Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Scan met suiker kan snij-onderzoek schildklierkanker voorkomen

Scan met suiker kan snij-onderzoek schildklierkanker voorkomen

NIJMEGEN/LEIDEN (ANP) - Een scanonderzoek met radioactief suiker kan schildklierkanker uitsluiten en daardoor zijn er veel minder onderzoeksoperaties nodig. Dat is vastgesteld op basis van onderzoek in vijftien ziekenhuizen, dat is gedaan onder leiding van de universitaire medische centra in Nijmegen en Leiden.

Kwaadaardige tumoren nemen meer suikers op dan gewoon weefsel. Dat suikergebruik kan nu, aan de hand van een scan en radioactief suiker, worden gevolgd. Bij een lage opname van suiker is de schildklierknobbel niet langer verdacht en vrijwel zeker goedaardig, zeggen de onderzoekers.

Knobbels in de schildklier komen vaak voor, maar er is er slechts één op de twintig kwaadaardig. In driekwart van de gevallen kan aan de hand van een echo en een biopt worden gezien of de knobbel goedaardig of kwaadaardig is. Bij de rest niet en dan moet er een diagnostische operatie volgen, waaruit overigens ook weer veel vaker blijkt dat zo 'n knobbel niet kwaadaardig is.

Zo'n ingreep blijkt dus achteraf vaak in feite overbodig, maar een operatie houdt toch risico 's in, laat littekens na en kan een levenslange stoornis van de schildklier tot gevolg hebben. Met de suikerscan is dat niet het geval.

Zo 'n FDG-PET/CT-scan bespaart volgens de onderzoekers ook nog eens 7000 euro per patiënt in vergelijking met een operatie met ziekenhuisopname, controles en behandeling van complicaties.

Meer uit Binnenland

Burgemeester Gorinchem: het is aan raad om afweging te maken

GORINCHEM (ANP) - De burgemeester van Gorinchem, Reinie Melissant, zegt dat het aan de gemeenteraad is om een afweging te maken over of er een herstemming voor die raad moet plaatsvinden. "Gelukkig is het niet aan mij. Ik ben eigenlijk blij dat ik nu geen raadslid ben. Je moet op basis van heel weinig informatie een keuze maken over wat te doen", zei zij tegen een ANP-verslaggever.

6 uur geleden
Gouden Loeki voor derde jaar op rij naar kerstcommercial HEMA

AMSTERDAM (ANP) - HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het derde jaar op rij de Ster Gouden Loeki gewonnen voor de beste tv-commercial van afgelopen jaar. Het kerstspotje van het warenhuis was opnieuw favoriet onder het Nederlandse publiek, werd donderdag bekendgemaakt in Amsterdam.

6 uur geleden
Jill Helena 'van slag' door vrijspraakverzoek in zaak-Ali B

AMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.

7 uur geleden
Gorinchem deed aangifte van meerdere vormen van verkiezingsfraude

GORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.

8 uur geleden
Verbod op uitkleedfunctie Grok is baanbrekend, zegt Offlimits

AMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.

9 uur geleden
VluchtelingenWerk steunt oproep asielminister over opvangplekken

AMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.

9 uur geleden
Geldmaat: zwaardere en meer explosieven bij plofkraken

WEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.

10 uur geleden