Saudi-Arabië begint nieuwe luchtvaartmaatschappij
RIYADH (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië begint een nieuwe luchtvaartmaatschappij met de naam Riyadh Air. De maatschappij, die haar thuisbasis krijgt in de Saudische hoofdstad, is bedoeld om het toerisme te helpen. Saudi-Arabië wil zijn economie minder afhankelijk maken van olie en meer toeristen en techbedrijven aantrekken. In 2030 wil Saudi-Arabië 100 miljoen bezoekers per jaar ontvangen.
Riyadh Air moet in 2030 op meer dan honderd bestemmingen wereldwijd vliegen. De luchtvaartmaatschappij zal volledig eigendom zijn van het Saudische staatsinvesteringsfonds PIF. Dat fonds is al in gesprek met Boeing en Airbus over de aanschaf van zo'n tachtig vliegtuigen. Volgens de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal zou het fonds dicht bij een overeenkomst met Boeing zijn voor zo'n 35 miljard dollar aan vliegtuigen.
Met Riyadh Air wil Saudi-Arabië de strijd aangaan met andere luchtvaartmaatschappijen uit het Midden-Oosten zoals Emirates, Qatar Airways en Etihad. De voormalige topman van die laatste maatschappij, de Brit Tony Douglas, is aangesteld om Riyadh Airlines te gaan leiden.
200.000 banen
Saudi-Arabië verwacht dat de nieuwe luchtvaartmaatschappij 20 miljard dollar bijdraagt aan de economische groei van het land. Ook zouden er 200.000 directe en indirecte banen ontstaan door de nieuwe luchtvaartmaatschappij.
Tot 2019 was Saudi-Arabië grotendeels gesloten voor bezoekers. Maar de omstreden kroonprins Mohammed bin Salman wil zijn land dus minder afhankelijk maken van schokken in de olieprijs. Dat heeft onder meer geleid tot investeringen in vakantieresorts en vliegvelden.
Meer uit Financieel
BRIGHTON (ANP/BELGA) - De beroemde pier van Brighton staat in de etalage. De huidige eigenaar, Brighton Pier Group (BPG), heeft besloten de historische attractie uit 1899 te verkopen.
26 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het aantal annuleringen op Schiphol door het winterse weer loopt vrijdag steeds verder op. Waar de luchthaven in de ochtend nog sprak van tientallen uitgevallen vluchten, gaat het in de loop van de middag al om honderden vluchten die worden geraakt.
40 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM waarschuwen reizigers vrijdag voor vertragingen en annuleringen door winters weer en sterke wind. Volgens de website van Schiphol zijn er zeker tientallen vluchten geschrapt.
4 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Bijna alle nieuwe auto's die vorig jaar werden verkocht in Noorwegen waren elektrisch aangedreven. Volgens de Noorse wegenautoriteit was 96 procent van de nieuw verkochte personenauto's volledig elektrisch. Dat was een jaar eerder nog 89 procent.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
6 uur geleden