Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Satellieten SpaceX mogelijk in lagere baan om de aarde

Satellieten SpaceX mogelijk in lagere baan om de aarde

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De kans dat satellieten van ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk in een lagere baan om de aarde gaan vliegen dan oorspronkelijk gepland, is weer een stuk groter. De leider van de Amerikaanse telecommunicatiewaakhond FCC heeft een voorstel daartoe bekrachtigd en vroeg collega's ook om voor het plan te stemmen.

Een lagere omloopbaan maakt een snellere internetservice mogelijk omdat het signaal niet zo ver hoeft te reizen. De verandering zou SpaceX in staat stellen om breedband aan te bieden in landelijke gebieden.

SpaceX wil 2824 Starlink-satellieten in een lagere baan laten vliegen. Dat moet gebeuren op een hoogte van 540 tot 570 kilometer. Op die hoogte heeft SpaceX al toestemming om 1584 ruimtevaartuigen te exploiteren. Met de verandering zouden alle 4408 satellieten op die hoogte in een baan om de aarde worden gebracht.

Amazon

Deze zone ligt net onder de zone die is toegewezen aan de vloot van Project Kuiper, dat is het satellietproject van techreus Amazon. Volgens Amazon, maar ook andere concurrenten van SpaceX, neemt door de wijziging het risico op botsingen in de ruimte toe. Daardoor zou er veel puin rond kunnen komen te vliegen.

SpaceX zou naar verluidt nog wel aan bepaalde veiligheidseisen moeten voldoen alvorens het de satellieten daadwerkelijk op minder grote hoogte de lucht in mag brengen.

Wedloop

De beroering over het plan weerspiegelt de intense wedloop die gaande is tussen bedrijven die met elkaar concurreren om breedbanddiensten aan te bieden vanuit de ruimte. Amazon kreeg in 2020 van de FCC toestemming voor 3236 van zijn Kuiper-satellieten, maar heeft er tot nu toe nog geen een gelanceerd. Bedrijven als Viasat Telesat Canada en OneWeb hebben ook plannen.

SpaceX ligt echter voor op zijn concurrenten. Het bedrijf zei dat het op 6 april 1320 satellieten in een baan om de aarde had. De volgende dag werden er nog eens zestig gelanceerd.

Meer uit Financieel

Schappen bij diverse Albert Heijns steeds leger na cyberincident

DEN HAAG (ANP) - De schappen bij verschillende supermarkten van Albert Heijn raken steeds leger door het cyberincident bij de onderneming. Dat geldt vooral bij de afdeling groente en fruit, zien verslaggevers van het ANP.

16 minuten geleden
AEX-index begint met winst, ASML stijgt na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met winst begonnen. De aandacht ging vooral uit naar de resultaten van ASML. De Veldhovense chipmachinefabrikant blijft profiteren van de omvangrijke investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en zag de omzet en winst in het derde kwartaal stijgen. Ook werd het bedrijf iets positiever over de jaaromzet. Het aandeel werd ruim 2 procent hoger gezet.

19 minuten geleden
Anthropic vraagt hof VS om herziening uitspraak veiligheidsrisico

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.

1 uur geleden
Trump: grootschalige grondstofwinning in Groenland gaat van start

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

1 uur geleden
IMF: meer nodig dan groei om staatsschuld VS terug te dringen

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in de Verenigde Staten kan de oplopende staatsschuld en het begrotingstekort van het land niet snel genoeg terugdringen. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig, heeft Kristalina Georgieva, directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), woensdag gezegd.

1 uur geleden
ASML profiteert van AI-investeringen en scherpt verwachtingen aan

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft zijn omzet en winst afgelopen kwartaal weer verder opgevoerd. Daarbij is de omzetverwachting voor het hele jaar aangescherpt. Volgens topman Christophe Fouquet profiteerde de Veldhovense onderneming wederom van de almaar toenemende investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI). Er is zelfs zoveel vraag naar apparatuur van ASML dat de capaciteit van het bedrijf eigenlijk tekortschiet.

2 uur geleden
IMF ziet steeds grotere dreiging cyberaanvallen, ook in Nederland

BANGKOK (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor toenemende dreiging van cyberaanvallen. Volgens de Nederlandse IMF-bestuurder Marnix van Rij kunnen die ook in Nederland voor grote ontwrichting zorgen. "Wat dacht je van de Rotterdamse haven?", geeft hij in gesprek met het ANP als voorbeeld van een mogelijk doelwit.

2 uur geleden