Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

DEN HAAG (ANP) - Saudi-Arabië zit niet te wachten op een vergaande klimaatuitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ). Voor het opleggen van nieuwe normen of beperkingen, zoals een limiet aan de oliewinning, bestaat volgens het land "geen enkele basis". Het hof moet wat Saudi-Arabië betreft ook niet alleen kijken naar de gevolgen van klimaatverandering, maar ook naar "energiezekerheid, armoedebestrijding en economische ontwikkeling".

Het hof behandelt de zaak met steun van alle VN-lidstaten. Dat moet leiden tot een gezaghebbend rechtelijk advies over de verantwoordelijkheid die landen hebben om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Eilandstaat Vanuatu nam jaren geleden het initiatief voor het verzoek aan het hof.

Volgens Saudi-Arabië is het "cruciaal" dat het huidige systeem overeind blijft. Daarin maken landen onderling afspraken en bepaalt ieder land voor zich welke bijdrage het levert aan de klimaatdoelen. Juridische uitspraken die verder gaan dan het VN-klimaatverdrag en het Klimaatakkoord van Parijs, riskeren dat systeem te "ondermijnen", waarschuwden vertegenwoordigers van het koninkrijk.

Wetenschappers

"Sommigen lijken te suggereren dat wetenschappers bepalen aan welke verplichtingen landen zich moeten houden. Dat is niet zo", vinden de Saudi's. Ze benadrukken dat regeringen zelf bepalen wat er moet gebeuren om de opwarming ruim onder de 2 graden en bij voorkeur onder de 1,5 graden te houden.

Tientallen landen komen nog aan het woord in de zaak. Op 13 december is de laatste zittingsdag.

Meer uit Buitenland

Doden bij brand in nachtclub in Indiase stad Arpora

ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.

2 uur geleden
Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

5 uur geleden
Merz: steun aan Israël is 'kernprincipe' voor Duitsland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.

7 uur geleden
17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

9 uur geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

11 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

12 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

14 uur geleden