Saudi-Arabië weerspreekt ontmoeting premier Israël met kroonprins
RIYAD/JERUZALEM (ANP) - Saudi-Arabië heeft tegengesproken dat kroonprins Mohammed bin Salman bin Abdulaziz al-Saud zondag een ontmoeting heeft gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Tal van Israëlische media meldden dat de premier zondag enkele uren in Saud-Arabië is geweest om er te spreken met Bin Salman en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo, die Saudi-Arabië heeft bezocht. Deze berichten zijn bevestigd door leden van de Israëlische regering.
Ook een Saudische topfunctionaris bevestigde de ontmoeting tegenover The Wall Street Journal, maar Pompeo's Saudische collega prins Faisal bin Farhan al-Saud twitterde maandag dat dit niet waar is. Bin Salman heeft volgens hem geen Israëlische functionaris ontmoet, enkel Amerikanen.
Israëlische media stellen dat Netanyahu zondag in het uiterste noordwesten van Saudi-Arabië heeft gesproken met Bin Salman. Afgaande op vluchtgegevens van een regeringstoestel zou de premier enkele uren in het Arabische koninkrijk kunnen zijn geweest. Het noordwesten van dat land ligt slechts op 20 kilometer afstand van de Israëlische haven Eilat. Netanyahu zou zijn chef van de inlichtingendienst Mossad, Yossi Cohen, ook hebben meegenomen.
De geheime topontmoeting zou in het bouwproject van de toekomstige megastad Neom zijn geweest. Voornaamste gespreksonderwerpen zijn naar verluidt een eventuele normalisering van de betrekkingen tussen Saudi-Arabië en Israël geweest en kwesties die te maken hebben met Iran.
Twee Arabische Golfstaten, Bahrein en de VAE (Verenigde Arabische Emiraten) hebben aan de hand van de Amerikaanse diplomatie recent betrekkingen met Israël aangeknoopt. De Saudi's hebben altijd gezegd dat ze bereid zijn Israël te erkennen als dat land de sinds 1967 bezette Palestijnse gebieden teruggeeft. Daar zou dan een onafhankelijke Palestijnse staat komen met Arabisch Oost-Jeruzalem als hoofdstad. De internationale gemeenschap staat al decennia achter deze oplossing, maar Israël bezet en annexeert telkens meer gebied. Onder de regering van president Trump heeft Washington met succes geprobeerd Arabieren te overtuigen dat ze Israël moeten erkennen en afstand nemen tot de Palestijnse kwestie.
Meer uit Buitenland
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft maandag spijt betuigd tegenover Noord-Korea over een drone-incident. Volgens de president stuurde een Zuid-Koreaan in januari zonder toestemming van de regering een drone richting Noord-Korea.
3 uur geledenARLINGTON (ANP) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran en een groep regionale bemiddelaars bespreken de voorwaarden voor een mogelijk staakt-het-vuren van 45 dagen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios op basis van vier Amerikaanse, Israëlische en regionale bronnen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft met eigen dreigementen gereageerd op het recente ultimatum van de Amerikaanse president Donald Trump om de Straat van Hormuz open te stellen. De zeestraat zal alleen geopend worden wanneer doorvoerrechten de schade van de oorlog compenseren, aldus het kantoor van de Iraanse president.
4 uur geledenABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.
5 uur geleden