Saudische grootaandeelhouder Credit Suisse verliest 1 miljard
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi National Bank, de grootste aandeelhouder van Credit Suisse, heeft ongeveer 1 miljard dollar, zo'n 940 miljoen euro, verloren door de overname van de noodlijdende Zwitserse bank. De Saudische geldschieter investeerde eind vorig jaar nog zo'n 1,4 miljard euro in Credit Suisse als een teken van vertrouwen in de door schandalen geplaagde Zwitserse bank.
Credit Suisse werd al jaren geplaagd door een reeks schandalen. Zo deed de bank zaken met investeringsfonds Archegos en de financieringsmaatschappij Greensill, die in 2021 al omvielen door risicovol gedrag. De bank leed daardoor vorig jaar het grootste verlies sinds de financiƫle crisis van 2008. Ook leed de bank aanzienlijke reputatieschade waardoor veel klanten besloten hun geld weg te halen bij Credit Suisse.
De aandelenkoers van Credit Suisse, die al flink was gekelderd door de schandalen, kwam afgelopen week verder onder druk te staan door de problemen in de Amerikaanse regionale bankensector. Ook een opmerking van de voorzitter van Saudi National Bank zorgde vorige week voor paniek. Hij zei absoluut niet van plan te zijn extra te investeren in de bank.
Kelderen aandeel
De voorzitter van Saudi National Bank legde echter nog wel uit dat dit niet kon wegens geldende regels en dat Credit Suisse ook niet om hulp heeft gevraagd, maar het kwaad was al geschied. Na zijn opmerking kelderde het aandeel Credit Suisse zo'n 25 procent in waarde. Volgens de voorzitter was die koersval "volledig ongegrond". De wereldwijde bankensector ligt sinds het omvallen van de Amerikaanse regionale banken Silicon Valley Bank en de Signature Bank echter onder een vergrootglas en op elk bericht over de sector wordt nerveus gereageerd door beleggers.
Onder druk van de Zwitserse autoriteiten werd Credit Suisse zondag overgenomen voor zo'n 3 miljard euro door de grotere rivaal UBS. De aankoopsom wordt volledig betaald in aandelen UBS en ligt bijna 60 procent onder de marktwaarde die Credit Suisse afgelopen vrijdag nog had bij het sluiten van de Zwitserse beurshandel. De overnameprijs ligt ook 99 procent onder de piekwaarde van Credit Suisse in 2007.
Geen invloed
Het belang van 9,9 procent van Saudi National Bank in Credit Suisse wordt nu gewaardeerd op ongeveer 304 miljoen Zwitserse frank (zo'n 307 miljoen euro) na het bod van UBS, volgens berekeningen van persbureau Bloomberg. De Saudische geldschieter verklaarde maandag dat de waardedaling van zijn investering in Credit Suisse geen invloed zal hebben op de eigen groeiplannen en de vooruitzichten voor dit jaar.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - Restaurants en hotels in India waarschuwen voor verstoringen en mogelijke sluitingen, aangezien de Iranoorlog de levering van kookgas in het Aziatische land belemmert. Het brandstoftekort komt doordat de oorlog het scheepvaartverkeer in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz heeft stilgelegd. India importeert normaal veel van zijn gas uit die regio. De horeca gebruikt er veel vloeibaar petroleumgas (lpg).
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een stevige winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president zal de oorlog met Iran "snel voorbij" zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
53 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/DPA/AFP) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft vorig jaar flink minder winst geboekt, mede door hoge kosten voor de Amerikaanse importheffingen. De winst na belastingen kelderde met 44 procent tot 6,9 miljard euro. Dat is het laagste niveau sinds 2016, toen het bedrijf miljardenvoorzieningen trof vanwege het dieselschandaal. Volkswagen maakte ook bekend de komende jaren nog meer banen in Duitsland te schrappen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
2 uur geleden