Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sarkozy voor de rechter voor aannemen geld van dictator Kaddafi

Sarkozy voor de rechter voor aannemen geld van dictator Kaddafi

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy moet voor de rechter verschijnen in de zogenoemde Libië-affaire. Hij wordt ervan verdacht dat hij voor de verkiezingscampagne van 2007 illegaal geld heeft aangenomen van het regime van de Libische dictator Muammar Kaddafi. Sarkozy staat terecht voor corruptie en illegale financiering van de campagne.

Sarkozy won de verkiezingen van 2007 en was daarna vijf jaar lang de president van Frankrijk. Hij heeft altijd ontkend dat hij destijds gebruik heeft gemaakt van geld uit Libië. Het onderzoek kreeg een impuls toen de website Mediapart een document publiceerde waarin staat dat Kaddafi ermee akkoord ging om Sarkozy 50 miljoen euro te schenken. In 2016 zei een getuige al eens dat hij had gezien dat meerdere koffers met in totaal 5 miljoen euro aan cash geld van Libië naar Parijs waren gebracht. Ook de zoon van de in 2011 gedode Kaddafi zei in 2018 bewijs te hebben tegen Sarkozy en dat hij bereid is te getuigen.

De twee leiders hadden na Sarkozy's verkiezing in 2007 een opzienbarend goede band. Zo liet de Franse president Kaddafi een traditionele bedoeïenentent opzetten in de tuin van het Elysée toen hij nog datzelfde jaar op bezoek kwam in Parijs.

Geplaagd door rechtszaken

Sarkozy verloor de verkiezingen in 2012 en wordt sindsdien geplaagd door rechtszaken. De 68-jarige oud-president is al twee keer veroordeeld voor corruptie en machtsmisbruik. Hij zou geprobeerd hebben een rechter om te kopen en ook in 2012 zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan illegale financiering van zijn campagne. Sarkozy is in beide zaken in beroep gegaan.

De eerste zitting rond de Libië-affaire vindt plaats op 7 maart 2024, maar het echte proces staat pas in januari 2025 op het programma. Er staan nog twaalf anderen samen met Sarkozy terecht die zouden hebben geholpen het geld binnen te halen.

Meer uit Buitenland

Andrej Babiš benoemd tot Tsjechische premier

PRAAG (ANP) - Andrej Babiš is aangesteld als nieuwe premier van Tsjechië. In een live op tv uitgezonden ceremonie benoemde president Petr Pavel de 71-jarige partijleider van de populistische ANO in zijn nieuwe rol.

16 minuten geleden
Litouwen roept opnieuw noodsituatie uit om smokkelballonnen

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.

1 uur geleden
RSF: afgelopen jaar 67 journalisten gedood, bijna helft in Gaza

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.

3 uur geleden
Klimaatdienst EU: 2025 evenaart vermoedelijk een na warmste jaar

BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.

3 uur geleden
Cambodja voert 'tegenaanvallen' uit in grensgebied met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.

3 uur geleden
Trump staat export Nvidia-chips naar China toe

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.

6 uur geleden
Von der Leyen en Rutte spreken opnieuw steun voor Oekraïne uit

BRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.

6 uur geleden