Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

Saudi-Arabië vraagt hof terughoudend te zijn in klimaatzaak

DEN HAAG (ANP) - Saudi-Arabië zit niet te wachten op een vergaande klimaatuitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ). Voor het opleggen van nieuwe normen of beperkingen, zoals een limiet aan de oliewinning, bestaat volgens het land "geen enkele basis". Het hof moet wat Saudi-Arabië betreft ook niet alleen kijken naar de gevolgen van klimaatverandering, maar ook naar "energiezekerheid, armoedebestrijding en economische ontwikkeling".

Het hof behandelt de zaak met steun van alle VN-lidstaten. Dat moet leiden tot een gezaghebbend rechtelijk advies over de verantwoordelijkheid die landen hebben om de opwarming van de aarde tegen te gaan. Eilandstaat Vanuatu nam jaren geleden het initiatief voor het verzoek aan het hof.

Volgens Saudi-Arabië is het "cruciaal" dat het huidige systeem overeind blijft. Daarin maken landen onderling afspraken en bepaalt ieder land voor zich welke bijdrage het levert aan de klimaatdoelen. Juridische uitspraken die verder gaan dan het VN-klimaatverdrag en het Klimaatakkoord van Parijs, riskeren dat systeem te "ondermijnen", waarschuwden vertegenwoordigers van het koninkrijk.

Wetenschappers

"Sommigen lijken te suggereren dat wetenschappers bepalen aan welke verplichtingen landen zich moeten houden. Dat is niet zo", vinden de Saudi's. Ze benadrukken dat regeringen zelf bepalen wat er moet gebeuren om de opwarming ruim onder de 2 graden en bij voorkeur onder de 1,5 graden te houden.

Tientallen landen komen nog aan het woord in de zaak. Op 13 december is de laatste zittingsdag.

Meer uit Buitenland

Kremlin: nieuw overleg Oekraïne, Rusland en VS in Genève

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.

24 minuten geleden
Høiby: ik had niet door dat vermeend slachtoffer sliep

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.

30 minuten geleden
Nieuwe astronauten onderweg naar ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.

38 minuten geleden
Minister: getril rond vulkaan Tenerife wijst niet op uitbarsting

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.

1 uur geleden
Britse rechter: verbod op Palestine Action onwettig

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.

1 uur geleden
Noors hof nodigt organisaties uit voor gesprek over Epstein

OSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.

2 uur geleden
FBI verdubbelt beloning in ontvoeringszaak Nancy Guthrie

TUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.

2 uur geleden