SBM offshore onderuit na cijfers, Adyen aan kop in AEX
AMSTERDAM (ANP) - SBM Offshore werd donderdag flink lager gezet op de Amsterdamse beurs. De maritiem dienstverlener zag de omzet en winst in de eerste helft van het jaar afnemen. Het bedrijf had in mei al gewaarschuwd voor een flinke omzetdaling bij het onderdeel Turnkey, dat drijvende productie- en opslagschepen bouwt en verkoopt aan olie- en gasbedrijven. Het orderboek steeg wel naar een nieuw recordniveau. Ook handhaaft SBM de jaarverwachting. Het aandeel stond met een min van 9 procent onderaan in de MidKap.
Ook Corbion (min 1,7 procent) moest het ontgelden bij de middelgrote bedrijven. Het speciaalchemiebedrijf boekte in de eerste jaarhelft meer omzet, mede dankzij hogere prijzen van zijn producten. Het bedrijf werd wel wat voorzichtiger voor de tweede jaarhelft en verlaagde zijn verwachtingen. In april schroefde Corbion zijn jaarprognoses juist nog op.
Beleggers waren verder vooral in afwachting van het Amerikaanse inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt. Dat cijfer speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. Beleggers hopen dat het tempo van de prijsstijgingen in de Verenigde Staten inmiddels zodanig is afgenomen dat de Fed het rentetarief niet nog verder hoeft te verhogen.
Adyen
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent hoger op 775,11 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 909,08 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,4 procent.
Betaalbedrijf Adyen was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,2 procent. Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich volgde met een plus van 2,1 procent. Olie- en gasconcern Shell en bierbrouwer Heineken waren de enige dalers met minnen van 0,2 procent.
Kopgroep
In de MidKap stond CTP (plus 2,4 procent) in de kopgroep. De logistieke vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten en winst stijgen in de eerste jaarhelft. Bij de kleinere bedrijven zakte ForFarmers 4,8 procent, na tegenvallende resultaten van het veevoerbedrijf.
In Frankfurt verloor HelloFresh 4 procent. De bezorger van maaltijdboxen heeft het aantal klanten en bestellingen afgelopen kwartaal zien afnemen. Branchegenoot Deliveroo, die ook met cijfers kwam, steeg daarentegen 2,4 procent in Londen. Siemens zakte 3 procent. Het Duitse industriële concern boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht.
De euro was 1,1015 dollar waard, tegen 1,0978 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 84,47 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 87,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.
3 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland gaat het moeilijker maken voor milieuorganisaties om te procederen tegen infrastructuurprojecten. In plannen voor een nieuwe wet staat dat bezwaar alleen nog mogelijk wordt als een partij dat eerder in de planningsfase ook al heeft gedaan. Dit moet gaan gelden voor met name werkzaamheden aan wegen en kanalen.
33 minuten geledenLISSABON (ANP/RTR) - In Portugal zijn donderdag honderden vluchten geannuleerd door een landelijke staking. Ook het treinverkeer in heel het land kwam tot stilstand en scholen moesten de deuren sluiten vanwege protesten tegen voorgestelde hervormingen van de arbeidswet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
5 uur geleden