Sanquin vindt verklaring schadelijke antistoffen corona
AMSTERDAM (ANP) - Covidpatiënten die zo ziek zijn dat ze op de intensive care komen, maken antistoffen tegen het coronavirus aan met een juist schadelijke werking. Dat blijkt te komen doordat zich bij hen andere suikers aan de antistoffen hechten dan bij mensen met milde klachten. De verklaring is gevonden door onderzoekers van bloedvoorzieningsorganisatie Sanquin, die erover publiceren in wetenschapsblad Science.
De antistoffen met de andere suikers veroorzaken een extreem krachtige afweerreactie die mogelijk een rol speelt bij het ontstaan van de ernstige longproblemen die de patiënten in kwestie krijgen.
Patiënten op de ic maken zelf ook neutraliserende antistoffen tegen het coronavirus aan, maar die helpen lang niet altijd. De uit IJsland afkomstige onderzoeksleider bij Sanquin Gestur Vidarsson spreekt van een 'suikerketen' , die werkt "als een soort schakelaar voor het immuunsysteem. Bij ic-patiënten staat die schakelaar aan, het immuunsysteem wordt aangespoord tot een heel sterke afweerreactie. Zo sterk dat mensen er juist zieker van worden en hun longen verder beschadigd kunnen raken."
Averechtse werking
In principe is het natuurlijk gunstig dat het afweersysteem zulke sterke antistoffen kan produceren, aldus Sanquin, maar juist bij virussen als het coronavirus, waarbij heel grote hoeveelheden virusdeeltjes vrijkomen, werken ze dus eigenlijk averechts.
"Wij denken dat het misschien mogelijk is dat een hoge dosis "goede" antistoffen ook ernstig zieke patiënten zou kunnen helpen", zegt Vidarsson. "Die antistoffen kunnen concurreren met de schadelijke antistoffen. Die krijgen dan minder kans zich te binden aan het virus. Zo zou je die uit de hand gelopen afweerreactie kunnen dempen."
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Van de kiesgerechtigde inwoners van Haaksbergen had woensdag om 19.00 uur 44 procent een stem uitgebracht in het referendum over de opvang van asielzoekers. Dat betekent dat het referendum geldig is.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) is positief over de nieuwe mogelijkheid een ophoging van een verkeersboete kwijt te schelden om te voorkomen dat mensen nog verder in problemen komen. Sinds medio vorig jaar heeft het CJIB dat bijna vierhonderd keer gedaan, schrijft staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66) aan de Kamer.
2 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil alleenstaande mannelijke asielzoekers weer terugsturen naar België. Europese landen mogen asielzoekers terugsturen naar het land waar zij zich als eerste hebben gemeld. Maar de Raad van State verbood afgelopen zomer om alleenstaande mannen terug te sturen naar het zuidelijke buurland, omdat zij daar volgens de hoge bestuursrechter slecht worden opgevangen. De minister gaat deze mensen per direct weer terugsturen, omdat zij volgens hem nu wel een opvangplaats kunnen krijgen.
6 uur geledenVELSEN (ANP) - Bij het stadion in Velsen-Zuid waar zondag de Eredivisiewedstrijd tussen Telstar en PSV wordt gespeeld, wordt die middag en avond cameratoezicht gehouden. De burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente heeft dat besloten na recente ongeregeldheden rond het stadion.
6 uur geleden