Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

DEN HAAG (ANP) - Saudi-Arabië zit niet te wachten op een vergaande klimaatuitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ). Voor het opleggen van nieuwe normen of beperkingen, zoals een limiet aan de oliewinning, bestaat volgens het land "geen enkele basis". Het hof moet wat Saudi-Arabië betreft ook niet alleen kijken naar de gevolgen van klimaatverandering, maar ook naar "energiezekerheid, armoedebestrijding en economische ontwikkeling".

Het hof behandelt de zaak met steun van alle VN-lidstaten. Dat moet leiden tot een gezaghebbend rechtelijk advies over de verantwoordelijkheid die landen hebben om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Eilandstaat Vanuatu nam jaren geleden het initiatief voor het verzoek aan het hof.

Volgens Saudi-Arabië is het "cruciaal" dat het huidige systeem overeind blijft. Daarin maken landen onderling afspraken en bepaalt ieder land voor zich welke bijdrage het levert aan de klimaatdoelen. Juridische uitspraken die verder gaan dan het VN-klimaatverdrag en het Klimaatakkoord van Parijs, riskeren dat systeem te "ondermijnen", waarschuwden vertegenwoordigers van het koninkrijk.

Wetenschappers

"Sommigen lijken te suggereren dat wetenschappers bepalen aan welke verplichtingen landen zich moeten houden. Dat is niet zo", vinden de Saudi's. Ze benadrukken dat regeringen zelf bepalen wat er moet gebeuren om de opwarming ruim onder de 2 graden en bij voorkeur onder de 1,5 graden te houden.

Tientallen landen komen nog aan het woord in de zaak. Op 13 december is de laatste zittingsdag.

Meer uit Buitenland

Trump wil Iran-deal alleen onder eigen voorwaarden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.

10 minuten geleden
Trump geeft bestuur Kennedy Center op na beslissing rechter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.

11 minuten geleden
Rechter beveelt verwijdering naam Trump van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.

3 uur geleden
Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

9 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

10 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

11 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

11 uur geleden