Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sanders kan grote slag slaan op Super Tuesday

Sanders kan grote slag slaan op Super Tuesday

WASHINGTON (ANP) - Bernie Sanders kan een grote slag slaan op Super Tuesday in de Verenigde Staten. De linkse senator uit Vermont leidt in de Democratische voorverkiezingen die bepalen wie de presidentskandidaat wordt en hij gaat aan kop in de meeste peilingen.

In Californië worden 416 kiesmannen, zogeheten delegates, verdeeld. Sanders staat in de peilingen ver voor op zijn naaste achtervolgers, Elizabeth Warren en Joe Biden. Hij kan met een gunstige uitslag, als al zijn tegenstanders elk minder dan 15 procent van de stemmen krijgen, alle kiesmannen binnenhalen in de staat, zelfs als hij zelf maar een derde van de stemmen krijgt. Ook in Texas heeft een kandidaat 15 procent van de stemmen nodig om in aanmerking te komen voor kiesmannen.

Tot dit weekend was oud-burgemeester Pete Buttigieg de belangrijkste tegenstander van Sanders, maar na de voorverkiezingen in South Carolina staakte hij zijn campagne. Voormalig vicepresident Joe Biden won in die staat, maar staat er in de peilingen niet goed voor. Hij zei eerder zelfs dat hij zich al heeft neergelegd bij een nederlaag op Super Tuesday. Het stoppen van Buttigieg kan echter goed zijn voor Biden, aangezien zij dezelfde kiezers probeerden aan te spreken. Buttigieg en ook senator Amy Klobuchar, die maandag uit de race stapte, steunen Biden.

Jonge kiezers

Sanders is vooral populair bij jonge kiezers die bijvoorbeeld voorstander zijn van gratis universiteiten en gratis gezondheidszorg. De top van de Democratische Partij ziet de senator uit Vermont als te links en denkt dat hij het daardoor gaat afleggen tegen president Donald Trump bij de presidentsverkiezingen. Biden en Michael Bloomberg spelen daar op in, door te zeggen dat zij gematigde Republikeinen die niet tevreden zijn met Trump kunnen overhalen om van partij te veranderen.

Senator Elizabeth Warren doet het vooralsnog niet goed. Er wordt dinsdag in haar traditioneel Democratische thuisstaat Massachusetts gestemd. Een overwinning daar is noodzakelijk om nog aan te kunnen haken bij Sanders. Een nederlaag kan het einde van haar campagne betekenen.

Democraten kunnen dinsdag voor het eerst op Bloomberg stemmen. De oud-burgemeester van New York heeft al meer dan 200 miljoen uitgegeven aan zijn campagne, maar stond nog niet eerder op het kiesbiljet.

Meer uit Buitenland

Doden en tientallen gewonden door bombardement Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.

11 minuten geleden
VN-organisatie stelt dodental kliniek Kabul op ruim 140

KABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.

15 minuten geleden
Belgische overheid doet WhatsApp in de ban en komt met Beam

BRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.

20 minuten geleden
Israël erkent beschieting positie UNIFIL in Libanon

PARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.

1 uur geleden
Overheid VS waarschuwt voor sluiting vliegvelden door shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten waarschuwen voor de personeelsproblemen die ontstaan door de aanhoudende shutdown van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. "Als dit zo doorgaat, is het geen overdrijving om te suggereren dat we mogelijk letterlijk luchthavens moeten sluiten, vooral de kleinere", zei topbestuurder Adam Stahl van transportveiligheidsdienst TSA bij Fox News.

1 uur geleden
Minister Iran: dood Larijani geen fatale klap voor het regime

TEHERAN (ANP) - De dood van de invloedrijke Ali Larijani is geen fatale klap voor het Iraanse regime. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen nieuwszender Al Jazeera. Het land heeft volgens Araghchi een solide politiek systeem dat niet wordt beïnvloed door de aanwezigheid of afwezigheid van een bepaalde persoon.

2 uur geleden
VN: ongeveer 4,9 miljoen kinderen onder 5 jaar gestorven in 2024

NEW YORK (ANP) - Ongeveer 4,9 miljoen kinderen zijn in 2024 gestorven voordat ze hun vijfde verjaardag bereikten, volgens nieuwe schattingen van de Verenigde Naties. Dit duidt erop dat de vooruitgang bij het terugdringen van de kindersterfte dat jaar stagneerde. En dat terwijl de wereldwijde bezuinigingen op ontwikkelingshulp van 2025 nog geen rol speelden.

5 uur geleden