Saudi-Arabië verdient minder aan dividend Aramco na winstdaling
RIYAD (ANP) - Saudi Aramco heeft zijn dividend flink verlaagd, wat een tegenvaller is voor de staatskas van Saudi-Arabië. 's Werelds grootste oliebedrijf keert aandeelhouders dit jaar naar verwachting 85,4 miljard dollar uit, tegenover 124 miljard dollar vorig jaar. Winstuitkeringen van Aramco zijn een belangrijke inkomstenbron voor Saudi-Arabië, dat voor ruim 81 procent eigenaar is van het concern.
De dividendverlaging volgt op een jaar waarin de nettowinst daalde naar 106,2 miljard dollar, van 121,3 miljard dollar een jaar eerder. Het resultaat daalde onder andere door lagere olieprijzen. Ook stond de winst onder druk door productiebeperkingen die Saudi-Arabië zichzelf als lid van olielandenverbond OPEC+ heeft opgelegd.
De Saudische kroonprins Mohammed bin Salman gebruikt de dividenduitkeringen van het nationale olieconcern voor de financiering van zijn economische hervormingsagenda. Daarmee wil hij het land voorbereiden op een toekomst waarin olie minder belangrijk wordt, waardoor Saudi-Arabië andere inkomstenbronnen nodig heeft.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
2 uur geleden