SBM offshore onderuit na cijfers, Adyen aan kop in AEX
AMSTERDAM (ANP) - SBM Offshore werd donderdag flink lager gezet op de Amsterdamse beurs. De maritiem dienstverlener zag de omzet en winst in de eerste helft van het jaar afnemen. Het bedrijf had in mei al gewaarschuwd voor een flinke omzetdaling bij het onderdeel Turnkey, dat drijvende productie- en opslagschepen bouwt en verkoopt aan olie- en gasbedrijven. Het orderboek steeg wel naar een nieuw recordniveau. Ook handhaaft SBM de jaarverwachting. Het aandeel stond met een min van 9 procent onderaan in de MidKap.
Ook Corbion (min 1,7 procent) moest het ontgelden bij de middelgrote bedrijven. Het speciaalchemiebedrijf boekte in de eerste jaarhelft meer omzet, mede dankzij hogere prijzen van zijn producten. Het bedrijf werd wel wat voorzichtiger voor de tweede jaarhelft en verlaagde zijn verwachtingen. In april schroefde Corbion zijn jaarprognoses juist nog op.
Beleggers waren verder vooral in afwachting van het Amerikaanse inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt. Dat cijfer speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Federal Reserve. Beleggers hopen dat het tempo van de prijsstijgingen in de Verenigde Staten inmiddels zodanig is afgenomen dat de Fed het rentetarief niet nog verder hoeft te verhogen.
Adyen
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent hoger op 775,11 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 909,08 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,4 procent.
Betaalbedrijf Adyen was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,2 procent. Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich volgde met een plus van 2,1 procent. Olie- en gasconcern Shell en bierbrouwer Heineken waren de enige dalers met minnen van 0,2 procent.
Kopgroep
In de MidKap stond CTP (plus 2,4 procent) in de kopgroep. De logistieke vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten en winst stijgen in de eerste jaarhelft. Bij de kleinere bedrijven zakte ForFarmers 4,8 procent, na tegenvallende resultaten van het veevoerbedrijf.
In Frankfurt verloor HelloFresh 4 procent. De bezorger van maaltijdboxen heeft het aantal klanten en bestellingen afgelopen kwartaal zien afnemen. Branchegenoot Deliveroo, die ook met cijfers kwam, steeg daarentegen 2,4 procent in Londen. Siemens zakte 3 procent. Het Duitse industriële concern boekte afgelopen kwartaal minder winst dan verwacht.
De euro was 1,1015 dollar waard, tegen 1,0978 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 84,47 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 87,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
9 uur geleden