Saudi's willen recordhoeveelheid olie exporteren
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië wil vanaf mei meer dan 10 miljoen vaten olie per dag gaan exporteren. Dat zou een record betekenen voor het land. Eerder hadden de Saudi's een prijzenoorlog ontketend door onder meer de productie op te voeren. Over hoeveel het land wilde exporteren had het nog geen uitlatingen gedaan.
De productie van Saudi-Arabië komt vanaf april op 12,3 miljoen vaten per dag te liggen. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) gebruikt het land zelf dagelijks een kleine 3,2 miljoen vaten per dag. Nu zegt Saudi-Arabië door onder meer de productie van gas een deel daarvan te kunnen ondervangen en meer olie te kunnen uitvoeren.
Staatsoliebedrijf Saudi Aramco gaf in een verklaring aan dat de prijzenoorlog in de oliesector voorlopig nog niet ten einde is. "We voelen ons comfortabel bij een prijs van 30 dollar per vat", zei financieel directeur Khalid Al-Dabbagh tijdens de presentatie van de eerste jaarcijfers als beursgenoteerd bedrijf. "Kort samengevat kan Saudi Aramco zeer lage olieprijzen lange tijd verdragen. Zeker in vergelijking met andere in de sector."
Saudi-Arabië begon de prijzenoorlog ruim een week geleden nadat Rusland weigerde een nieuw akkoord over productiebeperkingen te sluiten met oliekartel OPEC. Het Arabische land besloot de prijs die het voor olie vraagt te verlagen en de productie vanaf april fors op te voeren. Daarop kelderden de olieprijzen en de beurzen.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft een overeenkomst getekend met het Amerikaanse General Electric Vernova om het verouderde energienetwerk te vernieuwen. Dat heeft de interim-president van het land, Delcy Rodríguez, bekendgemaakt.
20 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Anthropic en de Amerikaanse regering hebben vooralsnog geen oplossing gevonden voor hun conflict over Fable 5 en Mythos 5, de twee krachtigste AI-modellen van het techbedrijf. Anthropic haalde die vrijdag offline nadat Washington de toegang tot de systemen voor buitenlanders had beperkt.
23 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau sinds 1995. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie in het land, die door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten is gestegen, bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de sluiting van de Straat van Hormuz was de invoerwaarde van goederen die Nederland uit zeven Golfstaten importeerde in april lager. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De straat werd gesloten als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De handel nam daardoor met 55 procent af ten opzichte van het maandgemiddelde van 2025.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat de Verenigde Staten en Iran een overeenkomst hebben bereikt over het beëindigen van de oorlog in het Midden-Oosten. De Dow-Jonesindex steeg naar de hoogste slotstand ooit.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/DPA) - Het Europees Parlement en de EU-landen hebben maandag overeenstemming bereikt over een herziening van de regels voor de rechten van luchtvaartpassagiers in het landenblok. Passagiers houden hun recht op compensatie als ze drie uur vertraging oplopen. Ook moeten luchtvaartmaatschappijen hun ticketprijzen transparanter weergeven.
10 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat drie kleine kernreactoren bouwen in het zuidwesten van Zweden. Dat maakte het Zweedse energieconcern Vattenfall, dat Rolls-Royce hiervoor heeft geselecteerd, maandag bekend. Het is volgens beide bedrijven voor het eerst in ruim veertig jaar dat het land nieuwe kernreactoren krijgt.
14 uur geleden