Sarkozy verliest hoger beroep corruptiezaak en krijgt huisarrest
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft het hoger beroep verloren in zijn corruptiezaak. De rechter houdt vast aan de straf van drie jaar, waarvan twee voorwaardelijk. Sarkozy hoeft voor zijn celstraf niet de gevangenis in, maar kan die onder huisarrest uitzitten met een elektronische enkelband.
Het is dezelfde straf die Sarkozy twee jaar geleden al kreeg, toen hij de eerste Franse oud-president in de moderne geschiedenis werd die tot een celstraf is veroordeeld wegens corruptie. Hij zou in een afgeluisterd telefoongesprek hebben geprobeerd een rechter om te kopen en schuldig zijn aan machtsmisbruik tijdens zijn presidentschap.
Sarkozy ontkent iets verkeerd te hebben gedaan. Zijn advocaat noemt de uitspraak "uniek en oneerlijk". Hij zegt dat de oud-president onschuldig is en dat hij daarom nogmaals in hoger beroep zal gaan bij het hooggerechtshof.
Verkiezingscampagne
De rechter oordeelde ook dat Sarkozy drie jaar geen publieke ambten mag vervullen.
De 68-jarige Sarkozy was president van 2007 tot 2012. Hij is verwikkeld in meerdere zaken en werd in 2021 ook schuldig bevonden aan illegale financieringspraktijken tijdens zijn verkiezingscampagne in 2012. Ook in die zaak kreeg hij een jaar celstraf die hij thuis mag uitzitten, maar ook in die zaak is Sarkozy in hoger beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
3 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De staking bij het Louvre is voorlopig voorbij. Het museum is volgens vakbonden en de directie vrijdag "als normaal" geopend. Medewerkers staaktes sinds maandag vanwege verslechterende arbeidsomstandigheden en personeelstekorten. Als hier niets aan verandert, willen vakbonden 5 januari weer in overleg voor een nieuwe staking.
6 uur geleden