderzoek in vijftien ziekenhuizen, dat is gedaan onder leiding van de universitaire medische centra in Nijmegen en Leiden.

Kwaadaardige tumoren nemen meer suikers op dan gewoon weefsel. Dat suikergebruik kan nu, aan de hand van een scan en radioactief suiker, worden gevolgd. Bij een lage opname van suiker is de schildklierknobbel niet langer verdacht en vrijwel zeker goedaardig, zeggen de onderzoekers.

Knobbels in de schildklier komen vaak voor, maar er is er slechts één op de twintig kwaadaardig. In driekwart van de gevallen kan aan de hand van een echo en een biopt worden gezien of de knobbel goedaardig of kwaadaardig is. Bij de rest niet en dan moet er een diagnostische operatie volgen, waaruit overigens ook weer veel vaker blijkt dat zo 'n knobbel niet kwaadaardig is.

Zo'n ingreep blijkt dus achteraf vaak in feite overbodig, maar een operatie houdt toch risico 's in, laat littekens na en kan een levenslange stoornis van de schildklier tot gevolg hebben. Met de suikerscan is dat niet het geval.

Zo 'n FDG-PET/CT-scan bespaart volgens de onderzoekers ook nog eens 7000 euro per patiënt in vergelijking met een operatie met ziekenhuisopname, controles en behandeling van complicaties.

Meer uit Binnenland

Problemen met treinverkeer in noorden duren tot in de avond

GRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.

7 uur geleden
ProRail: datum terugkeer naar normale dienstregeling nog onzeker

UTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".

8 uur geleden
Spoorproblemen noorden houden tot in de middag aan

GRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.

11 uur geleden
Havenbedrijf: onduidelijk of Ferro Dome gered kan worden

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog onbekend of de Ferro Dome, een voormalige gasopslag in Rotterdam, gered kan worden. "Dit is een van de vele onduidelijkheden", zegt een woordvoerder van beheerder Havenbedrijf Rotterdam. Deze week bleek dat het dak is ingezakt door de sneeuw.

14 uur geleden
Meeste sportcomplexen in Tilburg weer open na sluiting om sneeuw

TILBURG (ANP) - De meeste binnensportlocaties in Tilburg zijn zaterdag weer open, meldt de gemeente. Veel sportlocaties waren sinds donderdag uit voorzorg dicht, omdat er veel ijs en sneeuw op de daken lag. Alleen de Ireen Wüst IJsbaan en Zwembad Reeshof blijven zaterdag gesloten. Die gaan zondag weer open.

14 uur geleden
Wisselstoringen en kapotte treinen in het noorden van het land

GRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.

14 uur geleden
Aantal wegen nog dicht om winterweer, verder weinig problemen

UTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Volgens Rijkswaterstaat gaat de N46 rond het middaguur weer open. Wanneer de N33 weer open kan, is nog onduidelijk. Volgens de dienst zijn meerdere automobilisten daar door de afzetting gereden. "Enkelen hiervan hebben zichzelf vastgereden, wat de gladheidsbestrijding ook weer lastiger maakt."

15 uur geleden