Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sanders kan grote slag slaan op Super Tuesday

Sanders kan grote slag slaan op Super Tuesday

WASHINGTON (ANP) - Bernie Sanders kan een grote slag slaan op Super Tuesday in de Verenigde Staten. De linkse senator uit Vermont leidt in de Democratische voorverkiezingen die bepalen wie de presidentskandidaat wordt en hij gaat aan kop in de meeste peilingen.

In Californië worden 416 kiesmannen, zogeheten delegates, verdeeld. Sanders staat in de peilingen ver voor op zijn naaste achtervolgers, Elizabeth Warren en Joe Biden. Hij kan met een gunstige uitslag, als al zijn tegenstanders elk minder dan 15 procent van de stemmen krijgen, alle kiesmannen binnenhalen in de staat, zelfs als hij zelf maar een derde van de stemmen krijgt. Ook in Texas heeft een kandidaat 15 procent van de stemmen nodig om in aanmerking te komen voor kiesmannen.

Tot dit weekend was oud-burgemeester Pete Buttigieg de belangrijkste tegenstander van Sanders, maar na de voorverkiezingen in South Carolina staakte hij zijn campagne. Voormalig vicepresident Joe Biden won in die staat, maar staat er in de peilingen niet goed voor. Hij zei eerder zelfs dat hij zich al heeft neergelegd bij een nederlaag op Super Tuesday. Het stoppen van Buttigieg kan echter goed zijn voor Biden, aangezien zij dezelfde kiezers probeerden aan te spreken. Buttigieg en ook senator Amy Klobuchar, die maandag uit de race stapte, steunen Biden.

Jonge kiezers

Sanders is vooral populair bij jonge kiezers die bijvoorbeeld voorstander zijn van gratis universiteiten en gratis gezondheidszorg. De top van de Democratische Partij ziet de senator uit Vermont als te links en denkt dat hij het daardoor gaat afleggen tegen president Donald Trump bij de presidentsverkiezingen. Biden en Michael Bloomberg spelen daar op in, door te zeggen dat zij gematigde Republikeinen die niet tevreden zijn met Trump kunnen overhalen om van partij te veranderen.

Senator Elizabeth Warren doet het vooralsnog niet goed. Er wordt dinsdag in haar traditioneel Democratische thuisstaat Massachusetts gestemd. Een overwinning daar is noodzakelijk om nog aan te kunnen haken bij Sanders. Een nederlaag kan het einde van haar campagne betekenen.

Democraten kunnen dinsdag voor het eerst op Bloomberg stemmen. De oud-burgemeester van New York heeft al meer dan 200 miljoen uitgegeven aan zijn campagne, maar stond nog niet eerder op het kiesbiljet.

Meer uit Buitenland

Paus Leo roept op armen te helpen tijdens eerste kerstnachtmis

VATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.

33 minuten geleden
Trump-favoriet Asfura wint presidentsverkiezingen Honduras

TEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.

3 uur geleden
Ruim 1 miljoen meer documenten met mogelijke Epstein-link ontdekt

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.

5 uur geleden
Landen veroordelen nieuwe nederzettingen Westelijke Jordaanoever

RAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.

6 uur geleden
Oekraïne: Russen krijgen wellicht Chinese hulp bij aanvallen

KYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.

7 uur geleden
Macron: gesprekken over Oekraïne in januari verder in Parijs

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.

8 uur geleden
Britten tegen Amerikanen: internet beschermen is geen censuur

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.

8 uur geleden