Scan met suiker kan snij-onderzoek schildklierkanker voorkomen
NIJMEGEN/LEIDEN (ANP) - Een scanonderzoek met radioactief suiker kan schildklierkanker uitsluiten en daardoor zijn er veel minder onderzoeksoperaties nodig. Dat is vastgesteld op basis van onderzoek in vijftien ziekenhuizen, dat is gedaan onder leiding van de universitaire medische centra in Nijmegen en Leiden.
Kwaadaardige tumoren nemen meer suikers op dan gewoon weefsel. Dat suikergebruik kan nu, aan de hand van een scan en radioactief suiker, worden gevolgd. Bij een lage opname van suiker is de schildklierknobbel niet langer verdacht en vrijwel zeker goedaardig, zeggen de onderzoekers.
Knobbels in de schildklier komen vaak voor, maar er is er slechts één op de twintig kwaadaardig. In driekwart van de gevallen kan aan de hand van een echo en een biopt worden gezien of de knobbel goedaardig of kwaadaardig is. Bij de rest niet en dan moet er een diagnostische operatie volgen, waaruit overigens ook weer veel vaker blijkt dat zo 'n knobbel niet kwaadaardig is.
Zo'n ingreep blijkt dus achteraf vaak in feite overbodig, maar een operatie houdt toch risico 's in, laat littekens na en kan een levenslange stoornis van de schildklier tot gevolg hebben. Met de suikerscan is dat niet het geval.
Zo 'n FDG-PET/CT-scan bespaart volgens de onderzoekers ook nog eens 7000 euro per patiënt in vergelijking met een operatie met ziekenhuisopname, controles en behandeling van complicaties.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.
11 uur geleden