Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sancties tegen Wit-Rusland eindelijk van kracht

Sancties tegen Wit-Rusland eindelijk van kracht

BRUSSEL (ANP) - De Europese sancties tegen personen in en rond het regime van de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko zijn van kracht, zes weken nadat de EU aankondigde strafmaatregelen in te stellen na de 'gestolen' verkiezingen in het land begin augustus. Het gaat om 44 personen, blijkens de lijst in het Publicatieblad van de Europese Unie. President Aleksandr Loekasjenko staat er niet op.

De sancties bestaan uit het bevriezen van de Europese tegoeden, reis- en handelsverboden. Doordat Cyprus ineens zijn veto gebruikte om ook EU-sancties tegen Turkije wegen illegale gasboringen bij het eiland te eisen, bleef de kwestie op de plank liggen. Maar het landje ging na uren onderhandelen in de nacht van donderdag op vrijdag alsnog overstag.

De EU-leiders stemden ook in met het voorstel van buurlanden van Wit-Rusland, met name Polen, om de Wit-Russische bevolking economisch te ondersteunen. De 27 hebben de Europese Commissie "aangemoedigd" zo'n steunplan voor te bereiden.

EU-president Charles Michel zei na afloop van een tweedaagse top in Brussel dat de EU de situatie "op de voet volgt". De EU eist vrije en eerlijke verkiezingen in Wit-Rusland. Het is niet uitgesloten dat als Loekasjenko blijft weigeren met de oppositie in dialoog te gaan sancties tegen hem worden heroverwogen.

Meer uit Buitenland

EU-kopstuk geschokt over gevolgen Israëlisch offensief in Gaza

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Raad, António Costa, is "geschokt" over de situatie in de Palestijnse Gazastrook, die het doelwit is van een uitgebreid nieuw Israëlisch offensief. Het EU-kopstuk riep de Israëlische regering op een einde te maken aan het geweld.

40 minuten geleden
Honderden pro-Palestijnse betogers in Basel voor songfestival

BASEL (ANP) - In het centrum van Basel is het kort voor het begin van het Eurovisie Songfestival onrustig. In de stad demonstreren enkele honderden pro-Palestijnse activisten, melden lokale media.

51 minuten geleden
Arabische landen roepen op tot financiering wederopbouw Gaza

BAGDAD (ANP/AFP) - Leiders van Arabische landen roepen andere landen en instellingen op om hun plan voor de wederopbouw van de Gazastrook te financieren. Dat staat in de slotverklaring van een top van de Arabische Liga. De landen willen bovendien dat de internationale gemeenschap meer doet om een einde te maken aan het bloedvergieten in Gaza en dat de humanitaire hulp kan worden hervat.

3 uur geleden
Trump spreekt maandag met Poetin over Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump spreekt maandag telefonisch met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne, schrijft de Amerikaanse president op Truth Social. Vervolgens praat hij met Volodymyr Zelensky. Samen met de Oekraïense president spreekt hij daarna nog met verschillende NAVO-leden.

3 uur geleden
Lufthansa-toestel vliegt tien minuten zonder controle piloot

MADRID (ANP/DPA) - Tijdens een vlucht van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is de copiloot flauwgevallen terwijl de gezagvoerder naar het toilet was. Het vliegtuig met 199 passagiers, op weg van Frankfurt naar Sevilla, vloog ongeveer tien minuten zonder een controlerende piloot.

4 uur geleden
Hamas en Israël praten in Qatar over bestand

DOHA (ANP/RTR/DPA) - Israël en Hamas onderhandelen in de Qatarese hoofdstad Doha opnieuw over een wapenstilstand in Gaza. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz gezegd. Een vertegenwoordiger van Hamas heeft het bericht bevestigd.

5 uur geleden
Spanje wil dat ICJ uitspraak doet over Israëlische blokkade

BAGDAD (ANP/AFP) - De Spaanse regering wil dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) een uitspraak doet over de Israëlische hulpblokkade in Gaza. Dat zei premier Pedro Sánchez die te gast was op een top van de Arabische Liga in Bagdad.

6 uur geleden