Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak
DEN HAAG (ANP) - Saudi-Arabië zit niet te wachten op een vergaande klimaatuitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ). Voor het opleggen van nieuwe normen of beperkingen, zoals een limiet aan de oliewinning, bestaat volgens het land "geen enkele basis". Het hof moet wat Saudi-Arabië betreft ook niet alleen kijken naar de gevolgen van klimaatverandering, maar ook naar "energiezekerheid, armoedebestrijding en economische ontwikkeling".
Het hof behandelt de zaak met steun van alle VN-lidstaten. Dat moet leiden tot een gezaghebbend rechtelijk advies over de verantwoordelijkheid die landen hebben om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Eilandstaat Vanuatu nam jaren geleden het initiatief voor het verzoek aan het hof.
Volgens Saudi-Arabië is het "cruciaal" dat het huidige systeem overeind blijft. Daarin maken landen onderling afspraken en bepaalt ieder land voor zich welke bijdrage het levert aan de klimaatdoelen. Juridische uitspraken die verder gaan dan het VN-klimaatverdrag en het Klimaatakkoord van Parijs, riskeren dat systeem te "ondermijnen", waarschuwden vertegenwoordigers van het koninkrijk.
Wetenschappers
"Sommigen lijken te suggereren dat wetenschappers bepalen aan welke verplichtingen landen zich moeten houden. Dat is niet zo", vinden de Saudi's. Ze benadrukken dat regeringen zelf bepalen wat er moet gebeuren om de opwarming ruim onder de 2 graden en bij voorkeur onder de 1,5 graden te houden.
Tientallen landen komen nog aan het woord in de zaak. Op 13 december is de laatste zittingsdag.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Russische drones hebben in de nacht van maandag op dinsdag de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt. Bij de aanval is zeker een woongebouw geraakt, meldt de burgemeester van Kyiv, Vitali Klytsjko, op Telegram. Het gebouw ligt in het stadscentrum.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.
4 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - De Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) roept eenzijdig een staakt-het-vuren voor drie maanden uit in Soedan. RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo kondigde in een videotoespraak het bestand aan "als reactie op de internationale inspanningen, met name het initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump en de bemiddelaars".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een streep gezet door de vervolging van voormalig FBI-directeur James Comey, die geldt als fel criticus van president Trump. Volgens de rechter is de benoeming van de bewust door Trump uitgekozen aanklager Lindsey Halligan ongeldig. Om dezelfde reden beëindigde de rechter ook de vervolging van de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die eveneens tegen Trump strijdt.
6 uur geledenGAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.
10 uur geleden